خانه اخبار ارزها نقش ارز دیجیتال بانک مرکزی در سیستم‌های مالی

نقش ارز دیجیتال بانک مرکزی در سیستم‌های مالی

نقش ارز دیجیتال بانک مرکزی در سیستم‌های مالی
زمان مطالعه : 10 دقیقه
سنا نجفیان سنا نجفیان

یکی از رویدادهای اخیر در دنیای ارزهای دیجیتال ورود آنها به بانک‌های مرکزی هستند که با تغییراتی که در سیستم‌های بانکی به وجود می‌آورند باعث تحولاتی در این چرخه خواهند شد. در ادامه شما را با کارکرد و تاثیر این گونه از ارزها آشنا خواهیم کرد.

در واقع ارزهای دیجیتال به منظور جایگزین شدن با ارزهای فیات یا رایج کشورهای مختلف پا به این عرصه گذاشته‌اند تا پول‌های سنتی و با پشتوانه دولتی را کنار زده و جای خود را در دنیای اقتصاد و بانکداری نوین باز کنند.

بیشتر بخوانید: مدیر ارشد فناوری تتر مدعی است که بقای این ارز در کنار ارزهای دیجیتال بانک مرکزی ادامه خواهد داشت related_content

انتخاب و نامگذاری ارز دیجیتال بانک‌های مرکزی دلایل خاص خود را دارد. تصمیم‌گیری برای اینکه ارزهای دیجیتال در بانکهای مرکزی برای استفاده عموم مردم و انجام مبادلات بانکی و تراکنش‌های آنها مورد استفاده قرار بگیرد یکی از چالش‌های مهم برای اجرایی شدن این فناوری برای سیستمهای نوین مالی و بانکداری است.

از طرف دیگر ممکن است بسترهای لازم برای ایجاد و بکارگیری این سیستم نوین اقتصادی هنوز فراهم نبوده و لازم به صرف زمان بیشتری برای همسان سازی و قانونگذاری‌های بیشتر داشته باشد که این مسئله استفاده از ارزهای دیجیتال را برای مبادلات بین بانکی مناسب‌تر می‌سازد تا روزی که بکارگیری آن برای عموم فراهم شود.

از طرف دیگر ممکن است بسترهای لازم برای ایجاد و بکارگیری این سیستم نوین اقتصادی هنوز فراهم نبوده و لازم به صرف زمان بیشتری برای همسان سازی و قانونگذاری‌های بیشتر داشته باشد که این مسئله استفاده از ارزهای دیجیتال را برای مبادلات بین بانکی مناسب‌تر می‌سازد تا روزی که بکارگیری آن برای عموم فراهم شود.

بنیاد توافقات بین‌المللی بانکی پیرامون تحقیقات جامعی که با محوریت ارزهای دیجیتال بانک مرکزی انجام داده به بررسی عمیق این سیستم پرداخته و انواع گوناگون این ارزها را در ناحیه خاکستری به نمایش درآورده است که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید. همچنین بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال را تحت عنوان توکن‌های دیجیتال خصوصی معرفی کرده است.

تاریخچه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

با توجه به اطلاعات منتشر شده از این سازمان (BIS)، سیستم ایجاد و ایده استفاده از ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی سالهای زیادی است که توسط اقتصاددانان در حال بررسی و تصمیم برای اجرایی شدن آن است. حتی دو دهه قبل از پیدایش بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال.

این مسئله همچنین باعث پیشرفت سیستم‌های اقتصادی در بستر بلاک‌چین و فناوری‌های وابسته به آن خواهد شد که به نوبه خود رشد قابل توجهی را در اقتصاد و تحول ارزهای فیات ایجاد خواهد کرد.

علاوه بر این، حرکت به سمت CBDC‌ها روند کلی جامعه بدون پول را پشتیبانی می‌کند. در کشورهایی مانند کره‌جنوبی، چین و سوئد، پول نقد در حال طی کردن سیر صعودی برای تبدیل شدن به ابزار پرداخت افزایشی است.

