خانه آموزش صرافی راهنمای جامع صرافی های دیجیتال

راهنمای جامع صرافی های دیجیتال

راهنمای جامع صرافی های دیجیتال
زمان مطالعه : 17 دقیقه
سنا نجفیان سنا نجفیان

اگر به دنبال یک اکسچنج یا صرافی ارز دیجیتال برای خرید، فروش و نگهداری دارایی های رمز ارزی خود هستید، باید بگوییم که این مقاله شما را در انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال، با توجه به شرایط و معیارهای مدنظرتان کمک خواهد کرد. در ابتدا لازم است تا با مفاهیم پایه و همچنین معیارهای انتخاب آشنا شوید.

در ادامه با بهترین صرافی های ارز دیجیتال در ایران و جهان آشنا خواهیم شد. در نهایت به شکل خلاصه، مقایسه ی شاخص های انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال آورده شده است. برای بهترین انتخاب، با ما تا انتهای مقاله همراه شوید.

انواع صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال بر اساس مخاطبان به سه دسته تقسیم می شود:

 • صرافی ارز دیجیتال خصوصی: شما تنها با دعوت، می‌توانید در این صرافی‌ها عضو شوید.
 • صرافی ارز دیجیتال عمومی: در آن‌ها خدمات به همه ارائه می‌شود.
 • صرافی ارز دیجیتال منطقه‌ای: که تنها به کشور یا کشورهای یک حوزه جغرافیایی محدود، خدمات رسانی انجام می دهند.

همچنین صرافی ها و بازارهای رمز ارزی بر اساس نوع معاملات قابل انجام، به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • صرافی ارز دیجیتال با قابلیت معامله فیات با رمز ارز
 • صرافی ارز دیجیتال با قابلیت معامله رمزارز با رمز ارز

از طرف دیگر صرافی ها بر اساس نوع مالکیت کیف پول کاربران به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • صرافی های متمرکز: در این صرافی ها، به جهت تضمین معاملات انجام شده، کلید خصوصی کیف پول ها در اختیار صرافی ارز دیجیتال است.
 • صرافی های غیرمتمرکز: در این صرافی ها، کلید خصوصی کیف پول ها، در اختیار خود کاربران است و امنیت معاملات از طریق داور یا شخص ثالث تضمین می شود.

 چگونه تشخیص دهیم که یک صرافی معتبر و امن است؟

قبل از اینکه معامله یا ترید ارز دیجیتال را در صرافی موردنظر شروع کنید، بررسی های لازم را در مورد معتبر بودن آن صرافی انجام دهید. توصیه می کنیم از صرافی ناشناخته استفاده نکنید.

قبل از اینکه معامله یا ترید ارز دیجیتال را در صرافی موردنظر شروع کنید، بررسی های لازم را در مورد معتبر بودن آن صرافی انجام دهید. توصیه می کنیم از صرافی ناشناخته استفاده نکنید. قبل از انتخاب صرافی ارز دیجیتال برای انجام معامله، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. دامنه صرافی موردنظر را بررسی کرده و آدرس صرافی را در مرورگر خود بوکمارک کنید.
 2. بررسی کنید آدرس صرافی در لیست اسکم نباشد (scam یعنی کلاهبردار و متقلب).
 3. در زمان بررسی صرافی ارز دیجیتال از کلیک کردن بر روی لینک های آنلاین خودداری کنید.
 4. از سرمایه گذاران و کاربران صرافی موردنظر در مورد صرافی سوال کنید و بررسی کنید که صرافی سابقه معتبری دارد یا نه؟
 5. بررسی کنید که صرافی موردنظر چقدر در بازار اعتبار دارد.
 6. تحقیق کنید که چه تیمی پشت این صرافی وجود دارد و وضعیت استفاده از تکنولوژی توسط صرافی چگونه است.
 7. سرمایه گذاران صرافی چه کسانی هستند و چقدر سرمایه در حال گردش است؟
 8. آدرس هایی که بیت کوین های صرافی در آن نگه داری می شود را بررسی کنید.
 9. سایت، بلاگ و شبکه های اجتماعی صرافی را بررسی کنید و مطمئن شوید که این صرافی فعال است و برای کسب و کار خود هزینه می کند.

