خانه مفاهیم پایه آشنایی با بیت کوین فورک بیت‌کوین چیست؟

فورک بیت‌کوین چیست؟

فورک بیت‌کوین چیست؟

زمان مطالعه : 

11 دقیقه

در این مقاله، ما قصد داریم آنچه را که شما باید در مورد فورک‌های تازه ارائه شده بدانید، توضیح دهیم. اینکه فورک بیت‌کوین چیست و برخی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین فورک‌های سالهای اخیر کدام ارزهای دیجیتال هستند.

پس از آن در مورد تعدادی از فورک‌های بیت‌کوین که برای آینده برنامه‌ریزی شده‌اند صحبت خواهیم کرد، و راجع به اینکه آیا بیت‌کوین ارزی است که همیشه در صدر خواهد ماند یا خیر؟

فورک بیت کوین چیست؟

 

فورک بیت کوین چیست؟

 

ساده‌ترین شکل آن زمانی است که کسی یک کپی از کد بلاک‌چین بیت‌کوین ایجاد می‌کند و باعث ایجاد تغییراتی در آن می‌شود.

این تغییرات به دلایل مختلفی مانند هک کردن بلاک‌چین قبلی یا به دلیل نیاز به پیشرفت‌هایی ممکن است ایجاد شود. به طور کلی دو نوع فورک بلاک چین وجود دارد: هارد فورک و سافت فورک.

یک سافت فورک ساده‌تر از یک هارد فورک است، زیرا فقط تغییرات کوچکی در بلاک چین ایجاد می‌شود. سافت فورک به عنوان یک فرآیند تقریبا سازگار با بلاک چین اولیه شناخته می شود، زیرا در حالی که معاملات قدیمی دیگر معتبر نیستند، معاملات جدید توسط هر دو گره قدیمی و گره جدید شناخته می شوند. برای اینکه یک سافت فورک موفق شود، باید اجماع اکثریت را که مانند یک رای عمومی است دریافت کند.

بیشتر بخوانید: معرفی ارزشمندترین شرکت‌های مبتنی بر بلاک‌چین related_content

 • نکته: یک نود برای توصیف یک دستگاه به کار می‌رود که به یک بلاک‌چین متصل است تا به تایید تراکنش‌ها کمک کند و هزاران نود بیت‌کوین در سراسر جهان وجود دارد!

هارد فورک بیت‌کوین نسبت به سافت فورک آن کمی متفاوت است، زیرا هارد فورک در اصل یک بلاک‌چین جدید ایجاد می‌کند. بیت‌کوین کش یک نمونه معروف از هارد فورک بیت‌کوین است.

از آنجایی که اکثر بلاکچین ها مانند بیت‌کوین منبع باز هستند، هر کسی می‌تواند کد را مشاهده و کپی کند، به این معنی که یک هارد فورک بیت‌کوین می‌تواند توسط هر کسی اجرا شود.

بیت کوین کش

در سال ۲۰۱۷، گروهی از توسعه دهندگان با نفوذ بیت‌کوین تصمیم به انجام یک هارد فورک از کلاینت بیت کوین گرفتند که نتیجه آن ایجاد یک ارز دیجیتال و بلاک‌چین کاملاً جدید بنام بیت‌کوین کش (BCH) بود.

دلیل اصلی این اتفاق این بود که هزینه‌های خرید و فروش بیت‌کوین بسیار گران می‌شدند. در واقع، گرچه در سال ۲۰۰۹ مبلغ آن کمتر از یک سنت بود ولی به سرعت به چند دلار در هر معامله افزایش یافت.

با این حال، قبل از انجام هارد فورک بیت‌کوین، گروه توسعه دهندگان سعی کردند جامعه بیت‌کوین را متقاعد کنند تا تغییرات لازم را در کلاینت اصلی بیت‌کوین ایجاد کنند.

 

بیت کوین کش

 

بروزرسانی در فورک بیت کوین یکی از مزایای ایجاد ارزهای جدید است

تغییراتی که تیمی از توسعه دهندگان می خواستند ایجاد کنند، افزایش حداکثر اندازه بلاک از ۱مگابایت به ۸ مگابایت بود. این امر به ماینرها اجازه می‌دهد معاملات بیشتری را به یک بلاک اضافه کنند و این مسئله باعث می‌شود هزینه‌هایی که کاربران بیت‌کوین برای انتقال وجه پرداخت می‌کنند، کاهش یابد.

