خانه اخبار ارزها اخبار بیت کوین اگر پنجشنبه سیاه نتوانست بیت کوین‌داران را بترساند، هیچ چیز نمی‌تواند!

اگر پنجشنبه سیاه نتوانست بیت کوین‌داران را بترساند، هیچ چیز نمی‌تواند!

اگر پنجشنبه سیاه نتوانست بیت کوین‌داران را بترساند، هیچ چیز نمی‌تواند!
زمان مطالعه : 3 دقیقه
میلاد آقایاری میلاد آقایاری

شیوع جهانی ویروس کرونا، هنوز تاثیرات منفی خود را روی بازارهای جهانی دارد و نتیجه این تاثیرات، منجر به حراج پنجشنبه سیاه (سقوط جهانی بازار در دوازدهم مارس 2020) شد. با این حال، یک مدیر صندوق سرمایه‌گذاری گفت که این بحران تنها اراده قوی سرمایه‌گذاران بیت‌کوین را نشان داد.

اگر این سقوط جهانی سهام در بازارهای جهانی نتوانست باعث شود که بیت‌کوین‌داران به فکر فروش بیافتند، چه چیزی می‌تواند؟

شدیدترین ریزش قیمت در تاریخ ارز دیجیتال

اوایل امسال بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال بازار جهش قیمت خوبی داشتند. بیت‌کوین از تثبیت قیمت در زمستان قبل بیرون آمده بود و جنبش مالی غیر متمرکز، روح تازه‌ای به بازار دمیده بود.

اتریوم توانسته بود رکورد هفت هفته روند صعودی را بشکند، در حالیکه بیت‌کوین در حال تثبیت قیمت در نرخ بالاتر از 10.000 دلار بود. ارزهای دیگری مثل چِینلینک (Chainlink) هم در بیشترین قیمت ثبت شده بودند و در این بین، بازار سهام نیز در حال رکورد شکنی بود.

اما همه این‌ها به صورت ناگهانی متوقف شد و درگیری جهان با بحران کرونا، منجر به سقوطی تاریخی شد. بازار سهام از رکورد شکنی به بسته شدن با کمترین قیمت فصل رسید.

بیشتر بخوانید: لیست کامل قیمت لحظه ای ارز های دیجیتال related_content

بیت‌کوین که خود را برای صعودی دیگر آماده می‌کرد، در 48 ساعت با سقوط قیمت 50 درصدی مواجه شد. روزهای قبل، بیت‌کوین با قیمتی بیش از 10.000 دلار معامله می‌شد، ولی هنگام بحران و درست قبل از جهش قیمت، این ارز دیجیتال با قیمتی زیر 4000 دلار خرید و فروش می‌شد.

ورود نقدینگی از شرکت‌ها و افراد ثروتمند در پلتفرم معاملات مارجین BitMEX در ادامه به این افت شدید دامن زد. کل صنعت ارز دیجیتال شوکه شده بود و همگی نگران این بودند که مثل ادعای منتقدین و مخالفین بیت‌کوین، قیمت آن به صفر برسد.

از کار انداختن بیتمِکس شرایط را بهتر کرد و این ارز دیجیتال اندکی به ثبات رسید. از آن موقع قیمت بیت‌کوین در حال برگشت به حالت قبلی است ولی خاطره آن روز، برای همیشه در ذهن بیت‌‌ کوین‌داران باقی خواهد ماند.

اگر پنجشنبه سیاه نتوانست، پس چه چیزی می‌تواند؟

بدیهی است که برای کاهش قیمت‌ها تا این حد، باید حجم عرضه زیاد باشد. با اینحال موجودی کیف پول‌های نگهدارنده بیت‌کوین به بالاترین حد تعداد بیت‌کوین‌ها رسیده‌اند.

آمارها نشان می‌دهند که  تعداد سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال که دارایی خود را برای یک سال یا بیشتر نگه داشته‌اند، رکورد جدیدی ثبت کرده و به 62 درصد از کل رسیده است. آخرین باری که به چنین آماری رسیده‌ایم، قبل از بزرگترین جهش قیمت در تاریخ ارز دیجیتال بود.

بیشتر بخوانید: بیت کوین بهترین سرمایه گذاری از 1200 سال قبل تا به امروز! related_content

این روند صعودی باعث شده تا یک مدیر صندوق سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال سوالی مهم را مطرح کند. اینکه "اگر این سقوط و صعود ناگهانی در ماه مارس، نتوانست سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال را از خرید خود پشیمان کند، پس چه چیزی می‌تواند؟

ممکن است حق با این مدیر باشد. بعد از تحمل چنین کاهش قیمتی آن هم در یک روز، احتمالا دیگر هیچ چیزی نمی‌تواند اراده بیت کوین‌داران را بشکند.

با اینحال اما شاید یک چیز بتواند این کار را بکند و آن هم رسیدن به کمترین قیمت ثبت شده است. در حال حاضر کف قیمت 3200 دلاری که از اوایل 2019 باقی مانده، تست نشده است. البته پنجشنبه سیاه توانست تا حدودی به این سطح نزدیک شود ولی در قیمت 3800 دلار متوقف شد و بعد روند صعودی گرفت.

بازگشت قیمت بیت‌کوین به 3200 دلار یا پایین تر از آن می‌تواند ترس را به جان هر سرمایه‌گذار و صاحب بیت‌کوین بیاورد، چه حرفه‌ای باشد چه تازه وارد.

نظریه هایپروِیو (Hyperwave) و دیگر نظریه‌های آماری می‌گویند که برای رسیدن به کف قیمتی، بیت‌کوین بار دیگر باید به بالاترین قیمت ثبتی خود یعنی 10.000 برسد. چرا که یک حد حمایت تست نشده در این محدوده وجود دارد که هدف مهمی برای تست دوباره است.رسیدن به هر یک از این محدوده‌ها می‌تواند تنها دلیل ریزش قیمت در شرایط کنونی باشد. اما ممکن است این اتفاق هیچگاه نیافتد و بیت‌کوین داران کنونی به سود کلانی برسند.

اگر پنجشنبه سیاه نتوانست بیت کوین‌داران را بترساند، هیچ چیز نمی‌تواند!

1
برچسب ها:
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
آیا ساتوشی ناکاموتو 30000 بیت‌کوین از دارایی خود را فروخته است؟ آیا ساتوشی ناکاموتو 30000 بیت‌کوین از دارایی خود را فروخته است؟