خانه مفاهیم پایه آشنایی با بیت کوین راهنمای جامع ارزهای دیجیتال برای تازه کارها!

راهنمای جامع ارزهای دیجیتال برای تازه کارها!

راهنمای جامع ارزهای دیجیتال برای تازه کارها!
زمان مطالعه : 17 دقیقه
سنا نجفیان سنا نجفیان

شاید در دنیایی که با حجم عظیمی از اطلاعات محاصره شده‌ایم و هر روز موضوع جدیدی درباره اینترنت و فناوری‌های دیجیتال قد علم می‌کند، بروز بودن و داشتن دانش لازم ضروری‌تر از قبل باشد.

اگر کمی به عقب برویم تا حدودا 20 سال پیش، کامپیوتر‌های خانگی مثل امروز رواج نداشتند، یا کمتر از دو دهه است که تلفن‌های همراه، ما را همراهی می‌کنند. با ورود اینترنت و شبکه‌های پرسرعت مخابراتی انقلاب بزرگی در جهان بوجود آمد و شیوه زندگی تمام انسان‌ها را تغییر داد. 

دنیای فناوری‌های دیجیتال و اینترنت‌های پرسرعت در حال آماده سازی شرایط و پیش نیازهای لازم برای ورود جدیدترین عضو این صنعت، یعنی ارزهای دیجیتال است.

ابتدا کامپیوتر‌های خانگی و لپ تاپ‌ها، سپس تلفن‌های هوشمند و اینترنت پرسرعت، در قدم بعدی انجام تراکنش‌های مالی از طریق همراه بانک‌ها و حالا نوبت جایگزینی اسکناس با پول‌های دیجیتال است.

برای درک بهتر این موضوع و آشنایی بیشتر شما با اصطلاحات و مفاهیم رایج دنیای ارزهای دیجیتال این مقاله را دنبال کنید.

تعریف ارزهای دیجیتال

 

 

ارزهای دیجیتال در حقیقت پول‌های اینترنتی یا آنلاین هستند که با استفاده از تکنولوژی کریپتوگرافی (رمزنگاری) ایجاد می‌شوند و تمام ویژگی‌های پول‌های رایج، بجز ماهیت فیزیکی آنها را دارا هستند.

بعنوان مثال: می‌توان آنها را با ارزهای دیگر مبادله کرد، با آنها تراکنش‌هایی که با پول معمولی از طریق بانک‌ها انجام می‌دهید را انجام دهید، خرید آنلاین داشته باشید و بسیاری کاربردهای دیگر.

به بیان ساده‌تر پول‌های دیجیتال آینده اسکناس‌ها، برای انجام تمام عملیات مالی و تراکنش‌های بانکی ما خواهند بود. شاید پیچیده‌تر ولی به همین اندازه کاربردی.

بیت کوین چیست؟

 

 

به سراغ بیت‌کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال می‌رویم. شناختن بیت‌کوین، کلید شناختن تمام دنیای ارزهای دیجیتال است. به عبارت دیگر، باید برای شناخت بیت‌کوین وقت بیشتری بگذارید چون با شناخت درست آن، درک بقیه مفاهیم برایتان بسیار راحت‌تر خواهد بود.

به زبان ساده، بیت‌کوین، یک ارز دیجیتال و همچنین یک شبکه برای پرداخت‌های مستقیم و بدون واسطه است. اصلی‌ترین چیزی که بیت‌کوین را از دیگر پول‌های پیش از خود متمایز می‌کند، غیر متمرکز بودن آن است.

غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند به تنهایی کنترل شبکه را در دست داشته باشد و هیچ کس مالک اصلی آن نیست. هیچ بانک، موسسه، یا  نهاد دولتی بیت‌کوین را کنترل نمی‌کند. در حقیقت کنترل بیت‌کوین به دست تمام کاربران آن است که این از مزایای بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال است.

بیت کوین چگونه به وجود می آید؟

 

 

هنگامی که بیت‌کوین در سال ۲۰۰۸ به وجود آمد، خالق آن تعداد یک میلیون از این ارز رمزنگاری شده را تحت اختیار گرفت و مبادلات این شبکه پولی شروع شد. در شبکه بیت‌‍کوین، هر فرد می‌تواند تراکنشی را ایجاد کند و مقدار بیت‌کوینی را که به او منتقل شده و مالک آن است را به شخص دیگری انتقال دهد.

