خانه اخبار ارزها اخبار آلت کوین ها معرفی بهترین توکن های دیفای در سال ۲۰۲۰

معرفی بهترین توکن های دیفای در سال ۲۰۲۰

معرفی بهترین توکن های دیفای در سال ۲۰۲۰
زمان مطالعه : 4 دقیقه
میهن بلاکچین میهن بلاکچین

بدون شک پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز و توکن‌های دیفای، محرک اصلی بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ بوده‌اند. در این سال، بیت کوین بیش از ۲۰۰ درصد و اتریوم بیشتر از ۳۸۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

اما بعضی از توکن‌های Defi با افزایش قیمت‌های بسیار بیشتر، از این اعداد پیشی گرفتند. بسیاری از توکن‌های مرتبط با دیفای که امروزه با آنها سر و کار داریم، در ابتدای سال ۲۰۲۰ وجود نداشتند. فضای امور مالی غیرمتمرکز شاهد یک بیگ بنگ از پروتکل‌ها و توکن‌ها در یک دوره شش ماهه بود. بسیاری از این توکن‌ها، در شروع کار پامپ و دامپ آلت کوین‌ها در سال ۲۰۱۷ را  تجربه کردند و بعضی دیگر نیز قاطعانه‌تر عمل کردند. در این مقاله، به معرفی بهترین توکن های دیفای در سال ۲۰۲۰ خواهیم پرداخت.

بهترین توکن های دیفای در سال ۲۰۲۰

در ابتدای سال، تنها کسری از توکن‌های مرتبط با دیفای به صورت انگشت شمار معامله می‌شدند. هر پروتکل جدیدی، به توکن حاکمیتی خود نیاز دارد؛ بنابراین با شناخته‌تر شدن هر کدام از این پلتفرم‌ها، فارمرها به صورت دیوانه‌وار آنها را به دست می‌آوردند.

طبیعتا نهنگ‌ها و افراد درون سازمان که حجم بیشتری از توکن‌ها را در اختیار داشتند، از این بازار سود قابل توجهی کسب کردند؛ اما تریدرهایی که به دنبال کسب سود در کوتاه مدت بودند، غالبا دست خالی به خانه بازگشتند. از آنجا که افراد درون سازمان با بازگرداندن توکن‌های تازه توزیع شده به بازار سود هنگفتی کسب می‌کردند، برای دیگران، سرمایه گذاری در پروژه‌ها حتی با تنها چند ساعت تاخیر منجر به ضرر وحشتناکی می‌شد.

به هر حال اگر به ابتدای سال ۲۰۲۰ برگردیم، چند توکن برتر دیفای، با این قیمت‌ها معامله می‌شدند:

  • توکن MKR پلتفرم Maker با قیمت ۴۴۰ دلار
  • توکن SNX متعلق به پلتفرم Synthetix با قیمت ۱.۱۳ دلار
  • توکن LINK از پروتکل Chainlink با قیمت ۱.۸۱ دلار
  • ZRX توکن پروتکل 0x به قیمت ۰.۱۸۷ دلار
  • REP توکن پلتفرم Augur با قیمت ۹.۴۶ دلار
  • KNC توکن پلتفرم Kyber Network با قیمت ۰.۲۱ دلار
  • توکن REN با قیمت ۰.۰۳۵ دلار
  • توکن LRC متعلق به پروتکل Loopring با قیمت ۰.۰۲۲ دلار
  • Lend توکن پلتفرم Aave با قیمت ۰.۰۱۶ دلار

در خارج از محدوده ۲۰۰ توکن برتر، توکن‌های BNT، GNO، RUNE، KAVA وجود داشتند. در رتبه‌های بسیار پایین‌تر لیست، جایی که ارزش بازار بسیار کم است نیز توکن MLN از پروتکل Melon با قیمت ۲.۹۰ دلار معامله می‌شد. این قیمت‌ها از وبسایت Coinmarketcap که متعلق به هفته اول سال ۲۰۲۰ است گرفته شده‌اند.

توکن‌هایی با بیش‌ترین بازدهی در بلندمدت

از میان توکن‌هایی که در ابتدای سال شناخته‌ شده‌تر از بقیه بودند، تنها تعداد کمی از آنها افزایش‌های چشم‌گیری داشتند. از لحاظ ارزش کل قفل‌ شده (TVL)، پروتکل میکر بالاترین میزان را تا اواسط ماه دسامبر (اواخر آذر) به مقدار ۲.۶ میلیارد دلار داشته است؛ این در حالی است که قیمت توکن MKR تا همان تاریخ، تنها ۲۲ درصد افزایش پیدا کرده بود.

