خانه آموزش ارزهای دیجیتال تاثیر بانک مرکزی آمریکا و بورس اوراق بهادار، در خرید و فروش ارز‌های دیجیتال

تاثیر بانک مرکزی آمریکا و بورس اوراق بهادار، در خرید و فروش ارز‌های دیجیتال

تاثیر  بانک مرکزی آمریکا و بورس اوراق بهادار، در خرید و فروش ارز‌های دیجیتال
زمان مطالعه : 14 دقیقه
کیمیا رئیسی کیمیا رئیسی

در طول یک سال اخیر هیچ تغییر دوره‌ای در سیستم بانک مرکزی آمریکا و بورس اوراق بهادار، صورت نگرفته است. این موضوع نشان دهنده آن است که باید کمی جدی‌تر به موضوع نگاه کنیم.

اخیرا با مسائلی همچون همه گیری بیماری کرونا، اعتراضات و تظاهرات خیابانی، جنگ های تجاری نگران کننده، کاهش چشمگیر قیمت نفت و طلا و… روبرو شدیم که برای همه مردم جهان غیر قابل تصور بوده، اما امروزه به بخشی عادی از زندگی همه ما تبدیل شده است. 

البته به تازگی، اخبار مهمی که می‌تواند تحولی عظیم در صنعت تجارت و سرمایه‌گذاری ایجاد کند، به گوش می‌رسد. روز پنجشنبه، جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا، طی یک سخنرانی با بزرگان عرصه اقتصاد، اعلام کرد که تصمیم دارد با افزایش تورم، خسارتهای گذشته را جبران کند. به عبارت دیگر ممکن است برای مدت کوتاهی، تورم افزایش یابد اما نرخ قیمتی ثابت بماند. 

به طور کلی بحث مهم و جالبی در این سخنرانی مطرح نشد. تنها موضوع بحث برانگیز، این بود که با توجه به بدهی‌های سنگین دولت و تورم‌هایی که در آینده افزایش می‌یابند، نباید نرخ قیمتی برای مردم افزایش یابد. 

از طرفی، اظهارات پاول، می‌توانند نقش بسزایی در تغییر سیستم مالی و کمک به ارتقای سیستم اقتصادی این بانک جهانی ایفا کنند. این موضوع تاثیرات مثبتی در روند اقتصادی بانک مرکزی آمریکا، به همراه داشته و به صورت مستقیم و غیر مستقیم از بازار ارز‌های دیجیتال حمایت می‌کند. 

نگاهی به تاریخچه بانک مرکزی آمریکا

بانک مرکزی آمریکا در سال در سال 1913 تاسیس شد. در ابتدا، قانون مشخصی برای بانک مرکزی آمریکا تعیین نشده بود و وظیفه اصلی این بانک، تامین نقدینگی کشور به منظور جلوگیری از هراس مالی بوده است. در سال 1978، اهداف بانک تغییر کرده و روی ثبات قیمت و اشتغالزایی نیز تمرکز کرد. بعد از چند دهه، در پی بحران مالی سال 2008، بانک مرکزی آمریکا به فکر راهی برای ثبات قیمت بازار افتاد. همین موضوع این امکان را به بانک مرکزی آمریکا داد تا با رفتن به مناطق جدید و حل بحران‌های مالی، استقلال پیدا کند. این روند که کمبود آن در بسیاری از سازمان‌های دولتی مشاهده می‌شود، در این بانک به صورت چشمگیری مورد توجه قرار گرفته است. 

با افزایش تورم توسط بانک مرکزی آمریکا، دیگر نیازی به چاپ بی رویه پول نیست. این سیاست این بانک است. هزینه هنگفتی که دولت آمریکا برای بسته‌های حمایتی و وام‌های خود پرداخت کرده، بدهی اجتناب ناپذیر بزرگی برای این بانک به همراه داشته است. نکته مهم این است که در پی این هزینه‌ها و بالا رفتن تورم، آمار بیکاری و فقر بالا می‌رود.

افزایش 2 درصدی تورم در آمریکا، ممکن است به نظر اغلب افراد، افزایش بزرگی نباشد اما در این برهه از زمان که مردم با بیماری کرونا و مشکلات ناشی از آن درگیر هستند، افزایش نرخ قیمت بازار، بی معنی است. با توجه به نرخ قیمت مصرفی سالانه آمریکا، قیمت گوشت 10 درصد، تخم مرغ 8 درصد و سبزیجات 4 درصد افزایش یافته است. 

بانک مرکزی آمریکا از دولت این کشور جدا است و این قدرت را دارد که برای این بحران اقتصادی، چاره ای بیندیشد. نکته مهم این است که این بانک به دلیل مسئولیت خود در قبال ذخیره دارایی شهروندان، نمی‌تواند از سیاست های مالی و اقتصادی بی تاثیر باشد. 