 چه مواردی را برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال باید در نظر گرفت؟

در این بخش، به صورت خلاصه‌ در مورد معیارهای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال می‌گوییم. در مقالات بعد سعی خواهد شد تا مقایسه جزیی‌تری از امکانات هر اکسچنج ارائه شود.

امنیت، شهرت و سابقه صرافی ارز دیجیتال

امنیت یک صرافی شاید یکی از مهمترین پارامترهای انتخاب یا حتی مهمترین به حساب بیاید تا حدی که شاید بتوان گفت بهترین صرافی یا بازار ارز دیجیتال، امن ترین آنهاست. در یک اکسچنج ناامن هرچقدر هم کارمزدها و هزینه ها پایین باشد، امکان از دست رفتن دارایی یا بلوکه شدن دارایی به واسطه نفوذ هکرها یا اختلال در سیستم معاملاتی، ریسک کار با آن را افزایش خواهد داد.

بیشتر بخوانید: امنیت سایبری و بالابردن ایمنی ارزهای دیجیتال related_content

البته برای یک کاربر هرگز شاخص روشنی برای سنجش میزان امنیت یک بستر وجود ندارد. تنها پارامتر قابل سنجش، سابقه معاملاتی در آن بستر خواهد بود. اینکه یک اکسچنج تا کنون مورد حمله قرار گرفته؟، آیا این حمله ها موفقیت آمیز بوده؟ در صورت موفقیت آمیز بودن، آیا اکسچنج جبران خسارت نموده؟ آیا معاملات در بستر به سرعت از سرگرفته شده؟ این سوالات همه چک لیست قضاوت در مورد امنیت یک بستر می باشد.

کارمزد معامله (Fee)

تمامی صرافی های ارز دیجیتال برای انجام مبادله در سایت، مبلغی را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. یکی از ابتدایی ترین مسائلی که برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال می‌بایست در نظر بگیرید، تمامی قوانین مرتبط با کارمزد در آن اکسچنج است.

فرایند احراز هویت

بسیار مهم و حیاتی است که قبل از شروع به کار با هر صرافی یا بازار، با فرآیند احراز هویت آن آشنا شوید. بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال از کاربران خود تقاضای ارائه مدارک هویتی نظیر پاسپورت، گواهینامه و کارت شهروندی می‌کنند. هرچقدر فرآیند احراز هویت دقیق‌تر باشد، می‌توان گفت که امنیت و سلامت معاملات نیز بالاتر خواهد رفت.

اهمیت احراز هویت در صرافی هایی که تبدیل ارز دیجیتال به فیات را انجام می دهند، بیشتر است چرا که این صرافی ها بیشتر در معرض خطر پولشویی قرار می گیرند. البته احراز هویت همیشه مطلوب نیست. برای اتباع کشورهایی مثل ایران، اکسچنج های خارجی که در زمینه احراز هویت سهل گیرتر هستند، اطمینان خاطر بیشتری در مقابل بلوکه شدن اموال، ایجاد می کنند.

در برخی از صرافی ها احراز هویت شما به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود. یعنی شما زمانی احراز هویت کامل می‌شوید که بخواهید از حداکثر امکانات اکسچنج یا صرافی ارز دیجیتال استفاده کنید. در حالی که می‌توانید در حجم پایین فعالیت‌ها، مدارک شناسایی کامل خود را ارائه ندهید.

کارمزد انتقال

کارمزدهای انتقال نیز جزء مهمترین پارامترهای انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال است. چرا که هزینه‌های برداشت و واریز کاربران، در هر تراکنش به همین فاکتور بستگی دارد.

