ایاس چیست؟

ایاس چیست؟
زمان مطالعه : 6 دقیقه
سنا نجفیان سنا نجفیان

EOS یک پلتفرم بلاک چین برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز (dapps) می‌باشد که عملکردی مشابه با اتریوم دارد. این پلتفرم، مجموعه خدمات و عملکردهایی مشابه با سیستم عامل ارائه می‌دهد که برنامه های غیرمتمرکز می‌توانند از آن استفاده کنند، در نتیجه توسعه برنامه های غیرمتمرکز آسان تر می‌شود. ایده پشت EOS، گردآوری بهترین ویژگی های تکنولوژی قراردادهای هوشمند مختلف نظیر امنیت بیت کوین و پشتیبانی از محاسبات اتریوم در یک پلتفرم است. این پلتفرم برنامه‌ غیرمتمرکز برای کاربران عادی می‌باشد تا اقتصاد بلاک چین را تقویت کند.

نحوه کار EOS

چشم انداز EOS ایجاد یک برنامه‌ غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین می‌باشد که بتواند به طور ایمن و روان هزاران تراکنش در ثانیه را کنترل کرده و تجربه ای جدید در دسترس توسعه دهندگان برنامه ها، کارآفرینان و کاربران قرار دهد. هدف EOS  فراهم کردن سیستم عاملی کامل برای برنامه های غیرمتمرکز درون وب از طریق ارائه خدماتی نظیر تایید کاربر، ذخیره ابری و میزبانی سرور می‌باشد.

معتبر بودن

شبکه EOS، پلتفرم آماده استفاده برای برنامه ها می‌باشد که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد به سیستم تایید اعتبار وارد شوند. از ویژگی های این شبکه، ارائه حساب های کاربری با هر سطح دسترسی و ذخیره ایمن داده های کاربر به صورت محلی است. در این پلتفرم می‌توان دسترسی به پایگاه داده را به حساب های کاربری مختلف داد و داده های کاربر را بر روی یک دستگاه خارج از بلاک چین ذخیره کرد. بازیابی حساب های کاربری دزدیده شده با روش های مختلف اثبات هویت نیز در این سیستم گنجانده شده است.

نگه داری داده ها در فضای ابری

میزبانی سرور و ذخیره در فضای ابری (Cloud) بخشی از سیستم EOS می‌باشند. این موضوع بدان معنا است که توسعه دهندگان برنامه ها می‌توانند با استفاده از امکانات میزبانی، فضای ابری و پهنای باند دانلود که همگی توسط سیستم ارائه شده اند، برنامه ها و رابط های کاربری اینترنتی را ایجاد و اجرا کنند

میزبانی سرور و ذخیره در فضای ابری (Cloud) بخشی از سیستم EOS می‌باشند. این موضوع بدان معنا است که توسعه دهندگان برنامه ها می‌توانند با استفاده از امکانات میزبانی، فضای ابری و پهنای باند دانلود که همگی توسط سیستم ارائه شده اند، برنامه ها و رابط های کاربری اینترنتی را ایجاد و اجرا کنند. این مورد به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا ایده های خود را بدون دغدغه برای برقراری امنیت حافظه و پهنای باند عملی کنند.

توسعه دهندگان قادر خواهند بود به طور مستقیم از EOS برای تحلیل فضای حافظه و پهنای باند استفاده کنند و به هر میزانی که بخواهند می‌توانند برای برنامه های مشخص، محدودیت استفاده تعریف کنند. این خدمات توسط توکن های EOS انجام می‌شود.

افزایش مقیاس پذیری

اکثر بلاک چین های رایج نظیر بیت کوین و اتریوم از ویژگی اجماع روی وضعیت استفاده می‌کنند، به این معنا که هر گره در شبکه می‌تواند وضعیت موجود در کل بلاک چین را به منظور جلوگیری از کلاهبرداری و تایید تراکنش ها، بررسی و تایید کنند. هنگامی که یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه شود، گره های شبکه همه تراکنش ها را از آن بلاک گرفته و وضعیت همه آدرس های همراه با آن تراکنش ها را به روز رسانی می‌کند.

