خانه اخبار ارزها اخبار اتریوم با کارمزد بالای شبکه اتریوم خداحافظی کنید؛ EIP 1559 در ماه جولای عرضه می‌شود

با کارمزد بالای شبکه اتریوم خداحافظی کنید؛ EIP 1559 در ماه جولای عرضه می‌شود

با کارمزد بالای شبکه اتریوم خداحافظی کنید؛ EIP 1559 در ماه جولای عرضه می‌شود
زمان مطالعه : 2 دقیقه
میهن بلاکچین میهن بلاکچین

به‌روزرسانی بسیار مهم شبکه اتریوم که موجب کاهش کارمزد شبکه و سوزاندن ۱ میلیون اتر در شبکه می شود، برای ماه جولای (خرداد- تیر ماه ۱۴۰۰) برنامه‌ریزی شده است. به‌روز رسانی EIP 1559 با هاردفورک لندن اجرا خواهد شد.

تیم بیکو رهبر توسعه اتریوم در هفته‌های گذشته اعلام کرده بود که تصمیم نهایی برای اعلام تاریخ به‌روزرسانی در طی برنامه مجازی توسط توسعه‌دهندگان هسته اتریوم اتخاذ و اعلام می‌گردد. روز گذشته این برنامه برگزار شد و رای مخالفی در رابطه با این موضوع ارائه نشد. تیم بیکو در این برنامه گفت:

 

blockquote

در حال حاضر EIP در شرایط خوبی قرار دارد. من معتقد هستم به جایی رسیدیم که باید آن ‌را در یک به‌روز رسانی اجرا کنیم.

blockquote

این طرح که توسط ویتالیک بوترین نیز تایید شده است، ساختار ثبت کارمزدهای اتریوم را تغییر می‌دهد. در حال حاضر کاربران میزان کارمزد مدنظر خود را وارد می‌کنند و ماینرها به ترتیب از بیشترین کارمزد به کمترین، تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. ساختار جدید به‌گونه‌ای طراحی شده است که کاربران بتوانند کمترین مقدار کارمزد را به‌ازای هر بلاک پرداخت کنند.

در این EIP، کارمزد پایه شبکه در هر تراکنش سوزانده خواهد شد؛ در نتیجه ارز دیجیتال ETH به یک توکن تورمی تبدیل می‌شود.

طرح EIP 1559 مورد استقبال اکثر اعضای جامعه اتریوم، مانند سرمایه‌گذاران، دلالان و کاربران عادی قرار گرفته است. یک بررسی صورت گرفته روی تراکنش‌های اتریوم در سال گذشته نشان می‌دهد که EIP 1559 در طی ۳۶۵ روز بیش از ۱ میلیون ارز دیجیتال اتر (حدود ۱٪ از کل شبکه) را می‌سوزاند. محققان صندوق ETF گری اسکیل به این نتیجه رسیده‌اند که ساختار تورمی این ارز باعث ایجاد یک مزیت رقابتی برای آن خواهد شد که تاثیر مثبتی در چرخه قیمت آن خواهد گذاشت.

کاربران نیز از مقدار زیاد کارمزد شبکه اتریوم به تنگ آمده بودند. مثال‌های زیادی از این مورد وجود دارد مانند کارمزد ۳۶۰۰۰ دلاری تنها در یک تراکنش یونی سواپ.

ماینرهای اتریوم تنها گروهی هستند که درباره این خبر هیجان‌زده نیستند. آنها در مقابل این طرح جبهه گیری کردند و برنامه‌های جایگزینی را پیشنهاد داده بودند. برخی تخمین‌ها نشان می‌دهد که میزان ضرر ماینرها تا ۵۰٪ نیز خواهد رسید.

پروپوزال EIP ۱۵۵۹ تراکنش معمولی در بلاک چین را تغییراتی می‌دهد تا مسائل پرشمار در خصوص تجربه کاربران اتریوم را برطرف کند. به طور سنتی، کاربر به ازای قرار گرفتن تراکنش در بلاک، کارمزد گس به ماینر ارسال می‌کند. این کارمزد گس اکنون به عنوان نوعی “سوزاندن” به اسم کارمزد پایه (کارمزد مبنا) به شبکه ارسال می‌شود و فقط پرداخت اختیاری انعام به ماینر باقی می‌ماند. کارمزد سوزانده شده از نظر الگوریتمی تعیین می‌شود و پرداخت کارمزد عادلانه را برای کاربر آسان می‌کند.

