خانه اخبار ارزها وضعیت بازار: بازگشت قیمت بیت کوین پس از کاهش به زیر ۲۸,۰۰۰ دلار

وضعیت بازار: بازگشت قیمت بیت کوین پس از کاهش به زیر ۲۸,۰۰۰ دلار

وضعیت بازار: بازگشت قیمت بیت کوین پس از کاهش به زیر ۲۸,۰۰۰ دلار
زمان مطالعه : 6 دقیقه
ارز دیجیتال ارز دیجیتال

سرمایه‌گذاران بیت کوین با اهرم‌های بسیار بالا در بازار مشتقات، عاملان اصلی فروش گسترده بیت کوین در روز دوشنبه (۱۵ دی) بودند. این در حالی است که بازارهای نقدی (spot) و آتی (futures) اتریوم، در روزهای آینده توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب خواهند کرد. در این مطلب از وب‌سایت کوین‌دسک به‌طور خلاصه مروری بر وضعیت بیت کوین و اتریوم، پس از پشت‌سر گذاشتن نقاط اوج قیمت خواهیم داشت.

ابتدا نگاهی خلاصه به وضعیت فعلی بازار:

  • بیت کوین (BTC) با ۵.۷ درصد ریزش طی ۲۴ ساعت گذشته، در ساعت ۱۳:۰۰ امروز (۱۶ دی) در حوالی قیمت ۳۱٬۴۰۰ دلار در حال معامله است.
  • بازه قیمتی ۲۴ ساعت اخیر بیت کوین (۲۸٬۱۵۴ دلار تا ۳۳٬۵۶۲ دلار)
  • قیمت بیت کوین کمی پایین‌تر از میانگین متحرک ۱۰ ساعته و بسیار پایین‌تر از میانگین متحرک ۵۰ ساعته (بر اساس نمودار ساعتی) است که یک سیگنال حرکت نزولی عرضی برای تحلیل‌گران تکنیکال محسوب می‌شود.

قیمت بیت کوین در روز دوشنبه با فشار ناگهانی فروش روبه‌رو شد و به‌یک‌باره کاهش یافت. در حوالی ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز دوشنبه به وقت جهانی (۱۳:۳۰ به وقت ایران) تعداد زیادی از معامله‌گران در صرافی‌های آنی (spot) مانند کوین‌ بیس، بیت کوین‌های خود را به فروش رساندند؛ به طوری که حجم معاملات در این ساعت به ۶۰۰۰ بیت کوین رسید. بر اساس داده‌های کوین‌دسک۲۰، در اثر این موج فروش ناگهانی، قیمت بیت کوین به ۲۸٬۱۵۴ دلار کاهش یافت.

کنستانتین کوگن (Constatin Kogan)، عضو هیئت‌مدیره شرکت Wave Financial، فعال در حوزه سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال، دراین‌باره می‌گوید:

 

blockquote

بسیاری از افراد بعد از رشد سریع قیمت‌ها، اکنون در حال فروش دارایی‌ها و گرفتن سود خود هستند.

blockquote

تحلیل‌گران معتقدند بعد از عبور قیمت بیت کوین از مرز ۳۴٬۰۰۰ دلار و رسیدن به قله تاریخی ۳۴٬۳۶۶ دلار، بسیاری از سرمایه‌گذاران تصمیم به نقدکردن سود حاصل از این رشد قیمت گرفته‌اند.

جیسون لاو (Jason Lau) مدیر داخلی صرافی اوکی‌کوین (OKCoin) مستقر در سانفرانسیسکو با اشاره به ریزش اخیر قیمت بیت کوین می‌گوید:

 

blockquote

طی هفته گذشته، با جهش بیت کوین به بالاترین قیمت تاریخی خود، بازارها به سطوح مقاومت جدیدی رسیده‌اند.

blockquote

معامله‌گران در نزدیکی این سطوح مقاومت، با فروش دارایی‌ها، سود سرمایه‌گذاری خود را دریافت کردند و این باعث شد تا معاملات بعدی با نوساناتی حول یک محدوده افقی (نه گاوی و نه خرسی) همراه باشد. در نتیجه بسیاری از معامله‌گران بازار آتی، با اهرم‌های سنگین وارد پوزیشن خرید (لانگ) شدند.