هنگام استفاده از اجماع روی رویدادها، تمرکز بر روی تراکنش‌ها می‌باشد. در این حالت، گره‌ها به جای بررسی وضعیت شبکه، مجموعه رویدادهای رخ داده را بررسی می‌کنند تا وضعیت شبکه را کنترل کنند. نتیجه این کار، وجود سیستمی است که زمان بیشتری طول می‌کشد تا پیشینه تراکنش ها را به طور کامل تایید مجدد کند، اما در حال اجرا می تواند توان عملیاتی بسیار بالاتری داشته باشد.

به زبان ساده تر یعنی یک شبکه می‌تواند یک میلیون پیام یا تراکنش در ثانیه را توسط یک دستگاه پردازش کند، اما با چند دستگاه این مقدار می‌تواند بی نهایت شود.

بیشتر بخوانید: مقیاس پذیری (Scalability)

استفاده رایگان

برنامه هایی که بر بستر پلتفرم EOS می‌باشند برای ارسال پیام ها و اجرای وظایف در بلاک چین نیازی به پرداخت های کاربران ندارند. این به توسعه دهندگان برنامه ها سپرده شده است که تعیین کنند هزینه تراکنش ها (که بسیار کم است) چطور پرداخت خواهد شد. شرکت ها می‌توانند استراتژی های کسب درآمد خود را دنبال کرده و رایگان یا با هزینه بودن خدمات ارائه شده به کاربران را خودشان تعیین کنند.

برنامه هایی که بر بستر پلتفرم EOS می‌باشند برای ارسال پیام ها و اجرای وظایف در بلاک چین نیازی به پرداخت های کاربران ندارند. این به توسعه دهندگان برنامه ها سپرده شده است که تعیین کنند هزینه تراکنش ها (که بسیار کم است) چطور پرداخت خواهد شد. شرکت ها می‌توانند استراتژی های کسب درآمد خود را دنبال کرده و رایگان یا با هزینه بودن خدمات ارائه شده به کاربران را خودشان تعیین کنند.

بدون باگ (خطای نرم افزاری)

سیستم EOS یک مدل نظارتی بر اساس تولیدکنندگان بلاک ارائه می‌دهد که می‌توان رای داد کدام تراکنش ها تایید شده اند. اگر برنامه به طور صحیح در حال اجرا نباشد و یا تغییراتی در کد منبع های هر برنامه یا خود سیستم ایجاد شود باز هم در عملکرد این مدل خللی وارد نمی‌شود. این مورد بدان معنا است که جامعه می‌تواند به طور فعال آپگرید و دانگرید شده و باگ های موجود در سیستم را به شیوه ای امن برطرف کند.

بدون مشکل در اجرا

سیستم EOS حتی در چرخه‌هایی که به صورت متوالی اجرا می‌شوند، تاخیر را کاهش داده و با ساخت هر بلاک، عملکرد را به حداکثر می‌رساند. چرخه ها به رشته هایی (threads) تبدیل شده که به موازات یکدیگر در حال اجرا هستند. این مورد باعث می‌شود که زمان پاسخگویی به پیام ها و تراکنش ها ارسال شده به کمترین حد کاهش یابد.

رسالت تیم پروژه EOS

پروژه EOS توسط شرکتی به نام block.one با مدیریت دن لاریمر -موسس بیت شیرز و استیمیت- و برندان بلومر در حال توسعه می‌باشد. هر دو نفر تجربیات مهمی به دنیای کریپتو ارائه داده‌اند و در کنار پروژه خود، به صورت عمومی در رابطه با تبلیغ این فناوری فعال اند.

سیستم EOS Dawn ۱.۰ در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۷ عرضه شد. عرضه نسخه Dawn ۲.۰ در تاریخ ۴ دسامبر ۲۰۱۷ قابلیت های ردیابی منابع و ارتباطات بلاک چین را اضافه کرد و نسخه Dawn ۳.۰ (عرضه رسمی پروژه) در آوریل ۲۰۱۸ عرضه شد.