حجم بازار، سیالیت و شکاف قیمت

یکی دیگر از مهمترین پارامترهایی که معمولاً کاربران حرفه ای مدنظر قرار می دهند، حجم معاملات بازار، زمان نقدینگی و همینطور شکاف قیمتی یا اسپرد (spread) در صرافی ارز دیجیتال است. حجم بازار، مواقعی که به دنبال معاملات بزرگ می گردید پارامتر بسیار مهمی است.

در صورتی که در یک بازار قیمت ها یا کارمزدها مناسب باشند اما حجم مناسبی در سفارش ها وجود نداشته باشد مجبور خواهید شد برای یک خرید بزرگ تعداد زیادی از سفارش ها را بردارید و در اصطلاح رِنج بکشید و این مسئله هزینه های شما را به شدت افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: قرارداد آتی بیت کوین related_content

همچنین در صورتی که حجم معاملات یک بازار یا صرافی پایین باشد (سیالیت پایین)، زمان مورد نیاز برای تبدیل دارایی بیشتر خواهد شد. بنابراین هرچقدر هم که کارمزدها در چنین صرافی کم باشد، هزینه زمانی آن را بی اثر خواهد کرد. شکاف قیمت یا اسپرد نیز پارامتر مهم دیگری است که برای ترید بسیار اهمیت دارد.

شکاف قیمت به اختلاف میان بهترین سفارش خرید و فروش در یک بازار می گویند. در صورتی که شکاف قیمتی زیاد باشد، شما به محض خرید ارز دیجیتال، اگر به هر دلیل تصمیم به فروش سریع بگیرید، به اندازه این شکاف قیمت در ضرر خواهید بود.

امکان تعیین قیمت توسط کاربر

تفاوت بین بازارها و صرافی های عامل در چگونگی تعیین قیمت است. بازارها این امکان را به کاربران می‌دهند تا سفارش خود را بر اساس قیمت مدنظر خود تعیین نموده و کشف قیمت به صورت رقابتی صورت می‌گیرد. اما صرافی‌ها خودشان به صورت مستقل قیمت را تعیین کرده و بر اساس آن، با کاربر معامله می‌نمایند. وجود دفتر سفارشات در یک پلتفرم نشان‌دهنده وجود امکان تعیین قیمت توسط کاربر است.

تعداد کوین و جفت های رمز ارزی قابل معامله

تعداد کوین هایی که یک صرافی ارز دیجیتال پشتیبانی می کند، از جمله پارامترهای تصمیم گیری برای انتخاب بهترین گزینه به حساب می آید. همچنین تنوع در جفت های قابل معامله در یک بازار هم به جذابیت معاملاتی در آن بازار کمک خواهد کرد. اینکه مثلا شما بتوانید در شرایطی که یک رمزارز از رشد بازار جامانده، سایر ارزهای دیجیتال رشد کرده را به آن تبدیل کنید تا از آن کسب درآمد کنید نکته حائز اهمیتی است.

در صورتی که تنوع جفت های قابل معامله در بازار کم باشد، مجبور خواهید شد که تبدیل را در چند مرحله انجام دهید. به عنوان مثال، اگر استلار رشد کرده باشد ولی ریپل جا مانده باشد، موقعیت مناسبی خواهد بود تبدیل استلار به ریپل انجام شود ولی اگر امکان تبدیل مستقیم در صرافی فراهم نباشد نیاز است تا یک مرحله استلار را به بیت یا تتر تبدیل و سپس بیت یا تتر را به ریپل چنج کنید. همین تبدیل چند مرحله ای ممکن است بخش زیادی از سود شما را از بین ببرد.

