خانه مفاهیم پایه آشنایی با بیت کوین آیا خرید و فروش بیت‌کوین و استخراج آن قانونی است؟

آیا خرید و فروش بیت‌کوین و استخراج آن قانونی است؟

آیا خرید و فروش بیت‌کوین و استخراج آن قانونی است؟

زمان مطالعه : 

7 دقیقه

یکی از مهم­ترین دغدغه افرادی که تصمیم گرفته ­اند در حوزه ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند، اطلاع از قانونی بودن خرید و فروش بیت‌کوین در ایران است. در بسیاری از کشورها آیین نامه ­های مختلفی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال وجود دارد. در برخی از آن­ها حتی امکان استفاده از بیت‌کوین به عنوان پول برای پرداخت مالیات، خرید کالاها یا تجارت به آسانی فراهم شده است. در مقابل، در برخی دیگر از کشورها حتی داشتن یک بیت‌کوین می تواند فرد را روانه زندان کند.

بیت‌کوین و قوانین مربوط به آن در کشورها

با توجه به این­که موضوع بیت‌کوین و استخراج آن در سال جاری به ویژه در ایران رونق بسیار چشم­گیری داشته است، در همین راستا، مسئولین تصمیم گرفتند تا قوانین شفاف و واضحی در این زمینه وضع کنند و به اطلاع مردم برسانند. اما قبل از آن به بررسی قوانین مربوط به بیت کوین در سایر کشورها ی پردازیم.

با توجه به این­که موضوع بیت‌کوین و استخراج آن در سال جاری به ویژه در ایران رونق بسیار چشم­گیری داشته است، در همین راستا، مسئولین تصمیم گرفتند تا قوانین شفاف و واضحی در این زمینه وضع کنند و به اطلاع مردم برسانند. اما قبل از آن به بررسی قوانین مربوط به بیت کوین در سایر کشورها ی پردازیم.

1. ایالات متحده آمریکا

ارز دیجیتال همواره مورد توجه دولت فدرال و دولت­‌های محلی ایالات متحده بوده است. علاوه بر این کمیته­‌های زیادی به دنبال قانون گذاری در عرصه ارز دیجیتال و خرید و فروش بیت‌کوین بوده‌­اند. دو کمیته بسیار مهم و فعال در این حوزه عبارتند از:

 1. کمیته بورس و اوراق بهادار
 2. کمیته کالا و تجارت

البته باید توجه داشت هنوز هم تمام قوانین در سطح ایالتی یکسان نیست. برخی از اقدامات انجام شده در ایالات­‌ها به شرح زیر است:

 1. در ایالات وایومینگ ارزهای دیجیتال معاف از پرداخت هر گونه مالیاتی هستند.
 2. در ایالات آریزونا مردم می‌توانند مالیات خود را  به صورت ارزهای دیجیتال پرداخت کنند.
 3.  در ایالات جورجیا نیز پرداخت مالیات به صورت بیت‌کوین امکان‌پذیر است.

در حالت کلی، خرید و فروش بیت‌کوین و سایر رمز ارزها از طرف دولت آمریکا قانونی اعلام شده است. شاید برای شما این سوال مطرح شود با توجه به این که بیت‌کوین یک رقیب جدی و بسیار سر سخت برای سیاست پولی ایالات آمریکا به شمار می ­رود، چرا آمریکا خرید و فروش بیت‌کوین را ممنوع نمی‌کند؟

بهترین پاسخ برای این پرسش این جمله “بیل بار هیت” مدیر عامل آبرا (یکی از کیف پول­ های محبوب ارز دیجیتال) است:

 

blockquote

شما نمی‌­توانید مردم را از نگهداری صفر و یک بر روی یک ابزار در جیبشان باز دارید.  بیل بار هیت

blockquote

2. کانادا

کانادا امکان استفاده از ارزهای دیجیتال و خرید و فروش بیت‌کوین از جمله ارزهای رمزپایه را فراهم کرده است. اما، ارزهای رمزپایه در کانادا مناقصه قانونی محسوب نمی‌شوند.