مزایای استفاده از CBDC

ارزهای دیجیتال برای بانک مرکزی مزایای مشابهی با سایر رمز ارزها مانند بیت‌کوین دارند. از جمله امکان انجام تراکنش در تمام ساعات شبانه‌روز بدون محدودیت و قطعی شبکه و همچنین صرفه‌جویی در هزینه‌های جانبی برای بانکها.

ارزهای دیجیتال برای بانک مرکزی مزایای مشابهی با سایر رمز ارزها مانند بیت‌کوین دارند. از جمله امکان انجام تراکنش در تمام ساعات شبانه‌روز بدون محدودیت و قطعی شبکه و همچنین صرفه‌جویی در هزینه‌های جانبی برای بانکها.

مانند ارزهای رمزنگاری، CBDC‌ها نیز می‌توانند در دسترس هر کسی که دارای تلفن هوشمند است قرار بگیرند و به بهبود نقل و انتقالات مالی کمک کند، به ویژه برای مردم مناطق روستایی و بدون دسترسی به زیرساخت‌های بانکی فیزیکی مانند دستگاههای خودپرداز.

کشورهایی مانند کنیا نیز با استفاده از این ساختار و به دلیل محبوبیت(M-Pesa)، یک برنامه پرداخت بدون پول مبتنی بر پیامک، قبلاً شاهد بهبود در تراکنش ها و مبادلات بانکی و مالی بوده اند.

بیشتر بخوانید: خرید 5000 ATM بلاک چینی توسط بزرگترین بانک روسیه! related_content

مزایای دیگری در استفاده از CBDC‌ها فراتر از مزایای عمومی ارزهای دیجیتال وجود دارد. بانک‌های مرکزی برای چاپ پول هزینه می‌کنند، به طور متوسط هزینه ضبط یک لایحه یک دلاری در هر یادداشت حدود 0.077 دلار است. در صورتی که با استفاده از سیستم کد نویسی که در رمز ازرزها  وجود دارد، بکارگیری آنها ارزان تر یا حتی گاهی بدون صرف هزینه هستند.

بانکهای مرکزی همچنین می‌توانند سیاست پولی را مستقیماً با استفاده از CBDC‌ها  پیاده‌سازی کنند. این ممکن است به معنای حذف سودهای بانکی و جایگزینی آن با سپرده‌های بانکی باشد.

سرانجام، دولت‌ها با استفاده از CBDC‌ها می‌توانند توزیع پول نقد را به شهروندان آسانتر کنند. به عنوان مثال، COVID-19 به بحرانی منجر شد که دولت ایالات متحده را وادار به پرداخت تسهیلات اقتصادی و معیشتی در قالب چک و کارتهای اعتباری کرد که در صورت استفاده از CBDC، دولت می‌تواند مستقیماً این مبلغ را در اختیار شهروندان قرار دهد.

چالشهای موجود در CBDC‌ها

در کنار مزایا و قابلیت‌های مثبتی که ارزهای دیجیتال برای بانک‌ها و اقتصاد هر کشور دارند، چالش ها و ریسک‌هایی را نیز برای دولت‌ها و شهروندانی که به عنوان مصرف کننده از آنها استفاده می‌کنند به همراه می‌آورند که باید به آنها توجه کرد.

اولین نکته ای که قابل توجه است مبحث امنیت سایبری در این فناوری است. کشور چین به عنوان پیشرو در زمینه تولید CBDC با فراز و نشیب‌های فراوانی مواجه بوده که تجارب ارزشمندی را برای آنها به همراه داشته است.

از مهمترین مسائلی که باید به آنها توجه داشت حملات هکرها به شبکه‌های بانکی و همچنین کلاهبرداری‌های اینترنتی است.

از طرف دیگر، حفظ حریم خصوصی است. هرچه دولت بیشتر از افرادی که از CBDC استفاده می‌کنند، اطلاعات بیشتری داشته باشد، بیشتر می‌تواند خطرات وقوع حملات سایبری را کاهش داد.

بیشتر بخوانید: بانک ‌های ایتالیا، آماده برای آزمایش یورو دیجیتالی related_content

 اما، اگر شهروندان به این نتیجه برسند که استفاده از CBDC ممکن است به معنای این باشد که دولت می‌تواند مرزهای حریم خصوصی شان را پشت سر بگذارد، ممکن است با استقبال مواجه نشود.