پشتیبانی صرافی ارز دیجیتال

اگر بگوییم پشتیبانی سریع و دقیق بعد از امنیت، مهمترین پارامتر انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال است، بیراه نرفته ایم. بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا کارمزدهای بالاتر پرداخت کنند ولی از پشتیبانی آنلاین و به لحظه استفاده نمایند. حضور پشتیبان در کنار یک تریدر به آرامش خیال و رفع به موقع موانع کسب درآمد کمک شایانی خواهد کرد.

راه های شارژ حساب

آپشن هایی که یک اکسچنج برای شارژ حساب در اختیار کاربر قرار می دهد به سهولت استفاده از بستر کمک خواهد کرد. این امکان از این جهت که در ایران تنها راه انتقال پول، شبکه شتاب است خیلی مهم به نظر نمی رسد اما در خارج از کشور، به واسطه وجود ابزارهای مختلف نقل و انتقال پول نظیر ویزاکارت، مسترکارت، پی پال و ...، پارامتر قابل تأملی برای انتخاب یک بستر به حساب می آید.

کاربرپسند بودن

هر چقدر حس بهتری از کار کردن با یک صرافی ارز دیجیتال داشته باشید، میزان موفقیت معاملاتی شما هم بیشتر خواهد بود. پیچیدگی بیش از حد در یک صرافی، مانعی مهم بر سر راه استفاده افراد مختلف از آن و در نتیجه رشد آن صرافی خواهد بود.

همچنین ممکن است به واسطه عدم طراحی مناسب یک اکسچنج، اشتباهات فردی در حین انجام معامله یا در مراحل واریز و برداشت به وجود بیاید که همگی باعث از بین رفتن بخشی از دارایی خواهد شد. البته به طور طبیعی صرافی های عامل از پیچیدگی پایین تری نسبت به بازارها برخوردارند ولی هزینه های بالاتری برای کاربر خواهند داشت. بنابراین ایجاد یک توازن در این پارامترها برای کاربر مهم خواهد بود.

محدودیت جغرافیایی

بسیار مهم است که صرافی ارز دیجیتالی را انتخاب نمایید که به کشور یا منطقه محل زندگی شما خدمات ارائه دهد. مثلا برخی اکسچنج‌ها به کشورهای آمریکای شمالی خدمات ارائه می‌دهند، ولی در کشورهای آسیایی فعالیت اقتصادی ندارند. در صورتی که شما تابعیت ایران را داشته باشید، این مسئله بسیار حیاتی است.

بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال به واسطه تحریم‌ها، اعلام نموده‌اند که به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهند. برای استفاده از امکانات چنین اکسچنج‌هایی باید جانب احتیاط را رعایت نمود! در حال حاضر تعداد زیادی از صرافی های ارز دیجیتال، در صورت شناسایی کاربران ایرانی، دارایی های آنها را بلوکه می کنند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اندیکاتور RSI related_content

صرافی یا بازاری که در همه شاخص ها بهترین باشد در دنیا وجود ندارد. انتخاب شما بر اساس نیازتان شکل می گیرد. بهترین صرافی ارز دیجیتال، بستری است که با توجه به شناسایی نیازهای جامعه هدف خود، توازن مناسبی بین شاخص های مختلف به وجود آورد. دقت کنید در این مقاله،صرافی‌های ارز دیجیتال به صورت کلی معرفی شده‌اند و شرایط خاص مربوط به کاربران ایرانی در آن لحاظ نشده است!

معرفی 5 صرافی معتبر خارجی برای خرید و فروش بیت کوین

1. صرافی Binance

Binance یکی از معتبرترین پلتفرم های خارجی در حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال است که تاکنون توانسته است مشتریان زیادی را به واسطه خدمات شگفت انگیزی که دارد، جذب کند. این صرافی به عنوان واسط بین خریداران و فروشندگان عمل می کند.

Binance یکی از معتبرترین پلتفرم های خارجی در حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال است که تاکنون توانسته است مشتریان زیادی را به واسطه خدمات شگفت انگیزی که دارد، جذب کند. این صرافی به عنوان واسط بین خریداران و فروشندگان عمل می کند.

