خانه اخبار ارزها اخبار بیت کوین آندریاس آنتونوپولوس: ممکن است بیت‌کوین هیچگاه حریم شخصی مثل مونرو نداشته باشد

آندریاس آنتونوپولوس: ممکن است بیت‌کوین هیچگاه حریم شخصی مثل مونرو نداشته باشد

آندریاس آنتونوپولوس: ممکن است بیت‌کوین هیچگاه حریم شخصی مثل مونرو نداشته باشد
زمان مطالعه : 3 دقیقه
میلاد آقایاری میلاد آقایاری

 یکی از بزرگترین طرفداران بیت‌کوین معتقد است که با ارزش ترین ارز دیجیتال جهان، هیچگاه نمی‌تواند به اندازه مونرو حریم خصوصی کاملی داشته باشد.

 برتری مونرو

آندریاس آنتونوپولوس در یک گفتگوی زنده در یوتیوب در روز هفتم جولای گفت که قابلیت‌هایی برای ارتقای حریم شخصی به بیت‌کوین اضافه خواهد شد، ولی هیچوقت نمی‌تواند توکن‌هایی مثل مونرو را که بر پایه حفاظت از حریم شخصی توسعه یافته اند، تحت الشعاع قرار دهد.

بیشتر بخوانید: مونرو چیست؟ related_content

برخلاف نظر عموم مردم، بیت‌کوین یک ارز دیجیتال تخلص‌دار است، این یعنی همه داده‌های مرتبط با تراکنش‌های مالی در آن به صورت عمومی قابل مشاهده است و می‌توان آن را تحلیل و ردگیری کرد و به کاربر اولیه رسید. شرکت‌هایی مثل چین‌آلیسیز (Chainalysis) در این حوزه فعالیت می‌کنند.

آنتونوپولوس گفت ایجاد چنین قابلیت‌هایی در یک ارز دیجیتال مثل بیت‌کوین "جنجال بسیار زیادی" ایجاد می‌کند . او همچنین اضافه کرد که چارچوب بنیادی بیت‌کوین اجازه امضاهای حلقوی و آدرس‌های مخفی را نمی‌دهد.

در بخش پرسش و پاسخ، آنتونوپولوس گفت که طرح‌هایی مثل (Schnorr, Taproot و Tapscript)راه‌ را برای بهبودهای زیادی باز می‌کنند. او در ادامه توضیح داد:

 

blockquote

ولی با اینحال شامل اثبات‌های دانش صفر یا انواع امضاهای حلقوی و آدرس‌های مخفی که در مونرو هستند، نمیشن. بیت‌کوین یه ارز پوشیده و خصوصی نیست.           آنتونوپولوس

blockquote

اثبات‌های دانش صفر در ارزهایی مثل زیکَش (Zcash) و مونرو وجود دارد. این پروتکل در واقع نوعی تکنولوژی ‌است که توسط محققان MIT در دهه اخیر توسعه یافته و به صورتی است که یک اثبات کننده می‌تواند به تایید کننده (verifier) ثابت کند که دانش خاصی را دارد، آن هم بدون اینکه بگوید آن دانش چیست.

بیشتر بخوانید: زی کش چیست؟ related_content

این فریم‌وُرک کمک میکند که لایه‌های قابل توجهی از حریم شخصی به یک تراکنش ارز دیجیتالی اضافه شود که از جمله آن ها میتوان به مخلوط سکه و امضاهای حلقوی اشاره کرد.

حریم شخصی در بیت‌کوین

ایا میدانید، طرح های (Schnorr) و (Taproot) و نسخه به روز شده آن (Tapscript)، برای افزایش حریم شخصی در بیت‌کوین بسیار استفاده می‌شوند؟

محقق کمپانی بلاک‌استریم (کمپانی فعال در حوزه بلاکچین)، اندرو پولسترا، (Taproot) را به عنوان طرحی معرفی می‌کند که احتمالا باعث می‌شود در آینده همه تراکنش‌های بیت‌کوین در بلاکچین غیر قابل تشخیص شود. البته اینکار نقاط ضعفی هم دارد. پولسترا خاطر نشان کرد که مقادیر و نمودار تراکنش‌ها هنوز افشا می‌شوند، که تشخیص آن‌ها مشکل را بسیار دشوارتر می‌کند.

بیشتر بخوانید: بلاک چین (Block Chain) related_content

از طرف دیگر سیستم امضای چندگانه (Schnorr)، پروتوکل متمرکز بر حریم شخصی دیگری است. این سیستم نفرات اصلی امضا کنندگان را فاش نمی‌کند و تعداد کلی امضاها نیز مخفی می‌شوند. این طرح‌ها با هم می‌توانند اندکی حریم شخصی به بیت‌کوین اضافه کنند.

البته تحقیقات برای همه پروتکل‌هایی که در بالا معرفی شد، ادامه دارد. لایتکوین که در سال 2011 از بیت‌کوین جدا شد هم در حال حرکت به سمت افزایش حریم شخصی کاربر است، زیرا برای طراحی خود از پروتکل بلاکچینی (MimbleWimble) استفاده کرده است.

آندریاس آنتونوپولوس: ممکن است بیت‌کوین هیچگاه حریم شخصی مثل مونرو نداشته باشد

1
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
چین بیش از  ۴۵۰۰۰ شرکت مبتنی بر بلاک‌چین ثبت شده دارد چین بیش از  ۴۵۰۰۰ شرکت مبتنی بر بلاک‌چین ثبت شده دارد