این بانک با آرای اکثریت مجلس آمریکا برگزیده شده و این موضوع مسئولیت او را دوچندان می‌کند. البته نباید تاریخچه این بانک را از یاد ببریم. بانک مرکزی آمریکا تنها کمتر از 100 سال است که تاسیس شده و هم اکنون نقش بسزایی در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند. این بانک می‌تواند تغییرات ضروری ایجاد و شرایط نابسامان اقتصادی را بهبود بخشد. 

تاریخچه ارز‌های دیجیتال

ارز‌‌های دیجیتال در سال 2009،در زمانی که بانک مرکزی آمریکا در حال تغییر و تحول بود، روی کار آمدند. سیستم های مالی درست کار نمی‌کردند و شرایط بازار دچار نوسان شده بود. اتفاقی که هرگز باور نمی‌کردیم در حال وقوع است. همه ما نسبت به ایجاد سیستم نوین اقتصاد و تغییر و تحول بازار مالی، مشکوک بودیم اما همه آنها تحقق یافت. امروزه بانک‌های مرکزی و سازمان‌های مهم مالی به دنبال راهی برای بازیابی مقام و جایگاه خود هستند. 

اخیرا فناوری جدید بلاک‌چین طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در چند روز گذشته، یک توکن امنیتی مبتنی بر بلاک‌چین، با نظارت سازمان بورس اوراق بهادار، وارد IPO شد،  یک موسسه مالی محبوب و شناخته شده که در حوزه فعالیتی خود سابقه زیادی دارد، صندوق ارز‌های دیجیتال خود را راه اندازی کرد و یک سازمان نیروی دولتی، برای تسهیل فرایند استخراج بیت‌کوین به شراکت پرداخت. 

این اتفاقات، گام های بزرگی در زمینه ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند. سخنان پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا، حاکی از آن است که بانکداران مرکزی نیز به فکر تکنولوژی های جدید و اهدافی که احتمالا در آینده تحقق می‌یابند، هستند. خوب است بدانید که این پیشرفت فقط برای فناوری های نوین نیست و همه چیز درحال تکامل است. هدف تنها جایگزینی سیستم بلاک‌چین و از بین رفتن سیستم های قبلی نیست. درس مهمی که ما از سال 2020 می توانیم بگیریم این است که نباید به عقیده خود اکتفا کنیم گاهی اتفاقاتی روی می‌دهند که ما هرگز تصور نمی‌کردیم. بنابراین باید در دنیایی که همه چیز در حال تغییر و تحول است، کمی انعطاف پذیرتر باشیم. تغییر همیشه فرصتی برای پیشرفت خواهد بود این همان نقطه امید برای اقتصاد جهانی است. 

تغییرات بازار بورس و اوراق بهادار

بانک‌های مرکزی، تنها موسساتی نیستند که دچار تغییرات سیاسی شده و بر بازار‌های ارز‌های دیجیتال تاثیر می‌گذارد. اخیرا، سازمان بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، این برنامه را برای سایت NYSE تصویب كرد تا به شركت‌ها اجازه دهد سهام جدید صادر شده را مستقیماً فهرست كنند، نه از طریق IPO. این حکم جدید باعث می‌شود شرکت ها بتوانند سرمایه خود را در بازار‌های عمومی و بدون هزینه IPO جمع کنند. این قابلیتی بسیار مهم برای بازار ارز‌های دیجیتال است که در اکثر شرکت‌ها وجود ندارد. 

بکارگیری فناوری بلاک‌چین در سیستم‌های جهانی، فرصت های مناسب برای سرمایه‌گذاران در بازار ارز‌های دیجیتال و شفاف سازی صنعتی و ایجاد دیدگاه جدیدی برای عملکرد داخلی مشاغل، همگی مزیت‌های تغییرات اخیر هستند. 

سازمان بورس و اوراق بهادار، پس از 40 سال، برای اولین بار نظر خود را در مورد یک سرمایه‌گذار معتبر تغییر داد. از نظر این سازمان افرادی که آزمون های  7 ، 65 و 82 را گذرانده‌اند، بدون در نظر گرفتن دارایی آنها، سرمایه گذار معتبری هستند. البته تحلیلگران مالی در این دسته قرار نگرفته اند که همین موضوع خشم و ناراحتی‌های بسیاری به دنبال خواهد داشت چراکه ممکن است برخی از تحلیلگران فکر کنند که به اندازه کافی باهوش نبوده اند که نام آنها در لیست سرمایه‌گذاران معتبر قرار گیرد. بهتر است نیمه پر لیوان را ببینیم و بدانیم که هر تغییری نشانه مثبتی برای تمامی افراد جامعه است و تنها سرعت آن متفاوت است. در برخیها سریع و در برخی دیگر آرام تاثیر می‌گذارد.

