خانه مفاهیم پایه راهنمای سرمایه گذاری ملاک‌های سرمایه‌گذاری برای انتخاب توکن مناسب چیست؟

ملاک‌های سرمایه‌گذاری برای انتخاب توکن مناسب چیست؟

ملاک‌های سرمایه‌گذاری برای انتخاب توکن مناسب چیست؟

زمان مطالعه : 

15 دقیقه

اگر از مردم بپرسید که در مورد بازار رمزارزها چه می‌دانند، احتمالا تنها کلماتی که در جواب خواهید شنید یکی از دو کلمه رمزارز بیت‌کوین یا بلاک ‌چین و یا هر دوی آنها باشد. آنچه که بیشتر مردم از آن بی‌خبرند این است که امروزه بیشتر از ۵,۰۰۰ رمزارز وجود دارد که باعث سردرگمی سرمایه‌گذاران در تحلیل آنها شده است.

تنها راه تحلیل صحیح توکن‌ها و رمزارز ها برای مراقبت از سرمایه خود‌، رعایت احتیاط به بهترین وجه ممکن است.

تکنیک های تحلیل یک رمزارز

انتخاب یک رمزارز برای سرمایه‌گذاری از میان این همه ارز رمزنگاری شده چالش‌برانگیز است. در کنار این چالش، فرصت‌های بالقوه‌ کلاهبرداری نیز در این حوزه وجود دارد.

بهتر است بدانیم که در این حوزه برخی افراد توکن‌هایی را به منظور شیادی و کلاهبرداری از پولی که مردم با خون دل پیدا کرده‌اند، طراحی نموده‌اند.

بیشتر بخوانید: اخبار داغ ارز‌های دیجیتال در آسیا related_content

چه شما دارایی یا پول خود را بصورت محرمانه و خصوصی جابه جا کنید یا به نحوی کاملا شفاف این کار را انجام دهید، اولویت شما باید مطالعه، تحلیل دقیق و پیدا کردن ارزهای معتبر و قابل اعتماد برای سرمایه‌گذاری باشد.

در این مقاله می‌خواهیم تا در کنار شما برای اتخاذ تصمیم درست در انتخاب رمزارزهای مطمئن باشیم. به همین منظور لیستی از تکنیک‌های پیشگیرانه که در تحلیل درست یک رمزارز (چه توکن کاربردی باشد یا توکن سهامی) کمک شما خواهند بود را معرفی می‌کنیم:

وایت پیپر (whitepaper) توکن را با دقت مطالعه و بررسی کنید

وایت‌ پیپر یک رمزارز یا کوینی که برای اولین بار عرضه می‌شود، حاوی پیشینه، استراتژی، اهداف، نگرانی‌ها و روند اجرایی پروژه بلاک چین موردنظر برای اجرای موفقیت‌آمیز آن است.

از آنجایی که وایت پیپرها باید دقیق و دربرگیرنده تمامی جزییات پروژه باشند، تحلیل آنها می‌تواند اطلاعات مهمی را در اختیار شما بگذارد. بزرگترین مزیت وایت پیپر این است که می‌توانید پی ببرید که آیا شرکت یک برنامه اجرایی به ‌دقت طرح‌ریزی شده‌ای برای پروژه دارد یا خیر. داشتن  یا نداشتن چنین طرحی در تحلیل رمزارز آن پروژه بسیار مفید خواهد بود. به‌ همین دلیل بررسی و مطالعه وایت پیپر به شدت توصیه می‌شود.

در وایت پپیر به دنبال چه اطلاعاتی باشیم؟

  • طرح و پیشنهاد فروش انحصاری پروژه خصوصا در مقایسه با رقبایش چیست؟
  • چشم‌انداز و روش لیدرهای پروژه چیست و چه طرح و برنامه‌ای برای موفقیت آن دارند؟
  • چه اقدامات و تمهیداتی را برای دستیابی به اهداف پروژه در نظر دارند؟

موارد استفاده توکن چیست؟

تصمیم به سرمایه‌گذاری در هر پروژه بلاک‌چین یا رمزارز آن را به مطالعه تمام و کمال وایت پیپر آن منوط کنید و تحلیل نمایید که آیا هیچ منابع خوب دیگری از پروژه در دسترس هست.

این منابع می‌تواند شامل مدل‌های مالی، تحلیل سوات (SWOT، تحلیلی است شامل نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای پروژه)، نگرانی‌ها و مشکلات قانونی و نقشه راهی برای تحقق و پیاده‌سازی آن می‌شود. همچنین شما می‌توانید مناسب بودن معاملات استاندارد شده آن رمزارز را نیز تعیین کنید.

