خانه عرضه اولیه راهنمای انتخاب عرضه اولیه‌ها (ICO)

راهنمای انتخاب عرضه اولیه‌ها (ICO)

راهنمای انتخاب عرضه اولیه‌ها (ICO)
زمان مطالعه : 17 دقیقه
سنا نجفیان سنا نجفیان

هزاران ICO  برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که ممکن است هر کدام از آنها فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری باشد. اما قبل از اینکه به فکر سرمایه‌گذاری بیفتید به یاد داشته باشید که بسیاری از این پروژه ها شکست خواهند خورد و یا ممکن است کلاهبرداری از آب دربیاید.

یک پروژه معمولی که یک ICO در دست دارد، دارای یک وب سایت و یک برگه سفید (white paper) است که شامل اطلاعات پروژه و اهداف آن می­باشد. این اطلاعات، گروه و سابقه کاری آن، ایده و نقشه اجرایی، اهداف تقریبی و راه­های دستیابی به آنها و غیره را معرفی می­کند.

چیزی که پروژه نخواهد داشت یک محصول نهایی و کاربردی است. بنابراین، یک کمپین ICO، اساساً وضعیتی است که در آن می­گویند:

 

blockquote

خب! اینجا یک ایده وجود دارد و ما میخایم با کمک شما و قدرت پروژه‌مون انجامش بدیم، لطفا برای ما پول بفرستید!

blockquote

ارزیابی تمام جوانب یک کمپین و تصمیم­ گیری در مورد اینکه آیا مایلید با شرکت کردن در ICO، سرمایه خود را به خطر بیاندازید، بر عهده شماست.

با این وجود، لازم است یادآور شویم که در برخی موارد، بهای ریسکی که انجام میدهید، پرداخت می­شود. به عنوان مثال، EOS بدون وجود فرمی از محصول در حال کار یا حتی بدون یک پلتفرم کاربردی فعال، کمپین ICO را برگزار می­کند و موفق به جمع آوری 185 میلیون دلار سرمایه فقط در 5 روز می‌شود.

بیشتر بخوانید: عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟ related_content

علاوه براین، توکن­ آنها با ارزش 0.925 دلار شروع به معامله کردن شد و چند روز پس از ارائه ICO به 5 دلار رسید. در زمان نگارش این متن، EOS به ارزش 2/5 دلار خرید و فروش می­شود، بنابراین اگر شما  از جمله سرمایه گذارهای اولیه هستید و تصمیم گرفتید که توکن­های خود را بفروشید، سود شما تقریباً ده برابر شده است.

آیا من باید در یک ICO سرمایه گذاری کنم؟

توصیه­ های مالی ساده

بهترین راهنمایی و کاملترین آنها برای شروع یک سرمایه‌گذاری این است که: هیچگاه بیشتر از آن مبلغی که توانایی­ از دست دادنش را دارید، سرمایه‌گذاری نکنید!

اما به گفته ما را در این مورد بسنده نکنید، صاحب ایده اصلی اتریوم یا شاید برجسته­‌ترین شخص در دنیای کریپتو، Vitalik Buterin باید در این مورد صحبت کند:

 

blockquote

دقت کنید: ارزهای کریپتو، هنوز گونه‌­ای از یک دارایی جدید و بسیار ناپایدار هستند و هر لحظه ممکن است به مقدار صفر نزول پیدا کنند. بیشتر از آن چه توان دارید، در آن سرمایه­ گذاری نکنید. اگر در تلاش هستید جایی را برای ذخیره کردن اندوخته‌های خود در زندگی پیدا کنید، هنوز سرمایه‌های سنتی امن‌ترین گزینه هستند.

blockquote

چطور به یک ICO اعتماد کنم؟

ابتدا، اطمینان حاصل کنید که توسعه دهندگان ناشناس نیستند. اگر این طور باشد، این اولین زنگ خطر است! اگر اسمهایی وجود دارد که گوگل آنها را به طور کامل لیست و معرفی کرده است، روی تیم توسعه دهنده و گروه مشاوره تمرکز کنید.