آیا به یاد دارید که در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم که یک سافت فورک نیاز به دریافت اکثریت آرا دارد. خوب، متأسفانه اکثر کاربران بیت‌کوین نمی‌خواستند این تغییر را ایجاد کنند، بنابراین آنها مجبور به ایجاد یک بلاک‌چین جدید بودند.

بیشتر بخوانید: نوشتن بلاک چین با یک قلم و کاغذ! related_content

بلاکچین بیت‌کوین کش به طور رسمی در تاریخ ۱ آگوست ۲۰۱۷ راه اندازی شد. درست مانند بیت کوین، عرضه بیت کوین کش به ۲‍۱ میلیون کوین محدود شده است و هر بلاک ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا تایید شود.

از طرف دیگر، به دلیل اینکه حداکثر اندازه بلاک هشت برابر افزایش یافته بود، به بلاک‌چین بیت‌کوین کش (یا فورک بیت کوین) اجازه می داد تا معاملات بیشتری را مقیاس کند. مقیاس پذیری (یا مقیاس گذاری) حداکثر میزان معاملات است  که یک بلاک چین خاص می تواند در هر ثانیه پردازش کند.

بیت‌کوین از این نظر بسیار محدود است زیرا تنها می تواند به طور متوسط ۷ معامله را در ثانیه پردازش کند. این یکی از مواردی است که هم اکنون باعث افت بیت‌کوین می‌شود و اگر قرار است به عنوان یک سیستم پرداخت جهانی مورد استفاده قرار گیرد، باید عملکرد مقیاس پذیری خود را بهبود ببخشد.

با توجه به تغییراتی که پس از فورک بیت‌کوین به وجود آمد، بیت‌کوین کش می‌تواند حدود ۶۱ معامله در ثانیه را پردازش کند. جالب اینجاست که هر فردی که در روز فورک شدن بیت‌کوین، این ارز را در اختیار داشت، دقیقاً همان مقدار بیت‌کوین کش (BCH) دریافت می کرد.

بنیانگذار اصلی بیت‌کوین کش یک سرمایه‌گذار معروف در حوزه ارزهای دیجیتال، به نام Roger Ver است. Ver که غالباً از آن به عنوان "پیامبر بیت‌کوین" یاد می‌شود، معتقد است که بیت‌کوین کش در واقع بیت‌کوین واقعی است، و او فکر می‌کند که به مرور زمان این  کوین در صدر بازار ارزهای دیجیتال قرار خواهد گرفت.
 

بیت کوین از زمان پیدایش اینترنت، مهمترین اختراع در تاریخ جهان است. Roger Ver

بیت کوین گلد

بیت‌کوین گلد نیز یک بلاک‌چین از فورک بیت‌کوین است که به طور رسمی در اکتبر سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد. در حالی که بیت‌کوین کش نگران کاهش هزینه معاملات بود، بنیانگذاران بیت‌کوین گلد میخواستند بیت‌کوین را غیر متمرکزتر کنند.

اگرچه بیت‌کوین هنوز از نظر فنی غیرمتمرکز است و این سیستم توسط هیچ مرجع واحد و یا از طرف بانک مرکزی یا کشوری پشتیبانی نمی شود، اما هنوز هم نگرانی‌هایی درباره نحوه تأیید تراکنش‌ها و استخراج آن وجود دارد.

این امر به این دلیل است که اکثریت قریب به اتفاق استخراج بیت‌کوین تنها از چند استخر (یک استخر استخراج جایی است که بسیاری از افراد منابع سخت افزاری خود را در کنار هم جمع می کنند تا به آن‌ها شانس بهتری برای برنده شدن پاداش داده شود)، در چین کنترل می‌شود.

 

بیت کوین گلد

 

پس از برنده شدن، پاداش بیت‌کوین بر اساس میزان سرمایه‌گذاری هر شخص، بین تمامی ماینرهای آن استخر تقسیم می‌شود.

در نهایت، این امر باعث می‌شود که افرادی که استخر استخراج را اداره می‌کنند قدرت و نفوذ زیادی بر روی این شبکه داشته باشند، به همین دلیل برخی معتقدند که در این حالت بیت‌کوین بیش از حد متمرکز شده است.

در روزهای اولیه قبل از اینکه استخرهای استخراج غالب شوند، امکان استخراج بیت‌کوین با استفاده از یک CPU یا GPU پایه وجود داشت، به این معنی که هر کسی می توانست این کار را در خانه خود با آسایش انجام دهد.