اقدام مهم، راه اندازی اولین لیست توکن امنیتی مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار است. INX، شرکت معاملات ارز‌های دیجیتال واقع در جبل الطارق است. این شرکت در حال انتشار 130 میلیون توکن است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا سهم خود را از پول این شرکت و همچنین تخفیف های معاملاتی دریافت کنند. قیمت پیشنهادی 0.90 دلار است که پیش‌بینی می شود به یکی از بزرگ ترین IPO صنعتی تبدیل شود. این توکن مبتنی بر فناوری بلاک‌چین بوده و برای تجارت عمومی و سرمایه‌گذاران خصوصی، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تایید شده است.

این نوآوری خارق العاده ای است و به نظر می‌رسد، سهام داران می‌توانند بدون داشتن حق مالکیت، در تجارت شرکت‌های مربوطه نقش مهمی ایفا کنند. همین موضوع سبب شده تا سرمایه‌گذاران بدون هیچ نگرانی از تخفیف‌ها و دیگر مزیت شرکت‌های مورد نظر، استفاده کنند. این دارایی‌های برنامه ریزی شده، فقط توسط افرادی که دوره‌های شناخت مشتری (KYC) را گذرانده اند، نگهداری می‌شوند. این برای قانون گذارانی که نسبت به دنیای ارز‌های دیجیتال اطمینان ندارند نیز گامی مثبت و روبه جلو محسوب می‌شود. 

اخبار مهم جهانی

بورس اوراق بهادار در پی افزایش تورم جدید بانک مرکزی آمریکا افزایش یافت اما دلار قیمت خود را حفظ کرده و حتی نوسانات بیت‌کوین و طلا نیز نتوانست قیمت دلار را تغییر دهد. اکنون این ارز فیات، در همان جایگاهی که قبل از اظهارات پاول بود، قرار دارد. 

نمودار شاخص بورس S&P 500، در این هفته به بالاترین رکورد رسید این در حالی است که در سال 2020 بیش از 50 درصد افت قیمت داشت. طلا نتوانست رکورد بالاترین سطح خود را بزند و همواره 30 درصد پایین تر از قیمت است که در ماه مارس داشته است. بیت‌کوین نیز به بالاترین حد قیمتی خود نرسیده و از قیمتی که در ماه مارس داشت کمتر است. 

همبستگی بین طلا و بیت‌کوین همچنان در حال افزایش است، زیرا هر دو به مقابله با دلار می‌پردازند. با توجه به معادلات ریاضی، کاهش قیمت دلار، باعث افزایش قیمت بیت‌کوین می‌شود. اما سول این است که دیگر ارز‌های فیات نیز روی قیمت بیت‌کوین تاثیر می‌گذارند یا خیر. پیش بینی می‌شود که بیت‌کوین از ارز‌های دیگر نیز تاثیر می‌گیرد که ممکن است تاثیرات آنها آنچنان قوی نباشد. 

بیت‌کوین و دلار با یکدیگر رابطه معکوس دارند. هرچه تورم افزایش یافته و ارزش دلار کاهش یابد، ارزش بیت‌کوین بیشتر می‌شود.

تاریخچه چین لینک‌ها

طی تشکیل پرونده‌ای با سازمان بورس اوراق بهادار، مشخص شد که پیتر جابر، رییس سایت برنامه ریزی مالی  Fidelity Investments، رییس گروه سرمایه‌گذاری FD Funds که در زمینه بیت‌کوین نیز شراکت می‌کند. علیرغم اینکه سایت Fidelity این مسئله را تایید نکرده، نشانه‌ها حاکی از آنند که که یکی از بزرگترین مدیران مالی جهان، با 75 سال سابقه در حال جمع آوری سرمایه اولیه برای ارز‍‌ دیجیتال خود است. 

شرکت سرمایه‌گذاری مبتنی بر بلاکچین Digital Currency Group، در صنعت استخراج بیت‌کوین با شرکتی به نام Foundry همکاری می‌کند. این موضوع نشان دهنده سرعت بالای توسعه دنیای ارز‌های دیجیتال است. سرمایه‌گذاران متعددی در بازار ارز‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده و همین موضوع موجب رشد و توسعه روزافزون این ارز‌ها خواهد بود. لازم به ذکر است که هرچه متقاضیان و سرمایه‌گذاران بیشتری وارد این عرصه شوند، رونق این بازار نوین افزایش می‌یابد.   

تاثیر بانک مرکزی آمریکا و بورس اوراق بهادار، در خرید و فروش ارز‌های دیجیتال

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
بانک مرکزی روسیه: ارز دیجیتال بانک مرکزی، جایگزین سوئیفت خواهد شد بانک مرکزی روسیه: ارز دیجیتال بانک مرکزی، جایگزین سوئیفت خواهد شد