برخی از ویژگی‌های پلتفرم Binance

در نظر گرفتن صندوق دارایی امن برای کاربران با نام Binance SAFU: این صندوق 10 درصد از کل هزینه‌های مبادلاتی دریافت شده را در صورت هک شدن به کاربران باز می‌گرداند. دارای ارز دیجیتال مخصوص به خود (BNB; Binance Coin): این ارز دیجیتال امکان صرفه جویی در هزینه معاملاتی را برای کاربران فراهم می کند.

2. صرافی  Coinbase

Coinbase دو فعالیت مختلف را در حوزه ارزهای دیجیتال انجام می دهد. به این معنی که شما به جای خرید بیت کوین و سایر رمزارز‌ها از دیگر کاربران، می توانید به طور مستقیم نیز ارزهای دیجیتال را از خود Coinbase خریداری کنید.

Coinbase دو فعالیت مختلف را در حوزه ارزهای دیجیتال انجام می دهد. به این معنی که شما به جای خرید بیت کوین و سایر رمزارز‌ها از دیگر کاربران، می توانید به طور مستقیم نیز ارزهای دیجیتال را از خود Coinbase خریداری کنید.

برخی از مزایای Coinbase

 • کارمزد کم معاملات
 • امکان پرداخت از طریق کارت‌های اعتباری و نقل و انتقال با سیستم بانکی
 • شهرت و امنیت بالا
 • مناسب برای افراد مبتدی
 • پوشش ارز‌های ذخیره شده توسط بیمه Coinbase
 • پشتیبانی از کوین های پایدار و محبوب USDC و DAI

برخی از معایب Coinbase

 • پشتیبانی نبستاً ضعیف
 • محدود بودن روش‌های پرداخت

3. صرافی Bittrex

Bittrex یک پلتفرم ارز دیجیتال است که امکان خرید و فروش بیش از 250 رمزارز را برای کاربران فراهم می کند. این صرافی نیز مانند بایننس واسط بین خریدار و فروشنده است.

Bittrex یک پلتفرم ارز دیجیتال است که امکان خرید و فروش بیش از 250 رمزارز را برای کاربران فراهم می کند. این صرافی نیز مانند بایننس واسط بین خریدار و فروشنده است.

برخی از ویژگی های پلتفرم Bittrex

 • در اختیار داشتن یکی از بزرگترین حجم معاملات بیت کوین
 • امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال با قیمت های دلخواه توسط کاربران
 • تایید سریع تراکنش ها
 • پشتیبانی از 2 نوع حساب اصلی (بودجه برداشت حداکثر 2 بیت کوین در روز) و حساب پیشرفته (بودجه برداشت حداکثر 100 بیت کوین در روز)

4. صرافی  Kucoin

Kucoin یک صرافی ساده و بدون دردسر برای تبادل رمزارز‌ها است که ارائه دهنده بسیاری از کوین‌های محبوب و منحصر به فرد است. در صرافی Kucoin علاوه بر امکان خرید و فروش بین خریدار و فروشنده و تعیین قیمت توسط آنها، کاربران می توانند مستقیماً ارزهای دیجیتال خود را از این صرافی تهیه کنند.

Kucoin یک صرافی ساده و بدون دردسر برای تبادل رمزارز‌ها است که ارائه دهنده بسیاری از کوین‌های محبوب و منحصر به فرد است. در صرافی Kucoin علاوه بر امکان خرید و فروش بین خریدار و فروشنده و تعیین قیمت توسط آنها، کاربران می توانند مستقیماً ارزهای دیجیتال خود را از این صرافی تهیه کنند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه در مورد بیت کوین باید بدانید! related_content

نقطه تشابه Kucoin با Binance، دارا بودن اپلیکیشن کاربردی تلفن همراه برای سیستم عامل‌های اندروید و ios است. Kucoin مرتباً ویژگی‌های جدیدی را از خود به نمایش می‌گذارد.