ابتدا، اطمینان حاصل کنید که توسعه دهندگان ناشناس نیستند. اگر این طور باشد، این اولین زنگ خطر است! اگر اسمهایی وجود دارد که گوگل آنها را به طور کامل لیست و معرفی کرده است، روی تیم توسعه دهنده و گروه مشاوره تمرکز کنید.

بسیاری از ICO های تقلبی ممکن است ادعا کنند برخی افراد برجسته با آنها مشارکت می­کنند، که بیشتر اوقات معتبر نیست، اطمینان حاصل کنید که همیشه اطلاعات را چندین بار چک کرده باشید.

به سابقه ارزکریپتو (cryptocurrency) مربوطه توجه کنید، ICO های قبلی که در آن شرکت کردند و روی پروژه تأثیر گذاشته است. چیزی که شما دنبال آن هستید این است که آیا تجربه قبلی آنها برای موفقیت یک پروژه خاص، کافی خواهد بود یا خیر!

یک نشانه بسیار مطمئن، زمانی است که اعضای تیم از طریق وب سایت ICO، به اکانت LinkedIn ،GitHub یا Twitter خود متصل شوند. حتی پس از آن، اطمینان حاصل کنید که اکانت­های متصل شده، چه زمانی ایجاده شده‌اند و اعضای تیم به طور فعال، چگونه از آنها استفاده می­کنند. جعل اکانت­ها در رسانه­ اجتماعی، کار دشواری نیست.

اطمینان از جامعه قدرتمند و پشتیبانی قوی

همیشه اطمینان حاصل کنید که یک ICO  دارای یک اجتماع گسترده است که به صورت باز، پشتیبانی می­کند. در هنگام ارزیابی یک ICO، سایر منابع از قبیل فیسبوک، توییتر، رددیت نیز می­توانند بسیار مؤثر واقع شوند.

مواظب تعداد زیاد پست­ها و موضوع­ها باشید. این یک روش متداول است که از مردم می­خواهند به ازای جوایز مشخصی، در مورد پروژه اطلاعات مثبت منتشر کنند تا میزان توجه اجتماع و رسانه به پروژه­‌ها افزایش یابد. پست­های فراوان لزوماً به این معنی نیست که آن ICO ، یک کلاهبرداری است، اما یک پروژه مطمئن با اعضای تیم مجرب و کمپین تبلیغاتی خوب، نیازی ندارد که به چنین تاکتیک‌هایی تکیه کند.

در عوض، آنها با ارسال تبلیغات مطبوعاتی، ایجاد هیجان در مورد پروژه، از پوشش رسانه‌­ای لازم استفاده خواهند کرد. حضور تیم در رسانه‌های اجتماعی و ارتباط مداوم با سرمایه‌گذاران نیز نشانه بسیار خوبی است.

بررسی وضعیت پروژه و سرمایه­ گذاران VC

هیچ قانونی در مورد این که پروژه‌ای قبل از برگزاری یک ICO باید در چه مرحله‌­ای از توسعه قرار داشته باشد، وجود ندارد. گاهی اوقات، فقط یک برگه سفید و یک نقشه راه دشوار وجود دارد و گاهی اوقات، نسخه بتای یک محصول یا حتی محصول راه­ اندازی شده (احتمالا با کارایی محدود) وجود خواهد داشت.

البته، همیشه سرمایه­‌گذاری در پروژه­‌هایی که در مرحله راه ­اندازی محصول با کارایی کامل هستند، امن‌تر است. 

نشانه اطمینان دیگر سرمایه گذاری‌­های VC (سرمایه‌گذاری جسورانه یا خطرپذیر (به انگلیسی Venture Capital) نوعی سرمایه‌گذاری است که طی آن سرمایه‌گذاران، در استارتآپ‌ها و کسب و کارهای کوچکی سرمایه‌گذاری می‌کنند که پتانسیل رشد در طولانی‌مدت دارند.) می‌باشد.