امروزه اگر شما بخواهید شانس برنده شدن داشته باشید، این پروسه سخت‌تر شده است. نه تنها باید بخشی از یک استخر استخراج باشید بلکه باید سخت افزار ASIC بسیار گران قیمت خود را نیز در اختیار داشته باشید.

بیشتر بخوانید: راهنمای ساخت ریگ استخراج ارزهای دیجیتال related_content

بیت‌کوین گلد در ادامخ فعالیت خود یک فرآیند استخراج جدیدی را فراهم کرد که به کاربران خود این اطمینان را می‌دهد نیازی نیست لزوما از سخت افزارهای تخصصی و گران قیمت برای دریافت پاداش استخراج استفاده کرد.

با یک مثال این مسئله را بهتر توضیح میدهم:

اگر یک فراری با ۱۰ مینی کوپه مسابقه دهد، به نظر شما کدام ماشین برنده خواهد شد؟ خوب، بدیهی است که فراری، چون قدرتمندترین موتور را دارد! با این حال، بیت کوین گلد، اوضاع را تغییر می‌دهد به گونه‌ای که به جای اینکه فراری در این مسابقه حضور داشته باشد، فقط ۱۰ مینی کوپه وجود دارد که به همه شانس پیروزی می‌دهد.

درست مثل بیت کوین بیت‌کوین گلد نیز عرضه کوین خود را به حداکثر ۲۱ میلیون واحد محدود می‌کند. علاوه بر این، حداکثر اندازه بلاک ۱ مگابایت نیز افزایش یافته است و بجای اینکه ۱۰ دقیقه تایید معاملات زمان ببرد، بیت کوین گلد می تواند تنها در ۲.۵ دقیقه معامله را تأیید کند و این کار را چهار برابر سریع تر انجام دهد!

تفاوت عمده دیگر، روشی است که ماینرها برای تایید معاملات استفاده می‌کنند. جالب اینجاست که بیت کوین گلد همچنین از قرآیند اثبات کار (دقیقاً مانند بیت‌کوین)، استفاده می‌کند، اما این روش تنها برای اجازه دادن به GPU ها برای استخراج، تغییر کرده است، نه ASIC ها.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین related_content

بیت کوین گلد نیز از زمان راه اندازی بسیار خوب عمل کرده است و ارزش بازار جفت ارز BTG در دسامبر ۲۰۱۷ به اوج خود رسید که در آن زمان ۸ میلیارد دلار حجم بازارش بود.

در همین حال ماه می سال ۲۰۱۸ بیت کوین گلد، حمله 51٪ را تجربه کرد. این در شرایطی است که شخص (یا گروهی از افراد که با هم کار می کنند) قادر به کسب ۵۱٪ یا بیشتر قدرت هش بلاک چین هستند، بدین معنی که آنها به طور موقت قادر به ایجاد تغییراتی در شبکه خواهند بود.

این امر باعث شد تا حدود ۱۸ میلیون دلار از کوین‌های بیت‌کوین گلد به سرقت رفته و تبدیل به نقدینگی شوند. این حمله در واقع کاملاً طعنه آمیز است زیرا کل هدف بیت‌کوین گلد جلوگیری از کنترل بیش از حد ماینرهای متمرکز بود.

در نتیجه، اعتقاد بر این است که توسعه دهندگان در حال برنامه‌ریزی برای اجرای یک فورک از کد بیت‌کوین گلد هستند تا اطمینان حاصل کنند که دیگر این اتفاق نخواهد افتاد.

آیا بیت کوین همیشه در صدر خواهد بود؟

همانطور که احتمالاً میدانید، بیت‌کوین، اولین واصلی‌ترین ارز دیجیتال است. هنگامی که در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شد، هدف اصلی بیت کوین ایجاد یک سیستم پرداخت جهانی بود که می‌توانست توسط هر کسی در جهان استفاده شود، بدون اینکه برای تأیید معاملات نیازی به شخص ثالث باشد.

با این حال، با وجود اینکه بیت‌کوین به دوازدهمین سال تجارت خود نزدیک می‌شود، زمان معامله هنوز در عرض ۱۰ دقیقه بسیار کند است. علاوه بر این، این شبکه تنها می‌تواند حدود ۷ تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد و به نظر می‌رسد که هزینه‌های معامله بالاتر و بالاتر می‌رود.

فورک بیت‌کوین چیست؟

منبع: bitdegree

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران
 • سالاد سالاد
  forward-like 25 تیر 99

  عالی

 • مرتضی مرتضی
  forward-like 25 تیر 99

  خسته نباشید