جامعه EOS جهانی و پر جنب و جوش می‌باشد و سرمایه گذاران مشتاق بسیار زیادی دارد. نشست های زیادی انجام می‌شود، گروه تلگرام فعال وجود دارد و گروه های بسیاری در فیسبوک، توییتر و استیمیت نیز فعال اند.

بیشتر بخوانید: پلتفرم چنجلی (Changelly)

فروش توکن

فروش توکن EOS به روش منحصر به فردی انجام شد. فروش توکن از تاریخ ۲۶ ژوئن شروع شده و در ۳۵۰ دوره، توزیع توکن در طول یک سال انجام خواهد شد. در پایان هر دوره، تمام توکن های EOS که برای آن دوره تخصیص داده شده بود بر اساس تعداد اترهای اعطا شده از طرف سرمایه گذاران تقسیم بر تعداد کل، بین سرمایه گذاران توزیع می‌شد.

فروش توکن EOS به روش منحصر به فردی انجام شد. فروش توکن از تاریخ ۲۶ ژوئن شروع شده و در ۳۵۰ دوره، توزیع توکن در طول یک سال انجام خواهد شد. در پایان هر دوره، تمام توکن های EOS که برای آن دوره تخصیص داده شده بود بر اساس تعداد اترهای اعطا شده از طرف سرمایه گذاران تقسیم بر تعداد کل، بین سرمایه گذاران توزیع می‌شد.

طی این مدت، توکن های EOS در اکثر صرافی های مهم لیست شد. بنابراین قیمت آن اساسا توسط بازار تعیین شد. این اقدام فروش را برای هرکسی که تمایل و زمان کافی برای مشاهده و پیشرفت تیم EOS قبل از عرضه را داشت، فراهم کرد. در نتیجه EOS یکی از پرفروش ترین توکن ها تاکنون بوده و رشد بسیار زیادی داشته است.

خود توکن EOS عملکردی ندارد و فقط در توسعه برنامه هایی بر بستر پلتفرم EOS کاربرد دارد. ایجاد برنامه بر روی این پلتفرم مشروط به رای سرمایه داران آن با توکن EOS می‌باشد.

نحوه خرید EOS

ساده ترین روش خرید آن از صرافی بایننس با استفاده از بیت کوین، تتر یا اتر می‌باشد. هم چنین می‌توانید از صرافی بیت فینکس، هوبی، یا OKEx نیز خریداری کنید، هرچند ممکن است فرآیند خرید به سادگی خرید در بایننس نباشد.

اگر فقط دلار (یا سایر ارزهای فیات) دارید، در حال حاضر باید چند مرحله اضافه تر انجام دهید. ابتدا باید حساب کاربری در پلتفرمی ایجاد کنید که تبدیل فیات به اکسچنج را پشتیبانی کند.

پس از ایجاد حساب کاربری، باید حساب بانکی خود را به حساب کاربری متصل کرده و دلار را به پلتفرم ارسال کنید. سپس بیت کوین بخرید. پس از خرید بیت کوین، آن را از اکسچنج اصلی به بایننس ارسال کنید. سرانجام در بایننس بیت کوین را با EOS معامله کنید.

بیشتر بخوانید: تتر چیست؟

نتیجه گیری

سیستم EOS پروژه پرهیاهو در حوزه برنامه های غیرمتمرکز با تیمی معتبر و موفق، چشم انداز بلندپروازانه اما اجرای بحث برانگیز می‌باشد. بودجه ۴ میلیارد دلاری برای دستیابی به تمام هدف های پروژه کاملا کافی و مناسب است. چند سال آتی برای این پلتفرم برای محکم کردن جایگاه خود در بازار بسیار مهم است. چه از EOS خوشتان بیاید چه از آن متنفر باشید یک نکته را قاطعانه می‌توان گفت: قرار نیست EOS به این زودی میدان را خالی کند.

ایاس چیست؟

2
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
واردات خودرو به کیش با ارز دیجیتال واردات خودرو به کیش با ارز دیجیتال