خانه اخبار اخبار تکنولوژی بانک مرکزی اروپا: مطالعات جدی‌تری روی یورو دیجیتال انجام خواهد شد

بانک مرکزی اروپا: مطالعات جدی‌تری روی یورو دیجیتال انجام خواهد شد

بانک مرکزی اروپا: مطالعات جدی‌تری روی یورو دیجیتال انجام خواهد شد
زمان مطالعه : 5 دقیقه
سیامک تیموری سیامک تیموری

بانک مرکزی اروپا (ECB)، با انتشار گزارشی در تاریخ 2 اکتبر اعلام کرد که قصد دارد مطالعات جدی‌تری روی ارز دیجیتال یورو داشته باشد.

بر اساس این گزارش چگونگی استفاده از یورو دیجیتال، برای خدمات پرداختی جزئی و پرداخت‌های آتی مشخص شده است. علاوه بر این بررسی‌هایی در مورد چگونگی قرار گرفتن این ارز دیجیتال در سیستم پرداختی کلی، صورت گرفت که دیدگاهی وسیع برای کاربران به وجود می‌آورد. 

در گزارش بانک مرکزی اروپا، از یوروی دیجیتال، به‌عنوان نمونه الکترونیکی از ارز اتحادیه اروپا یاد شده است که در دسترس شهروندان و شرکت‌های اروپایی قرار خواهد گرفت. طبق اعلام این بانک، عرضه چنین ارزی تجربه بهتری برای کاربران به ارمغان می‌آورد. 

بیشتر بخوانید: اظهارات بانک مرکزی انگلستان بهترین «تبلیغ» برای بیت‌کوین است related_content

با توجه به این گزارش بانک مرکزی اروپا، تا اواسط سال آینده، برنامه ای مجازی برای اطمینان از فرایند پاسخ‌دهی به سوالات مربوطه، راه اندازی خواهد کرد. البته این بانک قبل از تصویب و اجرای هرگونه اقدامی در این زمینه ملزم به انجام تحقیقات بسیاری است و باید نظرات سهامداران را نیز در نظر بگید. 

این گزارش خاطر نشان کرد ارزهای دیجیتال می‌توانند دسترسی مالی کاربران را به صورت چشمگیری افزایش دهند:

به نظر می‌رسد که بانک مرکزی اروپا به این اطمینان رسیده است که توانایی ساخت و عرضه یک ارز دیجیتال را دارد. یورو دیجیتال و قابلیت‌هایی که دارد، سبب شده تا اروپا به فکر راه اندازی سریع آن بیافتد. ارز دیجیتال یورو، باعث می‌شود تا خدماتی که یورو در اختیار شهروندان قرار می‌دهد، حفظ شود. این موضوع اروپا را در مسیر پیشرفت در زمینه تکنولوژی و فناوری‌های نوین قرار می‌دهد. 

اروپا همچنین با پیروی از استراتژی‌های درست و مناسب درطراحی یوروی دیجیتال، می‌تواند تحولی عظیم در سیستم پرداختی خود ایجاد کند. استراتژی‌هایی همچون انتخاب جایگزینی برای توسعه دهندگان پرداخت‌های خارجی به منظور تسریع فرایند پرداختی کشور و حتی فراتر از آن. 

ECB اعلام کرد که برای راه اندازی یوروی دیجیتال، رعایت چندین مورد ضروری است:

  • همگامی با فناوری‌های جدید، دسترسی بالا و همچنین قابلیت همکاری با شرکت‌های پرداختی خصوصی
  • استفاده آسان، هماهنگی با ویژگی‌های پول نقد، رایگان بودن برای عموم و همچنین حریم خصوصی کاربران و امنیت بالا
  • استفاده گسترده ارزهای دیجیتال ملی توسط بانک‌های مرکزی خارجی 
  • این ارز دیجیتال باید وسیله‌ای برای بهبود انتقال سیاست‌های پولی باشد
  • قابلیت جهانی شدن و استقلال سراسری برای تمامی سیستم‌های پرداختی
  • ایستادگی در برابر رویداد‌های جهانی 

خوب است بدانید که یوروی دیجیتال، مکملی برای سیستم مبتنی بر پول نقد خواهد بود نه جایگزین آن. بانک فدرال اروپا گفت که یوروی دیجیتال باید خارج از محدوده اروپا که ممکن است واحد پول متفاوتی داشته باشند، در دسترس باشد. علاوه براین در هزینه‌های صرفه‌جویی کرده و طراحی مناسبی داشته باشد. 

به طور کلی باید متناسب با فناوری‌های روز دنیا عمل کند و بتواند سیستم سنتی پرداختی را از صحنه رقابت‌ها حذف کند. این ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری و یا به عنوان یک ارز دیجیتال و استیبل‌کوین، طراحی نشده است. هدف از ایجاد چنین ارزی، کاهش نوسانات قیمتی بازار و بهبود سیستم‌های پرداختی کنونی است.

با توجه به خطرات سیاست‌های پولی سیستم‌های پرداختی و انتقال پول و همچنین ثبات اقتصادی جهان، جذب سرمایه هنگفت برای راه اندازی یوروی دیجیتال، فکر خوبی نیست. اما باتوجه به محدودیت‌های  و موانعی که برای این ارز وجود داشته، جذابیت آن برای کاربران کاهش یافته و انگیزه افراد برای آن ناچیز است. بنابراین نسبت به دیگر ارزها از جایگاه پایین تری برخوردار است.

بیشتر بخوانید: کمیسیون اروپا قانون‌گذاری های بلاکچین را تا سال 2022 انجام میدهد related_content

در این گزارش منتشر شده، در مورد نمونه هایی مختلف فنی و سازمانی هنگام راه اندازی یوروی دیجیتال، گفتگویی صورت گرفته است. این بانک قصد دارد در این باره با سهامداران نیز به مناظره بنشیند و همه جوانب را برای آنها توضیح دهد. اما تاکنون روش خاصی برای توزیع این ارز دیجیتال، تعیین نشده است.

از نظر فنی، بانک مرکزی اروپا اعلام کرده است که ارز دیجیتال یورو ممکن است متمرکز باشد. یعنی بر خلاف سیستم‌های مبتنی بر فناوری بلاکچین، تمامی تراکنش‌ها، در دفتر کل بانک مرکزی اروپا ثبت می‌شوند. البته احتمال استفاده از برخی ویژگی‌های سیستم‌های غیرمتمرکز نیز وجود دارد. 

کریستین لاگارد (Christine Lagarde)، رئیس بانک مرکزی اروپا در تاریخ 10 سپتامبر گفت که یوروسیستم هنوز تصمیمی برای توزیع یورو دیجیتال نگرفته است، اگرچه لاگارد از آن حمایت کرده و تأکید کرده است که این ارز جایگزین فیات نخواهد شد.

وی در اظهارنظر خود اعلام کرده بود که اروپایی‌ها به‌سرعت در حال رفتن به‌سمت گزینه‌های دیجیتال برای سرمایه‌گذاری، پس‌انداز و خدمات پرداختی خود هستند. این بدان معناست که یورو برای سیستم دیجیتال هم مناسب است.

نکته مهم این است که عموم مردم می‌توانند انتقادها و پیشنهادهای خود را نسبت به این گزارش با بانک مرکزی اروپا در میان بگذارند. این بانک نظرات را بررسی کرده و به صورت بی‌طرف در مورد آنها تصمیم خواهد گرفت. 

بانک مرکزی اروپا: مطالعات جدی‌تری روی یورو دیجیتال انجام خواهد شد

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
جان مکافی دستگیر شد! جان مکافی دستگیر شد!