5. صرافی Coinmama

Coinmama از جمله صرافی هایی محسوب می شود که مستقیماً ارزهای دیجیتال را به کاربران می فروشند .این صرافی برای افرادی که می‌خواهند اقدام به خرید سریع و مستقیم ارز دیجیتال کنند، بسیار مناسب است.

Coinmama از جمله صرافی هایی محسوب می شود که مستقیماً ارزهای دیجیتال را به کاربران می فروشند .این صرافی برای افرادی که می‌خواهند اقدام به خرید سریع و مستقیم ارز دیجیتال کنند، بسیار مناسب است.

برخی از مزایای Coinmama

 • شهرت خوب
 • رابط کاربری عالی، ساده و آسان
 • در دسترس بودن طیف گسترده‌ای از گزینه‌های پرداخت
 • زمان معامله سریع

برخی از معایب Coinmama

 • نرخ بالای ارزهای دیجیتال
 • دریافت هزینه حق بیمه کارت اعتباری
 • سطح پشتیبانی متوسط

معرفی 5 صرافی معتبر ایرانی جهت خرید و فروش بیت کوین

1. صرافی معاملاتی والکس

والکس، از جمله صرافی های معاملاتی ایرانی قدرتمند در زمینه خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است که توانسته است پلتفرمی حرفه‌ای و با امنیت بالا را ارائه کند. در صرافی والکس، کاربران قیمت های پیشنهادی خرید و فروش ارزهای دیجیتال را اعلام می کنند و به طور مستقیم می توانند با هم به معامله ارز دیجیتال بپردازند.

والکس، از جمله صرافی های معاملاتی ایرانی قدرتمند در زمینه خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است که توانسته است پلتفرمی حرفه‌ای و با امنیت بالا را ارائه کند. در صرافی والکس، کاربران قیمت های پیشنهادی خرید و فروش ارزهای دیجیتال را اعلام می کنند و به طور مستقیم می توانند با هم به معامله ارز دیجیتال بپردازند.

بیشتر بخوانید: نحوه خرید اتریوم related_content

پلتفرم والکس از سویی با توجه به سخت شدن دسترسی به بازار‌های خارجی و از سویی دیگر وجود کلاهبرداری‌های داخلی، تمام سعی خود را بر آن داشته است تا با فراهم آوردن فضایی امن و حرفه‌ای و پشتیبانی کامل، خدمات قابل قبولی را برای شما کاربران عزیز ارائه کند.

برخی از ویژگی‌های صرافی والکس

 • ذخیره امن دارایی‌ها به صورت سخت افزاری (Cold Storage) برای جلوگیری از سرقت ارزهای دیجیتال
 • پشتیبانی سریع و 24 ساعته
 • پوشش دادن ارز‌های شاخصی چون بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال
 • امکان معامله در هر ساعت از شبانه روز
 • امکان انجام معامله جفت ارز با ارز دیجیتال تتر
 • ارائه ابزار‌های تحلیلی و چارت قیمتی مانند نمودار‌های شمعی

2. صرافی نوبیتکس

نوبیتکس از جمله وبسایت‌های داخلی است که در حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال فعالیت می کند. مهم‌ترین قابلیت نوبیتکس، امکان سفارش دهی در بازار‌های رقابتی است.

نوبیتکس از جمله وبسایت‌های داخلی است که در حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال فعالیت می کند. مهم‌ترین قابلیت نوبیتکس، امکان سفارش دهی در بازار‌های رقابتی است.

برخی از ویژگی‌های نوبیتکس

 • کیف پول اختصاصی و حفاظت از کلید خصوصی به صورت آفلاین برای جلو‌گیری از هک شدن
 • انجام معامله در هر ساعت از شبانه روز
 • پوشش گوناگون رمزارز‌ها

3. صرافی اکسیر

اکسیر پلتفرم داخلی است که به منظور خرید و فروش بیت کوین و دیگر رمزارز‌ها با واحد پولی ریال استفاده می‌شود.