SNX توانست از توکن میکر بهتر عمل کند و با افزایش ۳۶۰ درصدی تا ۱۵ دسامبر (۲۵ آذر)، به قیمت ۵.۲۰ دلار رسید. همچنین توکن LINK در یک سال توانست ۶۵۰ درصد افزایش داشته باشد. قیمت ZRX دو برابر شد، REP رشد ۷۰ درصدی و KNC نیز ۳۳۰ درصد افزایش پیدا کردند؛ اما REN از همه آنها پیشی گرفت و با ۷۲۵ درصد افزایش تا ۱۵ دسامبر، به ارزش ۰.۳۰ دلار رسید.

Loopring نیز سال خوبی داشت و با افزایش ۶۷۰ درصدی، به قیمت ۰.۱۷ رسید. توکن LEND متعلق به پلتفرم Aave در میانه راه به نام AAVE تغییر نام داد و میزان عرضه آن نیز صد برابر کاهش یافت؛ بنابراین قیمت این توکن با رشد ۵۰۰۰ درصدی مواجه شد و به مبلغ ۸۵ دلار در ماه دسامبر رسید.

توکن BNT در سال ۲۰۲۰ روند قاطعانه‌ای داشت و ۶۷۰ درصد افزایش پیدا کرد. GNO نیز ۴۷۰ درصد ارزشمندتر شد و Melon که به تازگی نام خود را به Enzyme Finance تغییر داد، توانست با ۹۶۰ درصد افزایش قیمت در توکن MLN، رقبای خود را جای بگذارد.

بازیگران جدید در صحنه امور مالی غیر متمرکز

اکثر توکن‌های دیفای در ماه‌های آگوست تا اکتبر سال ۲۰۲۰ (مرداد تا آبان) عرضه شدند و از میان آنها، بیشترشان روند پامپ و دامپ آلت کوین‌ها در سال ۲۰۱۷ و چرخه رونق و رکود ICOها را به نمایش گذاشتند.

بعضی از این توکن‌های عرضه شده از سایر توکن‌ها بهتر عمل کردند. برای مقایسه عملکرد آنها به اطلاعات وبسایت پژوهشی Messari مراجعه کنید.

Yearn Finance با معرفی روشی برای ساده کردن Yield Farming، یکی از خلاقانه‌ترین و موثرترین پلتفرم‌های دیفای در سال ۲۰۲۰ بود. بر اساس آمار موسسه Messari، توکن حاکمیتی بومی آن  یعنی YFI، تا اواسط ماه دسامبر حدود ۲،۳۵۰ درصد افزایش داشته است.

YFI به عنوان توکنی که از ابتدا هیچ ارزشی نداشت، توانست تا قیمتی که حتی بیت کوین هم هنوز به آن نرسیده است بالا برود. فومو (FOMO) و همچنین عرضه بسیار محدود این توکن، موجب شد که قیمت آن در اواسط تابستان به حدود ۴۴،۰۰۰ دلار برسد. تا اواسط دسامبر، این توکن همچنان بیشتر از بیت کوین ارزش داشت. تعدادی از توکن‌هایی که در این زمان عرضه شدند، تحت تاثیر فوموی وحشتناک بازار توانستند خودی نشان دهند؛ اما از آن زمان به بعد در سراشیبی قرار گرفته‌اند.

از این بین، بعضی از توکن‌ها مانند UMA توانستند نجات پیدا کنند. این توکن در ماه ژوئن (خرداد) حدود ۱.۵۰ دلار ارزش داشت و سپس در یک روند صعودی، تا قیمت ۲۵ دلار افزایش یافت و رفته رفته تا دسامبر، تا قیمت ۹ دلار پایین آمد. پروتکل Cover نیز یکی دیگر از توکن‌های جدید دیفای در حوزه بیمه است، که از زمان عرضه تا امروز، حدود ۲۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

پامپ و دامپ توکن‌های دیفای در سال ۲۰۲۰

البته که تمام توکن‌های دیفای سودده نبوده‌اند. بسیاری از این توکن‌ها بعد از پامپ‌هایی که در زمان عرضه آنها به وجود آمد، هم اکنون بسیار پایین‌تر از قیمت اوج خود در حال معامله شدن هستند. SUSHI توکن حاکمیتی صرافی سوشی‌سواپ یکی از شناخته شده‌ترین این توکن‌هاست؛ بعد از عرضه اولیه این پروتکل در سپتامبر (شهریور)، ارزش هر توکن SUSHI تا ۹ دلار بالا رفت. چند روز بعد چف نومی (Chef Nomi) مدیرعامل این پلتفرم، توکن‌های خود را فروخت و دو ماه بعد از آن، ارزش این توکن تا ۹۵ درصد قیمت اوج خود سقوط کرد. با این حال در ماه دسامبر، هر SUSHI به قیمت ۲.۸۰ دلار، یعنی ۳۰ درصد از بالاترین قیمت ثبت شده آن معامله می‌شد.