 

 

 اما برای جلوگیری از تقلب و حمله دوبار خرج کردن، افرادی بررسی صحت این تراکنش‌ها در زنجیره بلاک‌چین(نگران نباشید به بلاک‌چین هم می‌رسیم) را بر عهده دارند و با استفاده از کامپیوترها، تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. فکر نکنید این افراد به طور خاصی برگزیده شده‌اند یا در قالب یک شرکت فعالیت می‌کنند. شما هم می‌توانید جزو این افراد باشید و به نوعی به شبکه خدمت کنید و پاداش خود را دریافت کنید.

پاداش‌هایی که این افراد دریافت می‌کنند به صورت بیت‌کوین است؛ یعنی شبکه طوری طراحی شده که هر فردی که تراکنش‌ها را تایید می‌کند و به شبکه خدمت می‌کند پاداش خود را به صورت بیت‌کوین دریافت می‌کند که در اصطلاح به این افراد ماینر یا استخراج کننده بیت‌کوین می‌گوییم.

ماینینگ بیت کوین چیست؟

 

 

 

به افرادی که به شبکه بیت‌کوین سرویس می‌دهند و تراکنش‌ها را تایید می‌کنند، استخراج کننده یا ماینر (Miner) گفته می‌شود. استخراج‌کننده‌ها در قبال کار محاسباتی که انجام می‌دهند، تعداد به خصوصی بیت‌کوین پاداش می‌گیرند.

بیت‌کوین‌‌هایی که ماینرها از سیستم پاداش می‌گیرند، در حقیقت به عنوان بیت‌کوین‌های جدید تولید می‌شوند و متعلق به هیچ کسی نیستند؛ به همین دلیل عمل به دست آوردن بیت‌کوین توسط انجام محاسبات برای تایید تراکنش‌های شبکه، استخراج نامیده می‌شود.

فناوری بلاکچین (بزرگترین اختراع بشر بعد از اینترنت) چیست؟

 

 

 

در عصر تکنولوژی، اطلاعات حرف اول را می‌زند و روزانه انبوهی از داده‌ها در دنیای فناوری تولید می‌شوند. اما نگهداری، ثبت و استفاده درست از این اطلاعات است که بشر را به سمت پیشرفت و آسایش سوق می‌دهد.

فناوری نوظهور بلاک‌چین (که از آن به عنوان بزرگترین اختراع بشر بعد از اینترنت یاد می‌شود)، نقشی بزرگ در این راه ایفا می‌کند و با ظرفیت‌های موجود در خود، نشان داده است که قصد کمک به هرچه سریعتر پیمودن این راه را دارد.

Blockchain از دو کلمه بلاک (Block) و چین (Chain) تشکیل شده است که به معنی زنجیره بلاک یا همون بلوک می‌باشد، اما چرا این نام را برای این تکنولوژی انتخاب کرده‌اند؟!

اطلاعات در فناوری بلاک چین، داخل یک سری بلاک‌هایی قرار می‌گیرند که این بلاک‌ها زنجیره‌وار به یکدیگر متصل هستند، از این رو این تکنولوژی بلاک‌چین نامگذاری شده است، درست مطابق با نوع کارکردش.

وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال

با فراگیر شدن هر چه بیشتر رمز ارزها، سازمان‌های اجرای قانون، مقامات مالیاتی و قانون‌گذاران سراسر جهان در صدد هستند که مفهوم حقیقی رمز ارزها را کشف کنند و متوجه شوند که رمزارزها دقیقا کجای آئین‌نامه‌های موجود و در راستای کدام قانون قرار می‌گیرند.

با معرفی اولین رمز ارز یعنی بیت‌کوین، یک الگوی کاملا جدید خلق شد. ارزهای غیر‌متمرکز و خودپایداری که هیچ شکل و صورت فیزیکی ندارند و توسط هیچ شخصی کنترل نمی‌شوند، همیشه باعث بروز آشفتگی در میان قانون‌گذاران بودند.