از طرفی هم با وجود اینکه ایجاد ساختار مبتنی بر CBDC برای دولت می‌تواند راهگشا باشد، در عین حال چالشها و ریسک‌هایی را نیز در پی دارد.

به عنوان مثال، استفاده از CBDC برای رشد نرخ بهره منفی در مواقع بحران می‌تواند اساساً الگوهای اقتصادی را تغییر دهد و این باعث می‌شود که شهروندان بتوانند سرمایه خود را با پول جدید دیجیتال نگهداری کنند.

کدام بانک‌های مرکزی نزدیک به ایجاد ارزهای دیجیتالی خود هستند؟

اگرچه بسیاری از بانکهای مرکزی از نوعی پول دیجیتالی به عنوان ذخایر یا مانده حساب تسویه استفاده می‌کنند ، اما هنوز هیچ بانک مرکزی CBDC عمومی صادر نکرده است.

با این حال، چندین بانک در حال حاضر در مراحل مختلف تحقیق و توسعه از جمله پنج ارز اصلی جهان - دلار آمریکا ، یورو ، ین ژاپن ، پوند انگلیس و یوان چینی قرار دارند.

تازه‌ترین اخبار ژاپن این است که بانک مرکزی، اقتصاد پیشرو خود را برای سرپرستی تیمی که در حال تحقیق درباره CBDC مبتنی بر "ین" است، منصوب کرده است، در حالی که بانک مرکزی انگلیس برای توسعه CBDC خود Accenture را تعیین کرده است.

بیشتر بخوانید: قابلیت پرداخت واتساپ توسط بانک مرکزی برزیل مسدود شد! related_content

در همین حال، به نظر می‌رسد که بانک مرکزی اروپا به سمت CBDC خرده فروشی گرایش دارد و با توجه به این واقعیت که قرار است در 19 کشور مختلف فعالیت کند، این امر آن را به بزرگترین پروژه در حال حاضر تبدیل می‌کند.

با این حال، بدون شک چین با هدایت این جریان با برنامه‌هایی برای راه اندازی CBDC خود، در صدر جدول پیشرو‌ها قرار داشته است. آخرین مورد این است که دولت قصد دارد تسلط مالی شرکتهای پرداخت داخلی، علی بابا و Tencent را هدف قرار دهد.

فیلیپین همچنین تأیید کرده است که به دنبال انتشار ارز دیجیتالی خود است، در حالی که تایلند در مرحله آزمایش قرار دارد.

دیدگاه تازه دولت آمریکا و چگونگی پیاده سازی این فرایند

در اواخر ماه ژوئیه، دفتر كنترل كننده ارز آمریكا یادداشتی صادر كرد و چراغ سبز را به همه بانک های زیر نظر بانک مرکزی ارائه داد تا خدمات متولی رمزنگاری را ارائه دهند. این به طور موثری به صدها بانک عضو OCC امکان ادغام خدمات رمزنگاری را می‌دهد.

در حال حاضر بانکها فقط باید نرم افزارهای لازم، سخت افزار و امنیت لازم را برای اجرای پردازش ارزهای رمزنگاری، که می‌تواند شامل CBDC نیز باشد ، پیاده‌سازی کنند.

یک هفته پس از این یادداشت، برایان بروکس، کنشگر ارزهای دیجیتال، حمایت خود را از CBDC مبتنی بر بلاک‌چین به عنوان ارتقاء سیستم بانکی فعلی ایالات متحده اعلام کرد.

 اخیراً، فرماندار فدرال رزرو لائل برینارد نیز تأیید کرد که بانک مرکزی فدرال رزرو بوستون با پژوهشگاه فناوری ماساچوست در زمینه تحقیقات CBDC همکاری خواهد کرد.

نقش ارز دیجیتال بانک مرکزی در سیستم‌های مالی

2
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
تبلیغات بیت‌کوین در روزنامه‌های هنگ‌کنگ، هند و آمریکا تبلیغات بیت‌کوین در روزنامه‌های هنگ‌کنگ، هند و آمریکا