دش چیست؟

دش چیست؟
زمان مطالعه : 11 دقیقه
گروه خبری گروه خبری

ارز دیجیتال دش (DASH) در سال ۲۰۱۴ معرفی شد و بازار سرمایهٔ آن در حال حاضر ۲.۴ میلیارد دلار است. توسعه دهندگان دش پیش از اینکه نام کنونی را انتخاب کنند، دو بار آن را تغییر داده‌ بودند. 

دش مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال است که می‌توان از آن به عنوان یک واحد پول برای ارسال و دریافت پرداخت‌ها استفاده کرد. در واقع دش بر اساس فناوری بلاک چینِ بیت کوین ساخته شده است، با این تفاوت که اصلاحات قابل توجهی در این زمینه انجام داده است.

دش به دلیل ارائهٔ امنیت بهتر و سرعت تراکنش بالاتر نسبت به بیت کوین از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است. او این ویژگی‌ها را به کمک طرح منحصر به فردی به نام "مستر نود" به دست آورده است.  ارز دیجیتال دش در کنار چنین مزایایی به خود متکی بوده و بر خلاف بیت کوین برای ارتقا دادن فناوری دَش و اصلاحات بیشتر نیازی به کمک دیگران ندارد. 

دش ابتدا در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴ با نام ایکس کوین (Xcoin) توسط ایوان دوفیلد معرفی شد. تنها ده روز پس از معرفی رسمی، توسعه دهندگان نام آن را به دارک کوین (Darkcoin) تغییر دادند. اما سرانجام در ۲۵ مارس ۲۰۱۵ نام دش را برای آن انتخاب کردند. نام دش (DASH) ترکیب دو واژهٔ دیجیتال (Digital) و کش (Cash) است.

بیشتر بخوانید: مسترنود (MasterNode)

ارز دیجیتال دش بسیار شبیه به لایت کوین طراحی شده است. هر گاه در صنعت ارز دیجیتال، یک رمزارز (مثلا دش) بر پایهٔ رمزارز دیگری (مثلا لایت کوین) ساخته شود به اصطلاح می‌گویند که دش از لایت کوین فورک شده است. هنگامی که دش معرفی شد با نقصی بزرگ مواجه شد که منجر به استخراج ۱.۹ میلیون کوین ظرف دو روز شد. این رقم شامل ده درصد از کل کوین‌های موجود دش که تاکنون تولید شده است، می‌شود.

پس از این اتفاق، ایوان دوفیلد پیشنهاد کرد که کوین‌ها را مجددا عرضه کنند که با مخالفت تیم سازندهٔ دش همراه شد و پروژه همچنان ادامه یافت. دش در زمان معرفی تا سال ۲۰۱۶ تنها ۱۰ دلار ارزش داشت، اما ظرف یک سال همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید قیمت آن به ۱۵۴۰ دلار رسید.

کارایی دش

دش ویژگی‌های فراوانی دارد که آن را به سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و لایت کوین نزدیک می‌کند. دش به لطف داشتن سه ویژگی منحصر به فرد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت از سرعت تراکنش بالا و حریم خصوصی قابل قبولی برخوردار شده است. اولین ویژگی مسترنودها هستند.

مسترنود

در بلاک چین بیت کوین این ماینرها هستند که تراکنش‌ها را بررسی و تایید می‌کنند و به ازای این کار پاداش دریافت می‌کنند. به همین ترتیب ماینرها در ارز دیجیتال دش نیز چنین کاری را انجام می‌دهند، با این تفاوت که سیستم آن به دو بخشِ مسترنود و ماینرها تقسیم می‌شود. کاربری که قصد تبدیل شدن به یک مسترنود را دارد باید حداقل هزار دش در اختیار داشته باشد.

مسترنودها به عنوان سرورهای ویژه‌ای عمل می‌کنند که وظایف اصلی در شبکهٔ رمزارز دش را بر عهده دارند. 

 • حفظ حریم خصوصی تراکنش‌ها (ارسال خصوصی)
 • انجام تراکنش‌های فوری (ارسال فوری)
 • نظارت و سیستم خزانه داری

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، یک شبکهٔ قوی و رو به رشد از مسترنودهای دش ترسیم شده است.