نگرانی‌های زیادی دربارۀ ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال و قابلیت آن‌ها مبنی بر اینکه می‌توانند به‌صورت ناشناس مورد استفاده قرار بگیرند، وجود دارد.

مقامات سراسر جهان دربارۀ اشتیاقی که معامله‌کنندگان کالاها و خدمات غیرقانونی به رمز ارزها نشان می‌دهند، نگران هستند. بیش از همه، آن‌ها نگران استفاده از رمز ارزها به عنوان ابزاری برای پول‌شویی و طرح‌های فرار مالیاتی هستند.

به هر حال، تا به این لحظه در حوزه‌های قضایی استفاده از رمز ارزها غیرقانونی اعلام نشده است. اما قوانین و مقررات آن بسته به هر کشور، کاملا متفاوت است.

آینده رمز ارزها از نگاه افراد برتر فناوری های دیجیتال

 

بیت کوین بسیار ایده هیجان انگیزی است زیرا نشان می دهد که چقدر می تواند ارزان باشد و بهتر از ارزهای فیات است زیرا مجبور نیستید بصورت فیزیکی برای انجام معاملات حضور داشته باشید. همچنین  ارزهای فیات در تراکنش های بسیار سنگین می توانند بسیار هزینه بردار باشند.بیل گیتس موسس مایکروسافت 

 

در حال حاضر ارزهای دیجیتال و بیت کوین جایگاه جهانی خود را دارند و انسانهای بسیاری روی آنها سرمایه گذاری کرده اند. درست است بازار معاملات بیت کوین بسیار پر نوسان است، خیلی ها ضرر می کنند و خیلی های دیگر سود، اما در هر صورت تبدیل به منبع درآمد و پشتوانه بسیار خوبی شده است.ریچارد برانسون موسس خطوط هواپیمایی ویرجین و 400 تجارت جهانی دیگر

 

هنگامی که واحد پول بیت کوین از ارز به پول نقد تبدیل می شود ، آن رابط باید تحت حمایت های نظارتی باقی بماند. من فکر می کنم این واقعیت که در جهان بیت کوین یک الگوریتم جایگزین عملکرد دولت است، بسیار جالب است.ال گور، معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا

 

بیت کوین یک دستاورد رمزنگاری قابل توجه است. توانایی ایجاد چیزی که در دنیای دیجیتال قابل تکرار نیست، ارزش عظیمی دارد و بسیاری از مردم کسب و کارهایی را در راستای آن ایجاد می کنند.اریک اشمیت ، رئیس اجرایی گوگل

 

پی پال اهداف بزرگی برای ایجاد یک ارز جدید داشت. اما در این کار شکست خوردیم و ما فقط یک سیستم پرداخت جدید ایجاد کردیم. فکر می کنم بیت کوین در سطح یک ارز جدید موفق بوده است ، اما سیستم پرداخت تا حدودی فاقد آن است. استفاده از آن بسیار سخت است ، و این یک چالش بزرگ برای بیت کوین است.پیتر تیل ، بنیانگذار پی پال

راهنمای جامع ارزهای دیجیتال برای تازه کارها!

سوالات متداول

بیت کوین چیست و چه مزایایی دارد؟

بیت کوین یکی از انواع ارزهای رمزنگاری شده با دیجیتال است. هم چنین پلتفرم پرداخت و دارایی با دفترکل دیجیتال است که تراکنش های سراسر دنیا را در یک سیستم واحد گردآوری می‌کند که به آن بلاک چین می‌گویند. بیتکوین همچنین می‌تواند بدون واسطه به صورت بین المللی جریان یابد. برخلاف ارزهای سنتی که باید تبدیل شوند، بیت کوین در همه جا بیت کوین است و استفاده از آن ثابت است. ارسال بیت کوین همانند ارسال ایمیل بین المللی است و کاربران آن می‌توانند کوین خود را از کشوری به کشور دیگر ارسال کنند. اگر پول را همانند سی دی در نظر بگیریم، بیت کوین مانند MP3 می‌باشد. بیت کوین هم چنین برای انتقال پول کلان برای دارایی های بسیار گران نیز مناسب است و به همین دلیل است که سرمایه گذاران ثروتمند از بیت کوین برای خرید خانه، قایق تفریحی و خودروهای لوکس استفاده می‌کنند.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک فناوری جدید با کاربردهای پرشمار است که می‌تواند خدمات بانکی را کاملا از میان بردارد و تعریف جدیدی از تراکنش ها در صنایع و تجارت های مختلف ارائه دهد. بلاک چین یک دفترکل دیجیتال است که تراکنش ها را به صورت عمومی یا خصوصی و به ترتیب زمانی ثبت می‌کند. هم چنین تراکنش های همتا به همتا را تسهیل می‌بخشد که باعث حذف یا کاهش نیاز به واسطه ها می‌شود. بلاک چین با استفاده از رمزنگاری و غیرمتمرکزسازی باعث ایجاد اعتماد می‌شود. با استفاده از بلاک چین بیت کوین کاربران می‌توانند تمام تراکنش ها را مشاهده کنند