با توجه به مسأله کنونی انتخاب کارمزد تراکنش صحیح و مناسب، این پروپوزال تاکنون بیشترین حمایت و پشتیبانی ممکن را از جانب کاربران و توسعه‌دهندگان برنامه‌های اتریوم دریافت کرده است. از طرف دیگر با پیشروی این پروپوزال به سمت شبکه اصلی، ماینرها و استخرهای ماینینگ در مخالفت با این پروپوزال متحد شده‌اند.

هجوم به سمت استخراج طلا

اخیرا ماینینگ اتریوم، کسب‌وکار سودآوری بوده است. طبق گزارش کوین متریکس، در ماه فوریه مجموع درآمد ماینینگ اتریوم از رکورد ۱.۳ میلیارد دلار عبور کرده است که تقریبا ۵۰ درصد این رقم فقط از کارمزد تراکنش‌ها به دست آمده است. افزایش قیمت اتر و کارمزد تراکنش‌ها منجر به ورود موج جدیدی از توان هش به شبکه شده است. گفتنی است توان هش نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر شده است.

استخر ماینینگ Flexpool کمپین بازاریابی و تبلیغاتی علیه این EIP برگزار کرده است. پس از ملحق شدن استخرهای بزرگ ماینینگ Ethermine و SparkPool به این کمپین، چند استخر کوچک ماینینگ نیز به آن پیوستند. بیش از ۶۰ درصد توان هش شبکه اکنون مخالف این پروپوزال است. F2Pool بزرگترین استخر موافق این EIP است که تقریبا ۱۰ درصد توان هش شبکه را در اختیار دارد.

توسعه‌دهندگان اتریوم تصمیم گرفته‌اند که عرضه EIP 1559 را به تاخیر بیاندازند و آن را با بمب سختی همزمان کنند. بمب سختی که به آن عصر یخبندان نیز گفته می‌شود سختی ماینینگ شبکه اتریوم را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. پیتر زیلیگای سرپرست تیم گث گفته است که تاخیر در عرضه EIP 1559 به ما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنیم هیچگونه فورک اتریومی بدون گذراندن موانع فنی رخ نمی‌دهد.

نجات توسط MEV

استخرهای ماینینگ فقط چند گزینه برای متوقف کردن EIP 1559 دارند که اکثر این گزینه‌ها به ضرر شبکه است. بزرگترین خطر موجود می‌تواند حمله ۵۱ درصد علیه اتریوم باشد که با استفاده از چارچوب EIP ها می‌تواند به سانسور تراکنش‌ها بپردازد. هرچند با وجود مشوق‌های مالی مختلف برای حمله نکردن به شبکه، این موضوع (حمله ۵۱ درصد) بعید به نظر می‌رسد.

برای مثال، استفاده موفقیت‌آمیز از حمله ۵۱ درصد به شبکه اتریوم می‌تواند منجر به کاهش ارزش اتر در کوتاه‌مدت شود.

به علاوه، جایگزین کسب درآمد جدیدی برای شبکه‌های ماینینگ در دسترس قرار می‌گیرد. ماینرها با استفاده از ارزش به‌دست‌آمده توسط ماینر (MEV) می‌توانند از جایگاه خود بهره ببرند و با دانستن نحوه قرارگیری تراکنش‌ها در بلاک‌ها به انجام معاملات سودآور بپردازند. در حال حاضر MEV در میان معامله‌گران دیفای محبوب است. بسیاری از استخرهای ماینینگ اتریوم در حال حاضر به اجرای نرم‌افزار MEV می‌پردازند تا از منبع درآمد موردنظر بهره ببرند. 

با کارمزد بالای شبکه اتریوم خداحافظی کنید؛ EIP 1559 در ماه جولای عرضه می‌شود

0
برچسب ها:
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
جریمه سنگین برای استخراج رمز ارز در منازل مسکونی جریمه سنگین برای استخراج رمز ارز در منازل مسکونی