خانه اخبار ارزها با روبل دیجیتال آشنا شوید؛ همه چیز درباره ارز دیجیتال بانک مرکزی روسیه!

با روبل دیجیتال آشنا شوید؛ همه چیز درباره ارز دیجیتال بانک مرکزی روسیه!

با روبل دیجیتال آشنا شوید؛ همه چیز درباره ارز دیجیتال بانک مرکزی روسیه!
زمان مطالعه : 4 دقیقه
میلاد آقایاری میلاد آقایاری

به احتمال زیاد روبل دیجیتال، جای سایر اشکال پول را خواهد گرفت. اما سوال اینجاست که این پول به شکل اسکناس خواهد بود یا کاملا دیجیتال؟

دیجیتالی شدن نهادهای اقتصادی کشورها، یک اتفاق بسیار مثبت و قابل توجه است. روسیه در این بین یکی از پنج کشورهای برتر جهان است که به سرعت در حال کاملا دیجیتالی کردن پرداخت‌هاست و تعداد انتقال‌ها و پرداخت‌های بدون ارتباط حضوری در هر سال به شدت در حال افزایش است. چنین توسعه فعالی نیازمند تغییرات در قانون است. از این رو بسیاری از متخصصین و نمایندگان حوزه‌های مختلف اقتصاد، به ناچار به سمت استفاده از ارزهای دیجیتال و جایگاه آن در دنیای اقتصاد مدرن کشیده می‌شوند.

در این رابطه، سیاست‌های بانک مرکزی روسیه عمدتا روی هدایت جو بازار به سمت ارزهای دیجیتال تمرکز کرده است. این بانک مرکزی قصد ندارد ارزهای دیجیتال را به عنوان یک دارایی در سطح قانونی مدنی به رسمیت بشمرد، بلکه اجازه در اختیار گرفتن آن تحت قوانین خاص، از جمله قانون مبارزه با فساد، را می‌دهد.

ارزهای دیجیتال همواره به عنوان ابزاری برای پولشویی و تاثیرات منفی روی ثبات سیستم‌های اقتصادی شناخته شده است. بنابر این بانک مرکزی، دلایل زیادی برای افزایش کنترل و نظارت بر تراکنش‌های مالی و افزایش شفافیت آن‌ها وجود دارد و نکته مهم تر این است که حالا انگیزه زیادی برای توسعه یک ارز جایگزین مثل روبل دیجیتال وجود دارد. گفته شده که این یک ارز دیجیتال خواهد بود، چیزی که تاکنون در برخی از کشورها با موفقیت ساخته و راه اندازی شده است. مثل بانک ملی چین با موفقیت یوان دیجیتال خود را منتشر کرده و دیگر کشورها نیز در مرحله تست ارز دیجیتال بانک مرکزی خود هستند.

روبل دیجیتال چه تغییراتی ایجاد می‌کند؟

اول از همه روبل دیجیتال می‌تواند دسترسی را افزایش و هزینه سرویس‌های پرداختی را کاهش دهد. این موجب نگرانی بسیاری از بانک‌ها می‌شود، چون باعث کاهش تعداد مشتری‌هایشان خواهد شد. البته این ترس کاملا به جا ست، چرا که کیف پول‌های الکترونیکی ارزان تری که توسط بانک مرکزی ارائه می‌شود، ممکن است از اپلیکیشن‌هایی که در حال حاضر استفاده می‌کنند، محبوب تر شود.

 

روبل دیجیتال چه تغییراتی ایجاد می‌کند؟

روبل دیجیتال چه تغییراتی ایجاد می‌کند؟

ارزهای دیجیتال، برخلاف روبل دیجیتال، طبق خواسته‌های دولت و سازمان‌های نظارتی و سیستم مالیاتی عمل نمی‌کند و توسط شخص یا ارگان مرکزی مدیریت نمی‌شود. البته، سیستم پرداخت‌ها و تراکنش‌های مالی روسیه هم به شدت توسعه یافته است: انتقال سریع پول توسط کاربران از طریق کد QR، پرداخت‌های دیجیتالی و رابط کاربری مناسب بانک‌ها از جمله ویژگی‌های این سیستم است. بنابراین اندکی بعید است که جذابیت استفاده از روبل دیجیتال به حدی باشد که شهروندان به آن روی بیاورند. بانک‌ها نیز علاقه ای به انتشار اطلاعات درمورد حساب مشتریان و تراکنش‌هایشان ندارند. اجرای طرح روبل دیجیتال تنها باعث خواهد شد که تنها صاحب پایگاه داده بانک مرکزی باشد.

بیشتر بخوانید: نقش ارز دیجیتال بانک مرکزی در سیستم‌های مالی related_content

همچنین این روبل دیجیتال می‌تواند به عنوان یک نوع متفاوت از پول طراحی شود که هم مزیت‌های پول دیجیتال (ارز الکترونیکی) و هم پول فیات را داشته باشد که خود ویژگی‌هایی داشته باشد که با شماره سری و عدد روی اسکناس شباهت داشته باشد. طرفداران این طرح مدعی هستند که استفاده از آن در بلند مدت می‌تواند به طور کامل اقتصاد سایه را از بین ببرد و پولشویی را غیر ممکن کند، چرا که می‌توان همه تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را به راحتی ردگیری کرد.

مسائل تکنیکی

اما سوال اینجاست که بانک مرکزی روسیه برای راه اندازی و انتشار روبل دیجیتال از چه روشی استفاده می‌کند؟ به طور کلی این بانک سه روش پیش روی خود خواهد داشت: 1. استفاده از دفترکل غیر متمرکز و توزیع شده. 2. پایگاه داده متمرکز. 3. یک گزینه هیبریدی که ترکیبی از این دو روش باشد.

 

مسائل تکنیکی

مسائل تکنیکی

استفاده از دفتر کل توزیع شده و یا گزینه ترکیبی می‌تواند باعث افزایش امنیت تراکنش‌ها شود که توسط طرفداران روبل دیجیتال به عنوان یک مزیت مهم معرفی می‌شود. اما نقطه ضعف این روش‌ها، عملکرد ضعیف تر آن نسبت به گزینه دوم و همچنین کمبود استانداردها و حسابداری قابل تایید می‌باشد.

بنابراین اگر بانک مرکزی برای راه اندازی روبل دیجیتال خود به روش دفترکل توزیع شده و غیر متمرکز و همچنین قراردادهای هوشمند روی بیاورد، سرعت تراکنش‌ها کاهش خواهد یافت ولی از طرف دیگر امنیت تراکنش‌ها بیشتر خواهد شد.

یکی از مزیت‌های استفاده از ارز دیجیتال، پرداخت‌های بین المللی است. برقراری تراکنش‌ها بین گروهی از ایالت‌ها با این روش مناسب تر، سریعتر و کارآمد تر خواهد شد.

با اینکه گفته شده که ارز دیجیتال آماده تا جای پرداخت با پول نقد را بگیرد، ولی به نظر می‌رسد که به احتمال زیاد جایگزین پرداخت‌های بدون پول نقد سنتی هم خواهد شد. همین نکته باعث نگرانی بانک‌های تجاری شده است، چون درآمد حاصل از کمیسیون آن‌ها را از بین خواهد برد.

با روبل دیجیتال آشنا شوید؛ همه چیز درباره ارز دیجیتال بانک مرکزی روسیه!

توجه : مطالب سایت ارزسنتر از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد .

در این باره بیشتر بخوانید
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
تحلیل قیمت آوی، 22 دسامبر (2 دی) تحلیل قیمت آوی، 22 دسامبر (2 دی)