اکسیر پلتفرم داخلی است که به منظور خرید و فروش بیت کوین و دیگر رمزارز‌ها با واحد پولی ریال استفاده می‌شود.

ویژگی های اکسیر:

 • ارائه پشتیبانی شبانه روزی
 • ارائه API به برنامه نویس‌ها و توسعه دهندگان
 • آموزش دادن و پشتیبانی قوی

4. صرافی رمزینکس

رمزینکس وب سایتی برای خرید و فروش ارز‌های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و تتر است که خدمات متنوعی از جمله پشتیبانی دارد و برای افراد مبتدی مناسب است.

رمزینکس وب سایتی برای خرید و فروش ارز‌های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و تتر است که خدمات متنوعی از جمله پشتیبانی دارد و برای افراد مبتدی مناسب است.

از جمله قابلیت‌های این سیستم موارد زیر هستند:

 • برخورداری سیستم معاملات از امنیت بالا (ذخیره دارایی‌ها در کیف پول سرد)
 • طراحی کاربری آسان برای خرید و فروش ارز‌های دیجیتالی
 • سرعت عملکرد بالای فرآیند‌های پرداخت و ترید
 • انجام معاملات به صورت مستقیم و بدون واسطه

5. صرافی معاملاتی بید ارز

پلتفرم بید ارز، زمینه ساز یک مکان مطمئن برای تبادل ارز‌های دیجیتال با قیمت‌هایی کاملاً مناسب است. تمرکز اصلی این وب سایت بر روی تکنولوژی بلاک چین است.

قابلیت‌های بید ارز در‌برگیرنده موارد زیر هستند:

 • انجام خرید و فروش ارز‌های دیجیتالی بدون واسطه
 • تضمین امنیت در پرداخت طرفین معامله
 • سرعت بالای انجام معاملات
 • پیگیری قیمت لحظه‌ای ارزهای گوناگون

نتیجه گیری

انتخاب اکسچنج ها بدون در نظر گرفتن معیارها و شاخص های مورد نیاز، یک فرآیند زمانبر و سخت است. در جدول زیر تلاش شده است که خلاصه ای از شاخص های تصمیم گیری اشاره شده در مقاله، ارائه شود.

حتماً توجه داشته باشید که هنگام انتخاب اکسچنج، کارمزد، شهرت، امنیت، فرآیند احراز هویت و محدودیت‌های جغرافیایی در دریافت خدمات را مد نظر قرار دهید. در مجموع تمامی شاخص ها می توان گفت که در حال حاضر بهترین صرافی ارز دیجیتال دنیا، بایننس می باشد. اگر کاربر تازه کاری هستید، صرافی کوین بیس را به شما پیشنهاد می کنیم.

البته باید توجه داشته باشید که کوین بیس به شهروندان کشورهای محدودی، خدمات ارائه می دهد. اگر به دنبال خرید و فروش رمزرازهای جدید هستید، صرافی ارز دیجیتال کوکوین این فرصت را در اختیار شما قرار می دهد. اگر به دنبال معاملات با فیات با کارمزد مناسب هستید، کراکن برای شما مناسب خواهد بود.

وبسایت‌های خارجی معرفی شده در این مقاله برای دسترسی ایران محدود شده‌اند و ایران در لیست تحریم آن‌ها قرار گرفته است. از این رو، بهتر است برای خرید و فروش بیت کوین، از صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی استفاده کنید.

نکته:

هیچگاه دارایی های خود را برای طولانی مدت در اکسچنج ها نگهداری نکنید.

راهنمای جامع صرافی های دیجیتال

سوالات متداول

صرافی دیجیتال چیست؟

صرافی استارتاپی پیشرو در زمینه ارزهای دیجیتال است که از طی سالهای اخیر با هدف فراهم آوردن بستری امن و سریع برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال شروع به کار کرده است.