بیشتر بخوانید: دیفای، سوژه داغ این روزهای بازار ارزهای دیجیتال، اما تا چه مدت؟ related_content

اگر یک رمزارز وایت پیپر ندارد، آن را زنگ خطر تصور کنید و برای تحلیل معیار بعدی آماده شوید و به یاد داشته باشید که داشتن وایت پیپر را به عنوان ملاک اصلی اعتبار و اصالت پروژه تلقی نکنید چرا که کاملا احتمال این وجود دارد که یک شرکت کلاهبردار و متقلب وایت پیپری متقاعدکننده داشته باشد.

به عنوان مثال پلکس‌کوین( PlexCoin ) قبل از اینکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا آن را تعطیل و پلمپ نماید، با استفاده از وایت پیپر ارزشمند و در خور توجه خود موفق شد بیش از ۱۵ میلیون دلار جمع‌آوری کند.

تیم هدایت کننده پروژه را بهتر و بیشتر بشناسید

چون توسعه‌دهندگان و تیم اجرایی یک رمزارز نقشی کلیدی و اساسی درموفقیت یک پروژه دارند، لازم است شما افرادی را که از پروژه حمایت و پشتیبانی می‌کنند به خوبی بشناسید، تحلیل کنید که آیا هیچ یک از اعضای تیم سابقه فعالیت در پروژه‌های معتبری را دارند و یا آیا عضوی از اعضای برجسته و سرشناس حوزه بلاک‌‌چین هستند. علاوه بر این موارد، تجربیات و توانمندی‌های آنان نیز باید در نظر گرفته شود.

اطمینان حاصل کنید که توکن، مورد حمایت افرادی هست که به کار و حوزه ارزهای دیجیتال تسلط دارند. این می‌تواند شما را از شرکت‌هایی دور نگه دارد که منافع مالی را بر اصول اخلاقی مقدم می‌شمارند.

بیشتر بخوانید: لیست عرضه اولیه‌‌ها related_content

کلاهبرداران از این نقطه ضعف استفاده می‌کنند و اقدام به ساخت بنیانگذاران و بیوگرافی‌های جعلی برای پروژه خود می‌کنند. احتمال دارد که گاهی  اوقات این کلاهبرداران از هویت شخصی قربانیان ناآگاه هم برای منافع خود سوء استفاده کنند.

از این رو، بهترین حفاظ در مقابل این تاکتیک فریبکارانه انجام تحقیقات به شکل صحیح آن است. در هنگام تحلیل یک پروژه از رمزارز هایی که نمی‌توانید هیچ اطلاعاتی در مورد توسعه‌دهندگان و بنیانگذاران آنها بدست آورید دوری کنید.

حتی اگر بیوگرافی مختصری از آنها بدست آوردید بررسی کنید که آیا فعالیت‌هایشان با تعداد فالوورها و لایک‌های آنها مطابق دارد یا نه؟ به تفاوت‌های ظریف و اختلافات جزیی مشابه این موارد هم دقت کنید.

احتمال وجود هر گونه مشکل قانونی را در تحلیل یک رمزارز بررسی نمایید

یافتن عرضه اولیه عالی یک رمزارز برای سرمایه‌گذاری کافی نیست. چرا که گاهی اوقات پس از تحلیل دقیق احتمالا عرضه اولیه خوبی پیدا کرده باشید ولی به دلیل قوانین قضایی کشورتان مجاز نباشید در آن شرکت کنید.

اگر برپایه چنین مواردی پیش بروید و اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری نمایید نقض قانون نموده‌اید. برای پیش نیامدن چنین موقعیت‌هایی لازم است که اطمینان پیدا کنید نهادهای نظارتی کشور شما شرکت و سرمایه‌گذاری در چنین پروژه‌هایی را محدود و منع نکرده باشند.

بیشتر بخوانید: قانون گذار مالی نیویورک، مجوز فعالیت 10 توکن را صادر کرد related_content

علیرغم این واقعیت که هیچ قانونگذاری و نظارتی در مورد عرضه اولیه‌ها وجود ندارد، خبر خوب این است که قانون‌گذاران در حال وضع قوانین آسانتری هستند که می‌تواند منجر به برداشته ‌شدن تعداد زیادی از محدودیت‌های اعمال شده در بسیاری از مناطق گردد.

تحقیق کنید که آیا پروژه توکن مشکل خاصی را حل می‌کند یا خیر؟

قبل از سرمایه‌گذاری روی یک رمزارز از خود بپرسید که این توکن چه مشکل ویژه‌ای را حل می‌کند؟ در تحلیل و بررسی یک ارز دیجیتال اگر می‌خواهید امنیت سرمایه‌گذاری خود را تامین کنید تایید و اثبات این موضوع که رمزارز قادر به حل مشکلی ویژه است یا نه، موضوعی اساسی است.

مردم در مورد تهدیدات مجازی در زمینه امنیت سایبری بیشتر آگاه می‌شوند و میانگین هزینه نقض داده‌ها در حال حاضر حدود ۳.۹۲ میلیون دلار است. این همان احتیاطی است که باید هنگام تحلیل و تعیین ارزش بازار یک رمزارز رعایت شود.

