خانه اخبار ارزها با بهترین دارایی‌های دیجیتال 2020 آشنا شوید!

با بهترین دارایی‌های دیجیتال 2020 آشنا شوید!

با بهترین دارایی‌های دیجیتال 2020 آشنا شوید!
زمان مطالعه : 1 دقیقه
میلاد آقایاری میلاد آقایاری

چگونه می‌توان در سالی که تقریبا همه ارزهای دیجیتال عملکردی عالی داشتند، چگونه می‌توان بهترین‌ها را انتخاب کرد؟ ما در این مقاله بهترین دارایی‌های دیجیتال در صنعت کریپتو را معرفی خواهیم کرد. با ارز سنتر همراه باشید.

در سال 2020، کمتر کوین‌هایی را می‌توان یافت که عملکردی عالی نداشتند. تقریبا همه سکه‌ها عملکردی صعودی داشتند و نسبت به اول سال 2020، افزایش قیمت قابل توجهی داشتند.

حتی سکه‌هایی مثل UNI و Filecoin که با کاهش قیمت مواجه بودند را نمی‌توان یک شکست نامید. اولین توکن برای صرافی غیر متمرکز Uniswap است و در سه ماهه سوم امسال روانه بازار شده و همزمان با آشنایی بیشتر کاربران با پلتفرم‌های DEX محبوب تر می‌شود. دومین توکن هم متعلق به یک شبکه حافظه غیر متمرکز است که اواخر امسال معرفی شد و همین ابتدای کار هم ارزش بازار آن بیش از 1 میلیارد دلار شده است.

اما چه چیزی یک دارایی دیجیتال را بهترین می‌کند؟ بالا و پایین شدن قیمت‌ها که نشانگر حجم عرضه و تقاضا ست و این هم نمی‌تواند معیار خوبی باشد. ارزش کلی بازار می‌تواند میزان خوبی باشد، ولی باز هم نیمی‌از آن قیمت است. با اینکه حجم معاملات بالا می‌تواند نشان دهنده علاقه سرمایه‌گذاران است، ولی با اینحال می‌توانند حضور معامله گران فرصت طلب را هم نشان دهند.

در ادامه، بدون هیچ ترتیب خاصی و با استفاده از معیارهای خاص، پنج ارز دیجیتال را آورده ایم که در سال 2020 عملکردی تحسین برانگیز داشتند و جزو بهترین‌های دنیای کریپتو می‌باشند.

اتریوم (ETH)

هر زمان که بیت‌کوین حرکتی می‌کند، اتریوم هم پشت سرش آن حرکت را تکرار می‌کند. حداقل این چیزی است که احساس می‌شود. در واقعیت اما، اتریوم در بسیاری از معیارها از بیت‌کوین بهتر عمل کرده است. قیمت آن از ابتدای سال 360 درصد افزایش داشته، در حالیکه بیت‌کوین تنها 200 درصد رشد را تجربه کرده است. ارزش بازار آن هم از 14.4 میلیارد دلار او ژانویه، در روز 18 دسامبر به 74 میلیارد دلار رسید و این رشدی 380 درصدی را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تماشا کنید: اتریوم چیست؟ related_content

البته مسئله فقط اعداد نیست. توسعه دهندگان اتریوم توانستند با موفقیت جامعه اتریوم را متقاعد کنند و یک میلیون دلار توکن‌های اتریوم را برای پلتفرم اثبات سهام به قرارداد سپرده گذاری پروژه اتریوم 2 واریز کنند. این حرکت بسیار جدی و عظیمی است، چرا که بلاکچین‌های دیگری مثل Solana هم خود را به عنوان جایگزین مقیاس پذیری در مقایسه با شبکه شلوغ ETH 1 معرفی کرده است.

یکی از همین دلایل شلوغی، جزو مهم ترین دلایل عملکرد بسیار خوب اتریوم است، پروژه دیفای (DeFI). یعنی اپلیکیشن‌های اقتصادی غیر متمرکزی که در حال حاضر در شبکه اتریوم توسعه یافته و تاکنون 15 میلیارد دلار وارد شبکه خود کرده اند. البته، حجم معاملات بیت‌کوین دریک روز بیشتر از کل شبکه اتریوم است، ولی مسئله این نیست. مسئله این است که اتریوم در حال تبدیل شدن به یک شبکه همه جانبه است.

چین‌لینک (LINK)

با اینکه می‌خواهیم درباره چین‌لینک صحبت کنیم، ولی نمی‌دانیم همه شما با شبکه اوراکل غیر متمرکز و یا اینکه چرا به توکن‌های ERC20 خود نیاز دارد، آشنایی دارید یا خیر.

قیمت این ارز دیجیتال هم به خاطر استفاده از DeFi صعودهای خوبی کرده، چرا که پروتکل‌های دیفای، برای فراهم آوری داده به قراردادهای هوشمندی که پروژه‌های دیفای را اجرا می‌کنند، به نودهای شبکه چین‌لینک نیاز دارد. پاداش این کار با توکن خود شبکه انجام می‌گیرد، درست است، توکن‌های LINK.