این مسترنودها امنیت شبکه را بهبود می‌بخشند و اطمینان حاصل می‌کنند که تراکنش‌ها با سرعتی که سازندگان دش تعیین کرده‌اند همخوانی داشته باشند. این امر بستگی به تلاش و هزینه‌ای که مسترنودها انجام می‌دهند دارد و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند. هر مسترنود در ازای استخراج یک دش، ۴۵ درصد پاداش دریافت می‌کند. یک سکهٔ دش که توسط ماینرها استخراج شود، به روش زیر تقسیم می‌شود:

 • ۴۵ درصد پاداش‌ها (۰.۴۵ دش) به ماینرها تعلق می‌گیرد
 • ۴۵ درصد پاداش (۰.۴۵ دش) به مسترنودها تعلق می‌گیرد
 • ۱۰ درصد نیز (۰.۱۰ دش) صرف بهبود شبکه می‌شود

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، متوجه می‌شوید که مسترنودها چگونه دو مزیت بزرگ دیگر را برای شبکه فراهم می‌کنند. 

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال پیو ایکس (PIVX)

ارسال خصوصی

یکی از مشکلاتی که بلاک چین بیت کوین با آن مواجه است عمومی بودن آن است، به طوری که اگر یک تراکنش در شبکه انجام شود، هر کس در جهان که دسترسی به اینترنت دارد می‌تواند موارد زیر را در مورد آن بفهمد:

 • آدرس عمومی فرستنده و دریافت کننده 
 • مبلغ تراکنش
 • تاریخچهٔ تراکنش‌های قبلی بیت کوین

مشکلات را می‌بینید؟ هیچ شباهتی به پول‌های فیات ندارد و جزئیات هر تراکنش تنها به طرف‌های معامله ختم نمی‌شود بلکه همه (منظورم از همه، تمام افراد جهان است که دسترسی به اینترنت دارند!) می‌توانند از جزئیات تراکنش خبردار شوند.

دش اما تمامی این مشکلات را در نسخهٔ خود رفع کرده است و سیستمی به نام "ارسال خصوصی" را برای حفظ حریم شخصی تراکنش‌ها ارائه داده است. به همین خاطر، تراکنش‌های دش غیر قابل رهگیری هستند و هیچکس نمی‌تواند از هویت کاربران با خبر شود. همانطور که گفتم مسئولیت حفظ حریم خصوصی تراکنش‌ها برعهدهٔ مسترنودها است.

این ویژگی باعث می‌شود تا دش به عنوان یک رمزارز "تبدیل پذیر" شناخته شود. آیا می‌دانید تبدیل پذیر بودن به چه معناست؟

تمام پول‌های فیات (مانند دلار، یورو، پوند و غیره) همگی تبدیل پذیر هستند. این بدان معناست که همهٔ واحد‌های پول به یکدیگر قابل تبدیل هستند، یعنی با داشتن ده دلار می‌توانید چند یورو تهیه کنید و برعکس.  اما این امر برای بیت کوین میسر نیست، زیرا تراکنش‌های بیت کوین قابل رهگیری هستند و شخصی که در حال خرید آن است می‌تواند از پذیرش بیت کوینی که در گذشته در تجارت غیرقانونی استفاده شده خودداری کند.

از آنجایی که تراکنش‌های ارز دیجیتال دش غیرقابل رهگیری هستند، تاریخچهٔ آن‌ها نامعلوم است. این بدان معناست که ارز دیجیتال دش تبدیل پذیر است. 

ارسال فوری

به طور میانگین،‌ ده دقیقه طول می‌کشد تا یک تراکنش بیت کوین تایید شود. در آن سو، تنها چند ثانیه طول می‌شد تا تراکنش‌ با استفاده از ویزا یا مسترکارت انجام شود.

به طور میانگین،‌ ده دقیقه طول می‌کشد تا یک تراکنش بیت کوین تایید شود. در آن سو، تنها چند ثانیه طول می‌شد تا تراکنش‌ با استفاده از ویزا یا مسترکارت انجام شود.

این امر باعث شده است تا سوالات فراوانی در مورد مقیاس پذیری بیت کوین و استفادهٔ گسترده از آن مطرح شود. دش اما این مشکل را با فرایند خاصی به نام "ارسال فوری" برطرف کرده است. تراکنش‌های دش به لطف این فرایند بلافاصله توسط شبکهٔ مسترنود تایید می‌شوند.

البته گفتنی است کارمزد فرایند ارسال فوری نسبت به تراکنش‌های معمولی دش که تقریبا ۲.۵ دقیقه طول می‌کشند بیشتر است. اما فکر کنم کسی حاضر نباشد به خاطر کمی قیمت کمتر ۲.۵ دقیقه صبر کند. معمولا همه با پرداخت کارمزدی بیشتر فرایند ارسال فوری را انتخاب می‌کنند.