قوانین و مقررات مالیاتی کانادا، از جمله قانون مالیات بر درآمد، برای معاملات ارزهای دیجیتال اعمال می‌شود. آژانس درآمدی کانادا، کریپتوکارنسی را به عنوان یک کالا توصیف کرده و اظهار داشته است که استفاده از کریپتوکارنسی برای پرداخت کالاها یا خدمات باید به عنوان یک معامله تجاری در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟ related_content

3. مکزیک

در حال حاضر، قانون کشور مکزیک محدودیت‌هایی در استفاده از ارزهای دیجیتال اعمال کرده است. اما بانک مکزیک اظهار داشته است که به کریپتوکارنسی اجازه می‌‌دهد تا به عنوان یک وسیله پرداخت مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین، مکزیکی‌ها مجاز به خرید و فروش بیت‌کوین هستند.

4. انگلیس

مقامات انگلیس تا به امروز رویکردی لیبرال و عملگرا نسبت به ارزهای دیجیتال اتخاذ کرده‌اند. خرید و فروش بیت‌کوین در این کشور مجاز بوده و قوانین آن مانند یک ارز خارجی تعریف شده است.

5. روسیه

بنا بر گزارش­‌ها، روسیه “قانون حقوق دیجیتال” جدیدی را تصویب کرده است که قرارداد‌های هوشمند و ارز‌های دیجیتال را دربر می‌گیرد. یکی از پایگاه‌های خبری روسیه گزارش داده است که این قانون به مرحله اجرا گذاشته شده است. به این ترتیب، حقوق ارز دیجیتال اکنون به عنوان دارایی در قانون مدنی روسیه دیده می شود و تحت نظارت قانون مدنی قرار می­‌گیرد.

6. هند

در حال حاضر، ارز دیجیتال در هند ممنوع نیست اما می‌­توان گفت هند چندان راغب به خرید و فروش بیت‌کوین و یا استفاده از ارزهای دیجیتال نیست. زیرا علی رغم اینکه هیچ قانونی در هند مبنی بر ممنوعیت استخراج و معامله بیت‌کوین وجود ندارد، اما بانک­‌ها مجوز معامله ارز دیجیتال را ندارند.

7. ژاپن

ژاپن یکی از کشورهایی است که در حوزه ارز دیجیتال پیشرفت‌های بسیار زیادی داشته و حتی ارز دیجیتال را به عنوان پول رایج به رسمیت شناخته است. بیشتر تحلیلگران اقتصادی علت قانونی کردن خرید و فروش بیت‌کوین و فناوری بلاکچین توسط دولت ژاپن را افزایش رونق اقتصادی این کشور می­‌دانند.

8. چین

استفاده از رمزارزها و خرید و فروش بیت‌کوین برای موسسات مالی کشور چین ممنوع است، اما معامله ارزهای دیجیتال برای افراد حقیقی بلامانع است.

بانک مرکزی چین در سال 2014 یک تیم تحقیقاتی را برای تحقیق در مورد راه اندازی ارز دیجیتال خود به ­منظور کاهش هزینه های گردش پول سنتی و کنترل بیشتر سیاست‌گذاران بر عرضه پول تشکیل داد.

خرید و فروش بیت‌کوین در ایران

هر چند سال­ ها پیش برای معامله بیت‌کوین در ایران شبهاتی وجود داشت. اما در سال­ های اخیر خرید و فروش بیت‌کوین و سایر ارزها در ایران هیچ گونه ممنوعیتی ندارد و استخراج بیت‌کوین نیز جرم نیست.

هر چند سال­ ها پیش برای معامله بیت‌کوین در ایران شبهاتی وجود داشت. اما در سال­ های اخیر خرید و فروش بیت‌کوین و سایر ارزها در ایران هیچ گونه ممنوعیتی ندارد و استخراج بیت‌کوین نیز جرم نیست.

31 تیرماه سال 1398، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از به رسمیت شناخته شدن صنعت بیت‌کوین در ایران با موافقت کمیسیون اقتصادی دولت خبر داد.

حتی در صورت انجام هرگونه کلاهبرداری در فضای ارزهای دیجیتال، یک فرد می­‌تواند برای رسیدگی به شکایت خود به دادگاه مراجعه کرده و مانند سایر جرایم کیفری خواستار انجام مراحل قانونی باشد.

