خانه آموزش آموزش تحلیل بازار چه تفاوت­ ها و شباهت هایی بین معامله ارز دیجیتال و معامله در بورس وجود دارد؟

چه تفاوت­ ها و شباهت هایی بین معامله ارز دیجیتال و معامله در بورس وجود دارد؟

چه تفاوت­ ها و شباهت هایی بین معامله ارز دیجیتال و معامله در بورس وجود دارد؟
زمان مطالعه : 7 دقیقه
سنا نجفیان سنا نجفیان

معامله در بازار ارز دیجیتال یا معامله در بورس؟ کدام یک برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟ آیا خرید و فروش بیت‌کوین بهتر از خرید و فروش سهام است؟ تفاوت­‌ها و شباهت­‌های این دو بازار در چیست؟ تفاوت سرمایه‌گذار و تریدر چیست؟

ترید در بازار بورس یا ارزهای دیجیتال

پیش­ نیاز انتخاب بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری، کسب اطلاعات کافی درباره هر دو بازار است. در صورتی که شما نیز جزو افرادی هستید که تصمیم گرفته‌­اید تا شانس خود را در بازارهای ارز دیجیتال یا بورس امتحان کنید، با ما همراه باشید تا با تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو بازار آشنا شوید.

ترید یا معامله ارز دیجیتال چیست؟

به خرید و فروش ارز دیجیتال، معامله ارز دیجیتال (یا ترید ارز دیجیتال) گفته می‌شود. این معامله در بازه‌های زمانی مختلف جهت کسب سود از ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. به کسی که معامله ارز دیجیتال انجام می‌دهد، تریدر یا معامله‌گر گفته می‌شود. رمزارز یا کریپتوکارنسی گروهی از ارزهای دیجیتال است که امروزه مورد توجه بسیاری از تریدرها و سرمایه گذاران قرار گرفته است.

معامله در بورس چیست؟

بورس مکانی برای قیمت‌گذاری و خرید و فروش است. اما منظور از خرید و فروش در بورس این نیست که می‌توانید هر گونه کالایی را خرید و فروش کنید. برای مثال، نمی‌توانید در بورس سیب یا گوشی تلفن خرید و فروش کنید.

در بورس، این شرکت‌ها هستند که خرید و فروش می‌شوند، اما هر کسی نمی‌تواند یک شرکت هزار میلیاردی را خریداری کند، فرض کنید این شرکت را به 1 میلیارد قسمت تقسیم کنیم؛ هر قسمت از آن، 1000 تومان می‌شود و هر کس می‌تواند سهمی از این شرکت را داشته باشد.

با بزرگتر شدن شرکت، سهم ما نیز بزرگتر می‌شود و سهم بزرگتر به معنای سود بیشتر است. شما می‌توانید سودتان را بگیرید یا اینکه سهم‌تان را گران‌تر از قبل بفروشید.

تفاوت‌های بین معامله ارز دیجیتال و معامله در بورس

 

موارد زیر، از جمله مهم­ترین تفاوت‌های معامله ارز دیجیتال و معامله در بورس بشمار می‌روند:

1. نوسانات قیمت

یکی از بارزترین تفاوت­‌های میان دو بازار ارز دییجتال و بورس، نوسانات قیمتی است. نوسانات روزانه قیمت در بورس، هرگز بیشتر از پنج یا ده درصد نمی‌شود.

در حالی که نوسانات قیمت در مورد ارزهای دیجیتال، بسیار متغیر و سریع است. همین مساله سبب شده است تا در بازار ارز دیجیتال شاهد رشدها و ریزش­‌های بسیار بزرگ تنها در طی چند ساعت باشیم (مانند بیت کوین).

2. کارمزد معامله

میزان کارمزد در معاملات بورس نسبت به کارمزد معامله ارز دیجیتال بیشتر است. در هر خرید و فروش سهام چیزی حدود یک و نیم درصد از سرمایه‌کارگزاران معاملاتی به عنوان کارمزد کاسته خواهد شد.

این رقم در معاملات کلان بسیار قابل توجه خواهد بود. در حالی که در بازار ارز دیجیتال میزان کارمزد به ازای خرید و فروش هر ارز بسیار ناچیز است. البته باید در نظر داشت میزان کارمزد تمام ارزهای دیجیتال یکسان نیست و از طرفی، میزان کارمزد صرافی‌های مختلف نیز متغیر است.