VC­های سابقه‌دار، معمولاً عظیم هستند و تیم مجربی را تشکیل داده‌اند، بنابراین آنها در پروژه‌‌هایی که حتی کمی احتمال شکست وجود داشته باشد، سرمایه‌گذاری واعتماد نخواهند کرد. اگرچه، همه می­توانند دچار اشتباه شوند.

­به احتمال زیاد، ICO ها مشارکت VCها در پروژه را تبلیغ خواهند کرد، به خصوص اگر یک VC مربوط به ارز کریپتو شناخته شده، با حروف بزرگ روی صفحه وب سایت آنها باشد.

پیگیری و مطالعه موضوع ANN در بیت‌کوین تاک

BitcoinTalk.org  بزرگترین فرومی است که به بیت کوین و همه مسائل مرتبط با کریپتو اختصاص داده شده است. هنگامی که نوبت به  ICO ها می رسد، این صفحه بدون شک مفید خواهد بود، زیرا همان جایی است که در آن اطلاعیه‌های (ANN) منتشر می‌شوند. اگر ICO ایی که شما قصد سرمایه‌گذاری در آن را داشتید، آنجا نبود، رهایش کنید.

اطمینان حاصل کنید که موضوع اختصاص داده شده به یک ICO  خاص را با دقت خوانده باشید، به خصوص اگر اطلاعات لازم برای درک جوانب فنی پروژه را ندارید. اساساً این موضوع ها، یک تلاش گروهی برای ارزیابی مشروعیت یک ICO هستند.

در جامعه ارز کریپتو و روی فروم آن ، شهرت کاربر بیشترین اهمیت را دارد. هر پست شامل رتبه فعلی کاربر و تعداد پیام­های قبلی آن است. عموماً هرچه رتبه بالاتر باشد، یک کاربر خاص قابل اعتمادتر است.

برگه سفید (WhitePaper) پروژه را بخوانید

برگه سفید را می­توان در چند کلمه خلاصه کرد: دقیقاً بدانید در چه چیزی سرمایه­‌گذاری می­‌کنید و برای اطلاع یافتن از پروژه هیچ راهی بهتر از خواندن برگه سفید آن نیست.

ICO یک فروش انبوه است که نشان دهنده جذب سرمایه از سرمایه‌گذاران تصادفی است. بنابراین، توسعه دهندگان باید بتوانند اهداف پروژه خود و ابزار دستیابی به آنها را به روشنی و با بیان نسبتا ساده، شرح دهند.

یک برگه سفید خوب، دربرگیرنده  یک چارچوب قانونی بین سرمایه‌گذاران و توسعه دهندگان نیز می‌باشد. اول و مهم‌‍تر از همه اینکه، این برگه باید شامل شرایط و توضیحات ICO نیز باشد. علاوه بر این، باید توضیح مفصلی در مورد توزیع توکن­ها، به ویژه زمان و نحوه ارسال آنها به سرمایه­‌گذاران را ارائه دهد.

یک نشانه خوب زمانی است که توزیع توکن به نقشه راه مرتبط باشد، چون مقدار مشخصی از بودجه برای هر فاز از پروژه مورد نیاز است. سوال مهم دیگری که برگه سفید باید پاسخی برای آن داشته باشد این است که  دقیقاً چرا پروژه به توکن اختصاصی خودش نیاز دارد؟

دقیقاً چرا نمی توان از کریپتوهای موجود بیت‌کوین و اتریوم استفاده کرد؟ سوال مشابهی در رابطه با استفاده از تکنولوژی بلاکچین مطرح است.

همانطور که قبل از این مطرح شد، یک پروژه قانونی به سرمایه‌گذاران احتمالی خود، حداقل یک نقشه راه ارائه خواهد کرد. این یک نشانه بسیار خوب است که گفته می‌شود نقشه راه، شامل جزئیات شکست پول جمع آوری شده، مدل قیمت‌گذاری و همچنین ارزش اختصاص داده شده به شرکت می­‌باشد.