با توجه به این­که سیاست­‌های اتخاذ شده در بازه­‌های زمانی، می‌­تواند متفاوت ­باشد، از این رو نمی ­توان هیچ قانون و یا رویکردی را به صورت نهایی تلقی کرد. اما در حال حاضر در مورد وضعیت خرید و فروش بیت‌کوین در ایران می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هر چند خرید و فروش بیت‌کوین توسط افراد عادی در ایران بلا مانع است اما هنوز در مورد معامله ارزهای دیجیتال به صورت کلان قانون واضحی وجود ندارد.

 2. ورود بانک‌­ها، صرافی­‌ها و موسسات مالی در حال حاضر به این حوزه مجاز نیست.

شرایط استخراج بیت‌کوین در ایران

استخراج بیت‌کوین نیز مانند خرید و فروش بیت‌کوین در ایران با کسب مجوز‌های لازم از وزارت صنعت قانونی است. در صورتی که بدون داشتن مجوز و به صورت غیر قانونی استخراج بیت‌کوین صورت بگیرد، نیروی انتظامی حق ضبط دستگاه­‌ها و انجام پیگرد قانونی را دارد.

آذری جهرمی، وزیر جوان ارتباطات نیز در این باره گفته است:

 

blockquote

باید به فعالان بخش استخراج ارز دیجیتالی پروانه فعالیت قانونی داده شود و امتیازاتی برای آنها در نظر گرفته شود تا آنها بتوانند فعالیتشان را به صورت قانونی انجام دهند.  آذری جهرمی

blockquote

با توجه به رشد چشم­گیر خرید و فروش بیت‌کوین در سال­ های اخیر، نظرات و موضع‌ گیری مثبت مسئولین و دولت در این زمینه، به احتمال بسیار زیاد بیت‌کوین بتواند خود را جایگزین سیستم کنونی کند.

 پس غیر منطقی نیست که آینده بیت‌کوین را نیز بسیار درخشان تر از چیزی که در حال حاضر وجود دارد، تصور کنیم. اما باید توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری در عرصه‌ ارزهای دیجیتال نیازمند تحقیق و بررسی از منابع معتبر و به روز است.

در ادامه به برخی از شرایط صدور مجوز، تعرفه‌های استخراج و میزان برق مصرفی مورد نیاز که توسط دستگاه­ و نهاد‌های نظارتی مربوطه اعلام شده است، می­‌پردازیم (در نظر داشته باشید این شرایط ممکن است بعد از تاریخ نگارش این مقاله تغییر پیدا کند که در آن صورت مقاله به روز رسانی خواهد شد):

1- استخراج بیت‌کوین در ایران قانونی است اما برای وارد کردن دستگاه استخراج ارز دیجیتال نیاز است از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز بگیرید (برای دستگاه‌­های استخراج ارز دیجیتال با عنوان “ماینر” ردیف گمرکی در نظر گرفته شده است).

2- برای تولید هر بیت‌کوین معادل مصرف سالانه 24 خانه در تهران برق لازم است.

3- قیمت برق برای مراکز استخراج بیت‌کوین، ۹۶۵ تومان به ازای هر کیلووات ساعت اعلام شده است جمع بندی وضیعت قانونی خرید و فروش بیت‌کوین در کشور شفاف نیست و مجوز خاصی برای آن صادر نشده است. اما خرید و فروش بیت‌کوین توسط مردم، جرم شناخته نمی‌شود.

بانک‌ها، صرافی‌ها و موسسات مالی نمی‌توانند به حوزه ارز‌های دیجیتال وارد شوند و معامله بیت‌کوین برای بانک‌ها و موسسات‌ مالی ممنوع است.

ماینینگ یا استخراج بیت‌کوین در کشور قانونی است اما باید از وزارت صمت مجوز اخذ شود. جهت واردات تجهیزات استخراج به کشور، باید از وزارت صمت مجوز دریافت شود. برای این کالاها، ردیف کالا مشخص شده است.

آیا خرید و فروش بیت‌کوین و استخراج آن قانونی است؟

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران
 • لاله لاریجانی لاله لاریجانی
  forward-like 18 تیر 99

  هزینه استخراجش چقدر میشه

 • ایلیا مطلبی ایلیا مطلبی
  forward-like 18 تیر 99

  ممنون از تیم بسیار قوی ارز سنتر