نحوه کار بلاک چین چگونه است؟

بلاک چین و نحوه کار آن، معرف نحوه کار بیت کوین می‌باشد. بلاک چین یک دفترکل دیجیتال است که تمام تراکنش ها را ذخیره می‌کند. اگر یک جفت کفش به قیمت ۱۰ دلار فروخته شود، تراکنش غیرقابل تغییر آن در دفترکل دیجیتال ثبت می‌شود. این دفترکل متعلق به بانک یا سایر دیتابیس های متمرکز نمی‌باشد. بلاک چین غیرمتمرکز است یعنی آنکه توسط شبکه ای از رایانه ها در سراسر جهان میزبانی می‌شود. بعضی از این رایانه ها متعلق به گروه های بزرگ و بعضی دیگر از رایانه ها نیز متعلق به افراد است. تراکنش ها در بلاک چین از طریق آدرس ها انجام و ثبت می‌شود. هر ارسال کننده و دریافت کننده به یک آدرس نیاز دارند

آیا فقط یک بلاک چین وجود دارد؟

خیر، چندین بلاک چین مختلف وجود دارد. به عنوان مثال اتریوم و IBM بلاک چین خود را دارند. تیم های توسعه دهنده سایر ارزهای دیجیتال نیز بر روی بلاک چین های خود کار می‌کنند. بیت کوین قدیمی ترین و بزرگترین بلاک چین را در اختیار دارد که شامل بیشترین تعداد تراکنش می‌باشد.

آیا بیت کوین یک نوع پول است؟

بله. می‌توان از آن برای خرید و فروش کالاها و خدمات استفاده کرد. به دلیل استفاده محدود از بیت کوین به عنوان پول و کند بودن تراکنش ها و کارمزد زیاد آن، بسیاری از متخصصان و بانکداران از اینکه بیت کوین را پول بخوانند اجتناب می‌کنند و آن را یک ارز نیز در نظر نمی‌گیرند. اما این مورد آنچنان مهم نیست. مردم ونزوئلا و زیمبابوه از زمانی که ارز ملی آنها دچار فروپاشی شد از بیت کوین استفاده می‌کنند. مردم آمریکا با پذیرش محدود بیت کوین مواجه اند و می‌توانند از این ارزهای دیجیتال در پلتفرم های تجارت الکترونیک نظیر اوراستاک استفاده کنند. سایر شرکت ها نیز در حال آزمایش پیاده سازی بیت کوین به عنوان پول می‌باشند.

آیا بیت کوین توسط مجرمان و برای پولشویی ایجاد شده است؟

هیچکس هویت ساتوشی ناکاموتو موسس بیت کوین را نمی‌داند. ناکاموتو مدعی مسئولیت و مالکیت وایت پیپر می‌باشد که اولین بار در اکتبر ۲۰۰۸ منتشر شده است. با این حال، روایت محبوبی که درباره ایجاد بیت کوین وجود دارد آن است که توسط مجرمان و برای فعالیت های مجرمانه ایجاد شده است. بسیاری از افراد معتقدند که بیت کوین در واقع به عنوان پاسخی به بحران مالی سال های ۲۰۰۷ الی ۲۰۰۸ ایجاد شده است که در آن زمان، بانک ها در آستانه ورشکستگی قرار گرفتند و مردم خانه های خود را از طریق مصادره بانک ها از دست دادند. در آن زمان شهروندان معمولی از توهم و خیال متغیرها و وام های بانکی و سایر ابزارهای سرمایه گذاری سنتی بیرون آمدند. این موارد توسط سیستم بانکداری ابداع و منجر به تورم زیاد، ایجاد حباب و ترکیدن این حباب عظیم شده بود.

پس مجرمان از بیت کوین استفاده نمی‌کنند؟

بله استفاده می‌کنند. مجرمان از بیت کوین برای فعالیت های مجرمانه استفاده می‌کنند. سیلک رود (Silk Road) بهترین مثال برای این مورد است. اما مدت ها قبل از بیت کوین و سیلک رود، مجرمانی نظیر انرون، برنی مدوف، مایکل میلکن و سایر مجرمان معروف وجود داشتند. حساب بانک های سوییس و جزایر قناری سابقه طولانی در خصوص کمک به افراد ثروتمند برای پنهان کردن سرمایه یا کمک به مجرمان دارند. قبل از پیدایش بیت کوین نیز جنگ، باج، آدم ربایی، توزیع مواد مخدر، سرقت از بانک و فرار از مالیات وجود داشت. اما فناوری یا ابزارهای بیت کوین باعث پیدایش این موارد نشده اند. برای مثال می‌توان به تلفن اشاره کرد که توسط مجرمان برای برنامه ریزی فعالیت های خود استفاده می‌شود.

آیا سرمایه گذاری در بیت کوین سرمایه گذاری خوبی است؟

بیت کوین یک سرمایه گذاری پرنوسان است و همانند سایر ارزهای سنتی، ارزش آن می‌تواند به صفر نیز برسد. دارندگان بیت کوین شاهد این موضوع هستند که ارزش دارایی های آنها افزایش و کاهش می‌یابد. سرمایه گذاری در بیت کوین اقدام پرتنشی است.

اگر قیمت بیت کوین دائما در حال تغییر است چگونه می‌توان از آن برای خرید کالاها استفاده کرد؟

درست است و این موضوع منطقی به نظر نمی‌رسد. اما نحوه کار بیت کوین به این شکل است. ممکن است در سال ۲۰۱۸ قیمت یک پیتزا یک بیت کوین بوده باشد، اما این قیمت برای سال ۲۰۱۹ بسیار گران است. این در شرایطی است که قیمت بیت کوین افزایش یابد. باید این موضوع را در نظر گرفت که قیمت بیت کوین می‌تواند کاهش نیز پیدا کند و این مسئله بخاطر نوسان قیمت آن است.

آیا بیت کوین در ایران هم کاربرد دارد؟

بیت کوین در واقع نوعی پول است. ارزی است که مقبولیت جهانی و روزافزون دارد. شما به کمک بیت کوین می توانید خرید کنید، سرمایه گذاری کنید و حتی مقادیر متفاوتی از آن را جابجا کنید. انتقال بیت کوین بسیار ساده و سریع است؛ به همین دلیل بسیاری از افراد یا شرکت های بین المللی ترجیح می دهند وجوه خود را (به جای ارزهایی مثل دلار، یورو، ین ژاپن و…) در قالب این ارز مجازی دریافت کنند. به دلیل نوسانات شدید ارزی در ایران خرید، استخراج و نگهداری بیت کوین می تواند اقدامی برای حفظ ارزش سرمایه باشد.

چرا قیمت بیت کوین دچار نوسان (بالا و پایین رفتن) می شود؟

پاسخ ساده و سریع به این سوال این است: ارتباط بین عرضه و تقاضا. این اصل پایه، همیشه پابرجاست: هرگاه میزان تقاضا برای یک محصول بیشتر از میزان عرضه آن باشد، قیمت بالا می رود و برعکس. حالا این که بدانیم چه عواملی و در چه زمانی ممکن است روی میزان تقاضای جهانی بیت کوین اثر بگذارد، به همان دانش اقتصادی، اجتماعی و سیاسی برمی گردد که بالاتر به آن اشاره کردیم.