در اواخر سال ۲۰۲۰، توکن پلتفرم Yam Finance حدود ۸۷ درصد پایین‌تر از قیمت اوج خود (۵۰ دلار در اواسط تابستان) ارزش داشت. Curve Finance یکی دیگر از پلتفرم‌هایی است که توکن آن درگیر پامپ و دامپ شد؛ به این صورت که با شروع به کار پروتکل آن، توکن CRV تا قیمت ۱.۶۰ دلار اوج گرفت و چندی بعد سقوط کرد. در زمان نگارش این مقاله CRV با قیمت ۰.۷۵ دلار معامله می‌شود.

Swerve Finance نیز روندی مشابه را دنبال کرد. در زمان شروع به کار این پلتفرم با FOMO ایجاد شده در بازار توکن‌های دیفای، ارزش آن تا ۷ دلار افزایش یافت و سپس به میزان ۹۰ درصد کاهش یافت. داستان Pickle Finance نیز دقیقا همین است؛ هر واحد از توکن این پروتکل تا میزان ۵۵ دلار بالا رفت و در سقوطی ۷۰ درصدی تا اواسط دسامبر، به زیر ۱۵ دلار رسید.

کامپوند، پیشتاز پلتفرم‌های ییلد فارمینگ نیز بعد از پامپ قیمت تا بالای ۳۰۰ دلار، کاهش ۵۰ درصدی را تجربه کرد. توکن حاکمیتی یونی سواپ نیز بعد از ایردراپ آن، تا ۷ دلار بالا رفت و پس از آن حدود ۴۵ درصد کاهش یافت. از دیگر توکن‌های ناکام دیفای در سال ۲۰۲۰، می‌توان از YFII ، ADEL ، BAL ، MTA ، SRM ، APY ، BZRX و CREAM نام برد.

برترین پروتکل‌های دیفای در سال ۲۰۲۰

آوه با عملکرد درخشان خود در افزایش ۵۰۰۰ درصدی قیمت توکن AAVE، مدال طلای بهترین دارایی سال ۲۰۲۰ را از آن خود می‌کند. شایان ذکر است که کاهش عرضه این توکن و مهاجرت از توکن اصلی آن با نام LEND (که در ابتدای سال به ارزش ۰.۰۱۶ دلار معامله می‌شد) در این بررسی لحاظ شده است.

توکن YFI متعلق به پلتفرم Yearn finance با افزایش ۲،۳۵۰ درصدی در سال و رسیدن به قیمت ۴۴،۰۰۰ دلار در کمتر از دو ماه بعد از عرضه اولیه‌اش، در جایگاه دوم قرار خواهد گرفت.

پروتکل مدیریت دارایی غیرمتمرکز Melon که اکنون با نام Enzyme Finance فعالیت می‌کند، در جایگاه سوم قرار دارد. بر اساس اطلاعات موسسه Messari که این تحقیقات را انجام داده است، توکن بومی MLN با افزایش ۹۶۰ درصدی تا اواسط دسامبر به قیمت ۳۲ دلار رسیده بود.

در گروه توکن‌هایی که بیش از ۵۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند، LINK از پروتکل چین‌لینک، REN ، LRC و GNO و همچنین BNT، توکن بومی Bancor قرار دارند.

جمع بندی

همانطور که در این بررسی مشخص شد، تمام توکن‌های دیفای آینده‌ی درخشانی نداشته‌اند. عرضه بیش از حد آنها در ماه‌های آگوست تا اکتبر، بازار را با توکن‌های حاکمیتی بدون ارزش برای پروژه‌های کپی شده، خسته کرد.

این بازار به معنای واقعی به ضیافتی برای کسانی که از یک استخر نقدینگی به استخری دیگر برای کسب توکن‌های حاکمیت حمله می‌بردند، تبدیل شد. این افراد بعد از کسب توکن‌ها، به سرعت آنها را در بازار به فروش می‌رساندند. تمام اتفاقات بازار سال ۲۰۲۰ به وقایع سه سال قبل بسیار شباهت دارد. در آن زمان، فارغ از نیاز پروتکل، هر پروژه‌ای خود را ملزم به داشتن بلاک چین و توکن حاکمیت می‌کرد. همانطور که از آن زمان شاهد بودیم، تنها پروژه‌هایی موفق بوده‌اند که در دنیای دیفای عملکرد خوبی از خود نشان دهند.

معرفی بهترین توکن های دیفای در سال ۲۰۲۰

0
برچسب ها:
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
کیف پول‌های سخت‌افزاری چگونه هک می‌شوند؟ کیف پول‌های سخت‌افزاری چگونه هک می‌شوند؟