3. ساعت معامله

زمان کاری بازار بورس در دنیا به ساعات خاصی در روز محدود می‌شود و در روزهای تعطیل، بازار بورس نیز تعطیل است. برای مثال، ساعات کاری بورس در کشور ما از ساعت 9 صبح تا 12:30 ظهر است.

اما در مقابل، معامله ارز دیجیتال را می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز انجام دهید و محدودیت خاصی در این زمینه وجود ندارد (روزهای تعطیل نیز کاربران می‌توانند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند).

4. سود سهام

به میزان پرداختی که با دستور هیئت مدیره شرکت و موافقت مجمع عمومی سهام‌داران به سهام­‌داران آن شرکت داده می‌شود، سود سهام یا “سود قابل پرداخت” گفته می‌شود.

معادل سود سهام در دنیای ارزهای دیجیتال وجود ندارد. در بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران و تریدرها می‌توانند با خرید و فروش اصولی در این بازار، سود کسب کنند.

5. دسترسی به اطلاعات حساس

یکی از مهم­ترین تفاوت­‌های دو بازار، در میزان استفاده از اطلاعات حساس است. فاکتورهای بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند بر ارزش یک سهام و یا ارز تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال، شروع یک قرارداد بزرگ کاری می‌­تواند ارزش سهام یک شرکت را به صورت قابل توجهی افزایش دهد. اگر افرادی که در جریان جزییات پروژه هستند، شروع به خریداری سهام شرکت کنند، طبق قانون مجرم هستند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فاندامنتال چیست؛ این نوع از تحلیل چه مزایا و معایبی دارد؟ related_content

در سهام هرگونه تجارت بر پایه این فاکتورهای حساس غیر قانونی است. در حالی که این نوع منع قانونی در ارزهای دیجیتال وجود ندارد. در بازار ارزهای دیجیتال هیچ نهاد یا فرد خاصی وجود ندارد که به اطلاعات خاصی دسترسی باشد و بتواند از آنها سوء استفاده کند.

افراد می‌توانند بر اساس تحلیل‌های خودشان (تحلیل فاندامنتال و تکنیکال)، وضعیت بازار را ارزیابی کنند و به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازند.

6. گزارشات مالی

قانون‌های مشخصی در ارتباط با بورس وجود دارد که کمک می‌کند تا نحوه عملکرد، رشد و چشم اندازهای یک شرکت به صورت شفاف برای کارگزاران معین شود.

به عنوان مثال، شرکت‌هایی که سهام خود را در بازار بورس قرار داده‌اند، باید به طور دور­ه‌­ای (سه ماهه و یا یک ساله) صورت­ حساب مالی خود را منتشر کنند. در حالی که در بازار ارزهای دیجیتال، هیچ قانونی مبنی بر الزام ارائه صورت حساب­ های مالی وجود ندارد.

 7. حق مالکیت

کارگزاران به همان اندازه که سهام خریداری می‌کنند، در دارایی‌های شرکت حق مالکیت دارند. اما در دنیای ارزهای دیجیتال با خرید ارز دیجیتال شما در مالکیت یک شرکت خاص سهیم نخواهید بود و تنها مالک ارز دیجیتال خود هستید. در واقع، هیچ شرکتی وجود ندارد که شما بخواهید مالک آن شوید.

8. سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت

یکی از ویژگی‌های تریدر ارز دیجیتال، کسب سود از سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است. در اغلب موارد، تریدرها در انتظار نوسان‌گیری برای کسب سود در بازه زمانی کم هستند.

 در حالی که سرمایه‌گذاران بورس با هدف کسب سود در دراز مدت و حتی گاهی چندین ساله سرمایه‌گذاری می­ کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که در بورس سرمایه‌گذاری کوتاه مدت نیز امکان پذیر است. به ویژه افرادی که از توانایی انجام تحلیل‌های مالی برخوردار هستند، می‌­توانند سود مطلوبی در خرید و فروش­ های مداوم به دست بیاورند اما کسب سودهای کلان در اغلب موارد نیازمند سرمایه‌گذاری بلند مدت است.

9. نحوه خرید و فروش

یکی از روش‌های خرید و فروش ارز دیجیتال، استفاده از سایت و صرافی ارز دیجیتال معتبر است. صرافی‌ها در واقع یک پلتفرم دیجیتالی هستند که خرید و فروش ارز دیجیتال در آن انجام می‌­شود.

شما می توانید بعد از ثبت نام و احراز هویت در صرافی موردنظر، با شارژ حساب ریالی خود به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید. برای نگهداری ارز دیجیتال به منظور انجام معامله ارز دیجیتال، وجود یک کیف پول ارز دیجیتال الزامی است.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل ثبت نام در صرافی بایننس related_content

می‌توانید ارزهای دیجیتال را در کیف پول صرافی نگه‌داری کنید یا برای اطمینان خاطر، ارزهای خودتان را به یک کیف پول شخصی مطمئن انتقال دهید.

برای خرید سهام، سرمایه‌گذاران در ابتدا باید به یک شرکت کارگزاری رسمی عضو بورس اوراق بهادار مراجعه کنند. برای شروع معاملات در بازار بورس، سرمایه‌گذار پس از افتتاح حساب در کارگزاری، کد مخصوص دریافت خواهد کرد. پس از طی شدن این فرآیند، سرمایه‌گذار برای خرید و فروش سهام، میزان مبلغ موردنظر خود را به حساب کارگزاری واریز خواهد کرد.

10. دستکاری قیمت ­ها

دستکاری قیمت در بازار بورس هر چند سخت به نظر می‌رسد، اما امکان پذیر است. برخی از اخبار­های نادرست و ثبت سفارشات دروغین، می­‌تواند باعث ایجاد سیگنال­‌های غلط در ارتباط با ارزش واقعی یک سهام شود.

بیشتر افراد فکر می‌کنند بازار ارز دیجیتال عاری از هرگونه دستکاری قیمت است. اما بازار ارز دیجیتال نیاز مانند سهام پتانسیل دستکاری در قیمت‌ها را دارد.

شباهت‌های بین دو بازار بورس و ارزهای دیجیتال

اغلب افراد به اشتباه دو بازار ارز دیجیتال و بورس را کاملاً جدا از هم و بدون شباهت می‌دانند. اما افرادی که تجربه معامله در هر دو بازار ارز دیجیتال و بورس را داشته‌اند، متوجه شباهت­‌هایی بین این دو بازار هستند.

قیمت در هر دو بازار بر اساس میزان عرضه و تقاضا مشخص می­ شود

معامله ارز دیجیتال و سهام هر دو بر مبنای پول فیات ( به پول قانونی مانند دلار یا ریال که ارزش خود را از دولت می‌گیرد، پول فیات گفته می‌شود) هستند.

برای کسب سود در هر دو بازار نیاز است افرادی که شروع به تجارت می‌کنند، به میزان کافی از اطلاعات ضروری برخوردار باشند. هر گونه بی‌احتیاطی در سرمایه‌گذاری و یا ترید، می­‌تواند منجر به خسارات جبران ناپذیر شود.

صحبت پایانی

اگر به دنبال شروع تجارت در یکی از بازارهای ارز دیجیتال و یا بورس هستید، باید به خوبی تحقیق، تحلیل و بررسی کنید و میزان قدرت ریسک خود را بشناسید. برخی افراد با هدف سود بیشتر بدون توجه به ریسک موجود در معامله ارز دیجیتال وارد این حوزه می‌شوند و نتیجه‌­ای جز ضرر عایدشان نمی‌شود.

شما باید قبل از هر اقدامی، با ابزارهای هر دو بازار آشنا شوید. هرگز فراموش نکنید که سودهای کلان در بازار ارزهای دیجیتال و بورس، نصیب افراد حرفه­ ای خواهد شد. پس تا زمانی که در ابتدای مسیر هستید و نیاز به مطالعه دارید، بدون مشاوره وارد معامله ارز دیجیتال و یا معامله بورس نشوید.

چه تفاوت­ ها و شباهت هایی بین معامله ارز دیجیتال و معامله در بورس وجود دارد؟

1
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
جی کلیتون، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا استعفا داد! جی کلیتون، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا استعفا داد!