کمترین مقدار بیت کوین که می شود انتقال داد چقدر است؟

آیا می دانستید هر بیت کوین از صد میلیون ساتوشی تشکیل شده است؟ یعنی پول خرد بیت کوین، ساتوشی است! که اسم آن از نام سازنده بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو برداشته شده است. کمترین مقدار بیت کوین که در یک تراکنش می توانید انتقال بدهید ۵۴۶ ساتوشی است. امروز که این مقاله را می نویسیم هر دلار آمریکا تقریبا برابر با ۱۳۲۵۰ ساتوشی است.( یعنی با هر یک دلار، می توانید این مقدار ساتوشی بخرید. برای خرید یک بیت کوین کامل، باید بیش از ۷۵۰۰ دلار هزینه کنید.) با این حساب، نتیجه می گیریم که ارزان ترین خریدی که با بیت کوین می توانیم انجام بدهیم حدود ۴۰ سنت آمریکاست.

بهترین زمان فروش رمز ارز چه زمانی است؟

بهترین زمان برای فروش رمزارز زمانی است که قیمت آن 25٪ بیشتر از خریداولیه توکن توسط خودتان باشد. اگر پایین بیاید ، گزینه مناسب  نگه داشتن و صبر کردن تا زمان بازگشت دوباره به قیمت بالاتر است. بازار رمزارز بسیار پرنوسان است. چنانچه در هر زمان ممکن است 95 درصد از دارایی خود را از دست بدهید یا 95 درصد درآمد کسب کنید.

آدرس بیت کوین چیست؟

رشته دیجیتالی از اعداد و حروف است که برای ارسال و دریافت بیت کوین به آن نیاز دارید. آدرس ها معمولا شامل ۲۶ کاراکتر می‌باشند. دوست شما آدرس بیت کوین متفاوتی نسبت به آدرس بیت کوین شما دارد. هنگامی می‌توانید به او بیت کوین ارسال کنید که آدرس بیت کوین خود را به شما بگوید.

من در زمینه فناوری تخصص ندارم و کسی را نمی‌شناسم که برای من بیت کوین ارسال کند. چطور بیت کوین دریافت کنم؟

می‌توانید در صرافی هایی نظیر Gemini ، CoinBase یا Binance ثبت نام کنید تا بیت کوین بخرید.

محبوب ترین ارزهای دیجیتال
  • بیت کوین: اولین رمزارز و رایج‌ترین رمزارزی است که تا امروز معامله شده است. در سال 2009، ساتوشی ناکاموتو(فردی ناشناس) بیت کوین را معرفی کرد ، ارز دیجیتالی که بر روی بلاک‌چین ایجاد شد.
  • اتریوم: 2015 سالی است که اتریوم به دنیا آمد. یک ارز مبتنی بر توکن که در بلاک چین اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد . این رمزارز در بازار ارزهای دیجیتال در رتبه دوم قرار دارد. اتریوم در ماه ژوئیه سال 2017، 18 میلیارد دلار سرمایه داشت.
  • ریپل: ریپل یک تکنولوژی است که هم به عنوان یک ارز دیجیتال عمل می‌کند و هم به عنوان یک شبکه پرداخت دیجیتالی برای تراکنش‌های مالی. ریپل در سال ۲۰۱۲ توسط Chris Larsen و Jed McCaleb راه اندازی شد.
  • لایت کوین: لایت کوین رمزارزی است که به بیت کوین شباهت زیادی دارد، مزایای آن نسبت به بیت کوین در پرداخت‌های سریعتر و معاملات همزمان بیشتر است.
دوباره می‌گویید که بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک فناوری جدید است و برخلاف هرچیزی است که در دنیای مدرن ایجاد شده است. تلاش برای تعریف آن به بحث های متنوعی منجر می‌شود. بیت کوین با کلمات و اصطلاحات متفاوتی خوانده می شود که عبارتند از ارز، پول، راهکار پرداختی، بلاک چین، طلا، ارز دیجیتال بی نقص.

نمایش بیشتر
1
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
نصب خودپردازهای بیت‌کوین در آلمان سخت‌تر می‌شود! نصب خودپردازهای بیت‌کوین در آلمان سخت‌تر می‌شود!