علاوه بر این سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلاک ‌چین که مشکل خاصی را حل می‌کنند افزایش تقاضای بیشتری خواهند داشت و این به نوبه خود سبب بالا رفتن قابلیت معامله آن رمزارز می‌شود. بنابراین اگر در عرضه اولیه‌های چنین پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری نمایید به احتمال زیاد سرمایه‌گذاری سودمندتر و امن‌تری خواهید داشت.

پروسه فروش توکن را دنبال کنید

تمام عرضه اولیه‌ها ICOs برای جذب سرمایه از طریق تامین مالی عمومی (crowdfunding) به سیستم رمزارز یا توکن خود وابسته هستند. شما باید در تحلیل آنها همواره میزان فروش توکن را هنگامی که برای اولین بار عرضه می‌شود دنبال کنید و در طول زمان مراقب روند فروش آن باشید.

در واقع شرکت‌ها و دیگر نهادها دانسته و از روی عمد دسترسی سرمایه‌گذاران بالقوه را به روند فروش توکن و سیستم‌شان تسهیل می‌کنند. این امر با هدف اثبات و تحقق وجاهت قانونی شرکت صورت می‌پذیرد.

امروزه با رشد محبوبیت مدل‌های تجاری زیرساختی ابری (مدلهایی که بر حسب تقاضا به کاربران ارایه خدمات می‌نمایند) بلاک چین نیز در میان جامعه رواج یافته و به عنوان سرویسی برای تامین شفافیت بالاتر فراگیر می‌شود.

به عبارت دیگر هیچ دلیلی برای یک شرکت وجود ندارد که روند فروش رمزارز خود را از شما مخفی کند. شرکتی که چنین رفتاری داشته باشد به احتمال زیاد کلاهبردار است، پس اگر در تحلیل آن به چنین پروژه‌هایی برخوردید به هر قیمتی شده از چنین شرکت‌هایی دوری کنید.

با افراد مورد اعتماد خود کار کنید

حوزه ارزهای دیجیتال از لحاظ ارائه انواع کیف پول‌های توقیفی و غیر‌توقیفی Custodial and Noncustodial، (توقیفی: نگهداری و کنترل کیف توسط شخص یا شرکت ثالث؛ غیر توقیفی: نگهداری کیف و کنترل کامل آن توسط مالک)، به بلوغ و پختگی نسبتا زیادی رسیده است، ولی به لحاظ امنیت هنوز نگرانی‌هایی وجود دارد.

به همین دلیل توصیه ما کار با افراد مورد اعتماد است. واضح و روشن است که امکان تحلیل و بررسی دقیق تک‌تک پروژه‌ها و رمزارز ها مقدور نیست. بنابراین در حوزه رمزارز‌ها، با افراد معتمد کار کنید و آنها را دنبال نمایید تا آرامش خاطر بیشتری داشته باشید. این افراد حرفه‌ای دانش و آگاهی خوبی درباره اکوسیستم بلاک چین دارند و توانایی ارایه توصیه‌های منطقی را دارا هستند.

نتیجه‌گیری نهایی

فضای رمزارز ها و ICOها فرصت‌های سرمایه‌گذاری متعددی را در خود دارند. نکته اصلی داشتن قابلیت و توانایی برای اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری معقول و منطقی است. در کنار این فرصت‌ها، تهدیدهایی نیز هست و گرفتاری‌ها و مشکلات در این حوزه هم همانند سایر حوزه‌های مالی سهمی دارند که مردم را در معرض کلاهبرداری و حقه‌بازی قرار می‌دهند. هر چند کسب و کار‌های قانونی با استراتژی‌های اجرایی ضعیف هم می‌توانند ضررهای مالی جدی به بار آورند. سعی کنید از دارایی‌های با قدرت نقد شوندگی پایین پرهیز نمایید.

بیشتر بخوانید: راهنمایی و معرفی بهترین کیف پول های بیت کوین related_content

البته هیج تضمینی برای قانونی بودن و موفقیت یک استارت-آپ حوزه رمزارز یا بلاک ‌چین وجود ندارد؛ ولی دنبال کردن رهنمون‌های مذکور که در پایان این نوشته با هدف یادآوری دوباره بصورت تیتروار آمده‌اند، مطمئنا احتمال سرمایه‌گذاری شما در پروژه‌های اسکم را کاهش می‌دهند.

یک توکن جهت حفظ دارایی‌ و در امان ماندن از شیادان این حوزه:

  • بررسی دقیق وایت پیپر پروژه                          
  • شناخت  لیدرها و اعضای تیم توسعه‌دهنده
  • بررسی مشکلات قانونی                             
  • آگاهی از توانایی پروژه برای حل مشکلی خاص
  • دنبال کردن پروسه فروش توکن در عرضه اولیه      
  • و کار کردن با افراد مورد اعتماد

ملاک‌های سرمایه‌گذاری برای انتخاب توکن مناسب چیست؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما