خانه مفاهیم پایه آشنایی با بلاک چین دربارهٔ زنجیره جانبی Sidechain چه می‌دانید؟

دربارهٔ زنجیره جانبی Sidechain چه می‌دانید؟

دربارهٔ زنجیره جانبی Sidechain چه می‌دانید؟
زمان مطالعه : 3 دقیقه
سیامک تیموری سیامک تیموری

زنجیره جانبی به توکن‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت ایمن از یک بلاک چین به یک بلاک چین دیگر با همان ویژگی‌ منتقل شوند. در این فرآیند توکن‌ها هنوز هم می‌توانند به بلاک چین قبلی برگردند.

SideChain

مثل این می‌ماند که یک ماشین به لاین سبقت برود و پس از گرفتن سبقت به لاین وسط برگردد. زنجیرهٔ جانبی از طریق یک گیرهٔ دو طرفه به زنجیرهٔ اصلی متصل است. گیرهٔ دو طرفه برای نشان دادن و اثبات مالکیت دارایی‌های زنجیره اصلی از تایید پرداخت آسان بهره می‌برد. به مثال زیر توجه کنید:

  • بر روی زنجیره اصلی کاربران ابتدا کوین‌های خود را به یک آدرس خارج از زنجیره ارسال می‌کنند. 
  • سپس کوین‌ها قفل می‌شوند و کاربران از خرج کردن آن‌ تا اطلاع ثانوی منع می‌شوند. 
  • به محض اینکه تراکنش تکمیل شود، گزارش تایید به تمام زنجیره‌ها ابلاغ می‌گردد. 
  • آن‌گاه به تعداد کوین‌های منتقل شده در زنجیرهٔ جانبی، کوین منتشر می‌شود و کاربران می‌توانند آن‌ها را خرج کنند. 

عکس این کار هم امکان پذیر است و زمانی اتفاق می‌افتد که کاربری بخواهد دارایی خود را به زنجیرهٔ اصلی برگرداند.

دلیل استفاده از زنجیره جانبی

هدف استفاده از زنجیرهٔ جانبی چیزی جز افزایش مقیاس پذیری نیست و به ارزهای دیجیتال گوناگون اجازه می‌دهد تا با یکدیگر تعامل برقرار کنند. جامعهٔ اصلی بیت کوین،‌ زنجیرهٔ جانبی را به عنوان راهی برای ارائه قراردادهای هوشمند و سایر چیزهایی که اتریوم در بلاک چین مخصوص به خودش ارائه می‌کند، می‌بینند. برخی دیگر اینگونه استدلال می‌کنند که تقسیم بخش‌های شبکه به زنجیره‌های جانبی مختلف به این معنا نیست که مقیاس پذیری بیت کوین قطعا افزایش می‌یابد و یا می‌تواند تراکنش‌های خود را در ثانیه افزایش دهد.

فدراسیون‌ها

فدراسیون‌‌ها به عنوان مجموعه‌های جانبی در بلاک چین و زنجیره جانبی قرار دارند. وظیفهٔ آن‌ها تصمیم گیری دربارهٔ قفل بودن یا آزاد بودن کوین‌هایی است که کاربر از زنجیرهٔ اصلی انتقال داده است.

فدراسیون‌‌ها به عنوان مجموعه‌های جانبی در بلاک چین و زنجیره جانبی قرار دارند. وظیفهٔ آن‌ها تصمیم گیری دربارهٔ قفل بودن یا آزاد بودن کوین‌هایی است که کاربر از زنجیرهٔ اصلی انتقال داده است. این یک مسئله بسیار مهم است که در مقابل بیت کوین قرار دارد. بیت کوین با هدف ایجاد یک منبع مالی تاسیس شده است که دیگر نیاز به مالیات و كنترل شدن نداشته باشد. متمرکز بودن زنجیره‌های جانبی باعث می‌شود تا عکس اهداف بیت کوین اجرایی شود تا دیگر خبری از شکاف بین هستهٔ بیت کوین و بیت کوین کش و تمام اختلافات ایدئولوژیک آن‌ها نباشد.

زنجیره‌های جانبی به ماینرهای خود نیاز خواهند داشت با این تفاوت که این ماینرها شباهتی با ماینرهای زنجیرهٔ اصلی ندارند. در استخراج ترکیبی، دو ارز دیجیتال مختلف که مبتنی بر الگوریتم مشابه هستند به طور همزمان استخراج می‌شوند. دلیل انجام چنین استخراجی افزایش قدرت هش ارزهای دیجیتال در شبکه است.

دربارهٔ زنجیره جانبی Sidechain چه می‌دانید؟

1
برچسب ها:
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
کارمزد 20,000 دلاری یک کاربر لایت کوین کارمزد 20,000 دلاری یک کاربر لایت کوین