در نهایت، و شاید مهم تر از همه، شما باید مطمئن شوید که وجوه در یک کیف پول، ذخیره می‌­شوند. در این مورد، بهترین سناریو این است که خدمات سپرده توسط یک فرد یا یک شرکت ارائه نمی‌­شود، بلکه به صورت خودکار ، توسط قراردادهای هوشمند اتریوم انجام می شود.

کیفیت کد را ارزیابی کنید

اگر یک پروژه قبل از ICO، هیچگونه کد کاری نداشته باشد یا حتی اگر این کار را بکنند، اما منبع باز نباشد، یک زنگ خطر بزرگ است. حتی اگر شما کمی تجربه برنامه‌نویسی داشته باشید و بدانید چطور کد را بخوانید، قطعاً باید این کار را هنگام ارزیابی برای سرمایه‌گذاری در یک ICO انجام دهید.

شما می توانید با تجزیه و تحلیل کدها ، مطالب زیادی را در مورد یک پروژه و توسعه دهندگان آن دریابید.

مسائل قانونی سرمایه گذاری در ICO

قبل از اینکه تصمیم بگیرید در یک ICO سرمایه‌گذاری کنید، اطمینان حاصل کنید که قرار نیست کار غیرقانونی بکنید. در برخی از کشورها، نظیر چین و کره جنوبی، ICO غیرقانونی است. در حالی که در کشورهای دیگر مجاز است یا در بسیاری از جاهای دیگر قانونی ندارد. در حال حاضر جامعه وسیعی از قانون‌گذاران در تلاشند تا چارچوب قوانین مشخصی را در مورد ICO ها ایجاد کنند و برای استارت­ آپ‌ها و سرمایه‌گذاران، محدودیت‌های مشخصی را تعیین کنند.

اطلاعات آماری ICOها

در حال حاضر 5726 ICO معرفی شده‌اند که اطلاعات و آمار جالب از آنها را در اختیار شما قرار میدهیم. در اولین مرحله کشورهایی که این پروزه‌ها در آنها اجرایی شده‌اند را معرفی می‌کنیم.

در حال حاضر 5726 ICO معرفی شده‌اند که اطلاعات و آمار جالب از آنها را در اختیار شما قرار میدهیم. در اولین مرحله کشورهایی که این پروزه‌ها در آنها اجرایی شده‌اند را معرفی می‌کنیم.

بترتیب تعداد ICOها

 1. آمریکا 717
 2. سنگاپور 587
 3. انگلستان 514
 4. روسیه 328
 5. استونی 300

ICO ها بترتیب جمع آوری سرمایه

 1. آمریکا 7.3 میلیارد دلار
 2. سنگاپور 2.5 میلیارد دلار
 3. جزایر بریتیش ویرجین 2.4 میلیارد دلار
 4. سوئییس 1.8 میلیارد دلار
 5. انگلستان 1.5 میلیارد دلار

ICO ها بترتیب توکنهای فروخته شده

 1. ایاس 4,197,956,135 دلار
 2. شبکه باز تلگرام 1.700.000.000 دلار
 3. بیتفینکس 1.000.000.000 دلار
 4. دراگون 320.000.000 دلار

ICO ها بترتیب اجرا در پلتفرمهای آنها

 1. Ethereum
 2. Waves
 3. Stellar
 4. Seperate 
 5. Seperate Blockchain (بلاک‌چین های اختصاصی)
 6. Neo
 7. دیگر بلاک‌چین ها

 

راهنمای انتخاب عرضه اولیه‌ها (ICO)

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
مدیر عامل Grayscale: بیت‌کوین اهمیتی به نتیجه انتخابات آمریکا نمی‌دهد! مدیر عامل Grayscale: بیت‌کوین اهمیتی به نتیجه انتخابات آمریکا نمی‌دهد!