بیشتر بخوانید: تحلیل روزانه قیمت چین‌لینک related_content

قیمت چین‌لینک از 1.70 دلار شب سال نوی 2020، در زمان نوشتن این مقاله به 11.5 دلار رسید. این ارز دیجیتال در آگوست امسال به قله 19.90 دلار رسید، ولی هنوز جزو 10 بازار بزرگ دنیای کریپتو را در خود دارد و حجم معاملات آن هم 1 میلیارد دلار در روز است.

برای موسس چین‌لینک، سرگِی نزروف، شکوفایی DeFi مساوی بود با دسترسی به اوراکل‌ها. او اوایل امسال در مصاحبه با وبسایت Decrypt گفت:

blockquote

این اتفاقی نیست که رشد روز افزون سیستم DeFi با فراوانی اوراکل‌های با کیفیت مصادف شده است.

blockquote

آینده چین‌لینک می‌تواند بسیار پایدار هم باشد، چرا که اخیرا به پروژه‌هایی که به اوراکل تکی از منابع متمرکز وابسته بودند، حمله شده است.

آوی (AAVE)

وقتی صحبت از دیفای می‌شود، به داستان‌های موفقیت زیادی می‌رسیم. اما چرا باید روی AAVE تمرکز کنیم؟ پروتکل وام دهی غیر متمرکز با توکن‌های اختصاصی خودش، LEND که بعدا به AAVE تبدیل شد؟

در اوایل سال 2020، قیمت LEND تقریبا یک سنت بود. ولی وقتی در ماه اکتبر نماد خود را به AAVE تغییر داد و سرمایه‌گذاران آن برای هر صد LEND یک AAVE گرفتند، قیمت آن هم به طرز قابل توجهی صعود کرد.

ولی از زمان معرفی LEND در اکتبر، قیمت توکن حاکم آن از 53 دلار به 89 دلار رسید. در کمتر از سه ماه، و با ارزش کل بازار 1 میلیارد دلاری به رتبه 27 دنیای کریپتو رسید و حجم معاملات آن هم در همین حوالی قرار دارد.

بیشتر بخوانید: قراردادهای هوشمند (Smart Contract) related_content

بیشتر از آن این است که این شبکه نیاز چندانی به این‌ها ندارد. این پلتفرم در اوایل امسال 318000 دلار را در قراردادهای هوشمند خود قفل کرده بود. وقتی در روز 2 اکتبر، توکن آن راه اندازی شد، این مقدار به 1.4 میلیارد دلار رسید. امروز اما این عدد به 1.8 میلیارد دلار رسید. به عبارت دیگر، مردم هنوز در حال استفاده از آن هستند و این یعنی از توکن این پلتفرم هم استفاده می‌شود.

یو‌اس‌دی کوین (USDC)

یک استیبل‌کوین در این لیست وجود دارد؟ خب، آره. واضح است که قیمت این ارز دیجیتال نسبت به اول سال تغییری نکرده و نیازی هم نیست که در قیمت 0.99 دلار آن را بخرید و در 1.01 دلار آن را بفروشید.

اگر تغییر نکردن قیمت یک ارز دیجیتال تحسین شما را بر نمی‌انگیزد، شاید میزان محبوبیتش این کار را بکند. برای شروع باید بگوییم که USDC حالا در کنار بلاکچین اتریوم، در بلاکچین‌های Algorand, Stellar و Solana هم استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: نگاهی کوتاه به USD Coin related_content

همچنین به یکی از ابزارهای مهم در پلتفرم دیفای و حل مشکلات سیاسی ونزوئلا تبدیل شده است. این رشد را می‌توان در حجم معاملات آن مشاهده کرد. بیشترین حجم معامله‌ای که این استیبل‌کوین در ژانویه به دست آورد، 426 میلیون دلار بود. در دسامبر، حجم معاملات روزانه آن از 453 میلیون دلار پایین تر نیامد.

ارزش بازار USDC از 516 میلیون دلار اوایل سال، حالا به بیش از 3 میلیارد دلار رسیده است.

بیت‌کوین (BTC)

دلیل حضور بیت‌کوین فقط به این خاطر نیست که ارزش بازار آن از 130 میلیارد دلار در اول ژانویه، حالا به 430 میلیارد دلار رسیده، بلکه افزایش محبوبیت آن هم دلیل دیگری است.

وقتی قیمت بیت‌کوین از 4000 دلار مارس صعودش را شروع کرد، در مدت کوتاهی توانست عملکرد طلا، بازار بورس آمریکا، چیتاها و مغز ایلان ماسک را پشت سر بگذارد.

سپس چندی پیش و تنها در 24 ساعت توانست برای اولین بار سد 20000 دلار را رد کند، مرز 21000 دلار را با قدرت پشت سر بگذارد، در کانال 22000 دلار اندکی ماند و بعد گفت: "بیاید ببینیم پشت سد 23000 دلار چی هست!"

به این می‌گویند عملکرد تحسین برانگیز!

با بهترین دارایی‌های دیجیتال 2020 آشنا شوید!

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
دومین مرد ثروتمند مکزیک خرید بیت‌کوین را بهترین سرمایه‌گذاری خود می‌داند دومین مرد ثروتمند مکزیک خرید بیت‌کوین را بهترین سرمایه‌گذاری خود می‌داند