این سه ویژگی فوق العاده باعث شده است تا ارز دیجیتال دش نسبت به سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و لایت کوین برتری پیدا کند.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال کومودو (Komodo)

پروتکل و حاکمیت خود گردان

تمامی پاداش‌های استخراج بیت کوین به ماینرها تعلق می‌گیرد، این در حالی است که ده درصد پاداش‌های ارز دیجیتال دش به شرکت تعلق می‌گیرد. این ده درصد معمولا در خود شرکت ذخیره می‌شود و هنگام ارتقای سیستم‌های دش از آن استفاده می‌شود. این بدان معناست که ارز دیجیتال دش متکی به خود بوده و برای ارتقای سیستم نیازی به کمک دیگران ندارد.

شاید از خود بپرسید که این ذخایر به دستور چه کسی برای آپدیت دش استفاده می‌شوند؟ ارز دیجیتال دش این کار را با مشارکت کاربران شبکه انجام می‌دهد. به این صورت که یک نظرسنجی در شبکه برگزار می‌کند و طبق نظر کاربران فرایند ارتقا را آغاز می‌کند.

همانطور که مشاهده می‌کنید تمام کاربران شبکهٔ دش از این حق برخوردارند که پیشنهاد‌های خود را مطرح کنند و به طرح‌های شرکت رای دهند. این بسیار موضوع مهمی است زیرا بلاک چین یک فناوری مدرن است و پیش از اینکه به یک جریان اصلی تبدیل شود، نیازمند توسعهٔ مداوم است. 

همانطور که می‌بینید ارز دیجیتال دش آپدیت‌های فراوانی ارائه می‌دهد. بیشتر آپدیت‌ها شامل مسائل فنی و روش‌های تراکنش می‌شوند.

از آنجایی که نحوهٔ تراکنش بیشتر ارزهای دیجیتال مشابه هم هستند از گفتن طریقهٔ تراکنش دش در این مقاله خودداری کرده‌ایم. برای اطلاع از چگونگی تراکنش‌ها روی لینک آبی کلیک کنید.

دش در کجا استفاده می‌شود؟

ارز دیجیتال دش در سال ۲۰۱۷ سیر صعودی خود را آغاز کرد. اگر در ابتدای سال ۲۰۱۷ ده دلار دش خریداری می‌کردید، دارایی شما تا دسامبر همان سال به ۱۵۰۰ دلار می‌رسید. افزایش ۱۴۹۰۰ درصدی در کمتر از یک سال! دیوانه کننده‌ نیست؟ یکی از عمده‌ترین دلایلی که ارز دیجیتال دش را به محبوبیت رساند، برطرف کردن دو مشکل بزرگ بیت کوین بود. مشکلاتی از قبیل سرعت تراکنش پایین و عدم حریم خصوصی.

در قسمت زیر به چند نمونه از ویژگی‌های منحصر به فرد دش اشاره می‌کنیم:

 • بهبود سرعت تراکنش
 • پروتکل و حاکمیت خودگردان
 • هزینهٔ کارمز کم - ۰.۲ الی ۰.۳ دلار
 • کاملا غیر متمرکز نبودن و متکی به مسترنودها
 • حریم خصوصی فوق العاده

امنیت

دش مانند سایر ارزهای دیجیتال راهی امن برای انجام تراکنش‌ها بدون نیاز به شخص ثالث ارائه می‌دهد. به طور مثال، اگر از طریق ویزا کارت اقدام به پرداخت وجه خود کنید، آنگاه کارت ویزا فرایند انتقال را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که تراکنش به صورت ایمن انجام شده باشد. همچنین تاریخچهٔ تمامی تراکنش‌ها را برای مراجعهٔ بعدی ذخیره می‌کند.

متاسفانه اگر امنیت ویزا کارت یا دیگر واسطه‌ها از بین برود، سایر کاربران نیز در معرض خطر قرار می‌گیرند. در واقع در سال‌های اخیر، بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی مورد حملهٔ هکرها قرار گرفته‌اند که منجر به از دست رفتن دارایی‌ کاربران شده است.

ارز دیجیتال دش مبتنی بر بلاک چین است و به لطف آن گزینه‌های امنیتی فراوانی ارائه می‌دهد. تراکنش‌های دش بجای آنکه به سرورهای متمرکز بانک‌ها اعتماد کنند، توسط ۴۹۴۳ سرور جداگانه در سراسر جهان تایید می‌شوند. این سرورها همان مسترنودهایی هستند که در ابتدای مقاله دربارهٔ آن‌ها صحبت کردیم.

بدون شک ارز دیجیتال دش به همراه فناوری قدرتمندش توانسته‌ است با سایر ارزهای دیجیتال رقابت کند و در آینده‌ای نزدیک تبدیل به یکی از محبوب‌ترین ارزهای صنعت رمزارز خواهد شد.

دش چیست؟

1
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
دفتر کل توزیع شده (DLT) چیست؟ دفتر کل توزیع شده (DLT) چیست؟