ویژگی های یک صرافی دیجیتال معتبر چیست؟
 • شفافیت فعالیت: صرافی‌های معتبر با هماهنگی مراجع رسمی، دارای دفتر کار مشخص و با امکان برقراری تماس با محل کار می‌باشند.
 • امنیت معاملات: صرافی ارز دیجیتال در ایران بر احراز هویت کاربران (به دلیل پیشگیری از کلاهبرداری) و نیز بر استفاده از پروتکل‌های امنیتی سامانه (اقدامات پیشگیرانه از هک) تاکید دارد. این گونه صرافی‌ها بر تایید تلفن، هویت و حساب‌ها پیش از انجام معاملات تاکید دارند و کاربران را به استفاده از احراز هویت دو عاملی ترغیب می‌کنند.
 • حفظ محرمانگی: صرافی‌های معتبر در حفظ و نگهداری اطلاعات مربوط به معاملات و کاربران بسیار حساس هستند.
 • داشتن واحد پشتیبانی: صرافی‌های معتبر دارای سرعت و دقت در پاسخ به سوالات کاربران هستند و مشکلات کاربران را در سریع‌ترین زمان پیگیری می‌کنند.
 • ارائه خدمات مطلوب به مشتریان: صرافی‌های معتبر به دنبال کسب رضایت حداکثری مشتریان هستند و خدماتی همچون پرداخت چندگانه و یا دریافت کم کارمزد (در مقایسه با رقبا) را ارائه می‌کنند. همچنین با پذیرش انتقادها به دنبال ارتقای خدمات به مشتریان هستند.
 • فرآیند سریع معاملات: صرافی‌های رضایت بخش، مبادلات مالی در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهند.
آیا نگهداری ارزهای دیجیتال در صرافی آنلاین امنیت دارد؟

صرافی‌های مجازی دارای سطح امنیتی هستند و برای مقابله با نقص‌های امنیتی مرتباً به روز می‌شوند. اما توصیه نمی‌شود که سرمایه دیجیتال خود را روی آنها بگذارید زیرا آنها یکی از مستعدترین جاها برای حمله ها هستند. ارزهای رمزنگاری خود را در یک کیف پول آفلاین ذخیره کنید که امن‌ترین روش برای نگهداری آنها محسوب می‌شوند.

چرا صرافی نماد اعتماد الکترونیک نداره؟

از آنجاییکه در حال حاضر قانونی برای صرافی‌های دیجیتال در کشور تصویب نشده است به همین دلیل به سایتهای فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، نماد اعتماد الکترونیکی تعلق نمی‌گیرد و هیچ مارکتی در این زمینه دارای نماد اعتماد الکترونیک نمی‌باشد.

صرافی چه خدماتی به مشتریان می دهد؟
 • خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال به کاربران
 • قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال
 • پاسخگویی و پشتیبانی به صورت آنلاین
 • امکان تبادل ارزهای دیجیتال به یکدیگر
 • استفاده از کیف پول سخت افزاری برای نگهداری ارز‌های کاربران
 • قابلیت شارژ کیف پول و خرید لحظه‌ای در هر ساعت شبانه روز
کارمزد خرید در صرافی چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت نهایی که در زمان درخواست خرید مشاهده می‌کنید همراه با در نظر گرفتن کارمزدهای شبکه بلاکچین حساب شده و  معمولا صرافی‌های معتبر کارمزدی دریافت نمی‌کند یا با توجه به سیاست‌گذاری های لازم درصدناچیزی را برای ارائه خدمات جانبی از کاربر اخذ می‌کنند..

نمایش بیشتر
1
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
هنوز هم برای خرید بیت کوین دیر نیست! هنوز هم برای خرید بیت کوین دیر نیست!