طی فروش غیرعادی بیت کوین در روز دوشنبه، ۱۰ میلیون دلار از دارایی‌های سرمایه‌گذاران در بازار مشتقات صرافی بیت‌مکس (BitMEX) لیکوئید شد. این رقم به‌معنی منحل‌شدن پوزیشن‌های لانگ با اهرم‌های بسیار سنگین است.

همان طور که در تصویر می‌بینید، در مجموع ۱۳۵ میلیون دلار در پوزیشن‌های فروش (شورت) لیکوئید شده است که میزان آن بسیار بیشتر از ۳۴ میلیون دلار لیکوئیدشده در پوزیشن‌های خرید است. این اتفاق نشان‌دهنده کمرنگ‌شدن هیجانات گاوی بازار است که تا روز دوشنبه ادامه داشت.

با این وجود، جیسون لاو معتقد است که فشار خرید، هنوز به حدی زیاد است که قیمت بیت کوین را به بالا سوق دهد. او در این‌باره می‌گوید:

 

blockquote

ریزش‌های اخیر سریعاً با خریدهای گسترده روبرو می‌شوند و این موضوع بیان‌گر آن است که هنوز هم پیشنهادات خرید سازمانی از سوی مؤسساتی که مایلند به بیت کوین دسترسی داشته باشند، وجود دارد.

blockquote

احتمالاً در روزهای آینده بخشی از فروش‌های مربوط به دریافت سود، از بازار بیت کوین به بازار اتر منتقل خواهد شد. قیمت دلاری اتر از روز سوم ژانویه (۱۴ دی) با رشد انفجاری همراه بوده است و از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون ۳۸.۵ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که قیمت اتر نسبت به یک بیت کوین از ابتدای سال جدید، ۷.۵ درصد رشد داشته است.

لاو با اشاره به ارز دیجیتال اتر به‌عنوان یکی از آلت‌ کوین‌ها (ارزهای دیجیتال بعد از بیت کوین) می‌گوید:

 

blockquote

تریدرها با هدف کسب سود بیشتر، در حال تبدیل دارایی‌های خود از بیت کوین به آلت‌ کوین‌ها هستند. این موضوع، با درنظرداشتن سودآوری بیشتر اتر نسبت به بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته، کاملاً مشهود است.

blockquote

کنستانتین کوگن، این چرخش سرمایه از بیت کوین به‌سوی آلت کوین‌ها را امری ناپایدار می‌داند. او معتقد است:

 

blockquote

یکی دیگر از موارد جالب توجه، فرارسیدن فصل آلت‌ کوین‌ها است. بر همین اساس، تقاضا کم‌کم به سوی سایر ارزهای دیجیتال می‌رود. اما به‌عقیده من این روند موقتی است.

blockquote

ارزش بازار آتی اتر از ۲.۶ میلیارد دلار عبور کرد

ارز دیجیتال اتر (ETH) که در رتبه دوم ارزهای دیجیتال (از نظر حجم بازار) قرار دارد، با افزایش قیمت ۱۰.۴ درصدی در روز دوشنبه، در محدوده قیمت ۱٬۰۳۴ دلار معامله می‌شد.

حجم قراردادهای باز (OI) در بازار آتی اتر، در روز یکشنبه از مرز ۲.۶ میلیارد دلار عبور کرده و به رکورد تاریخی جدیدی دست یافت. صرافی بایننس (Binance) با ۶۳۲ میلیون دلار، صرافی اوکی‌اکس (OKEx) با ۴۲۱ میلیون دلار و صرافی هوبی (Huobi) با ۳۸۲ میلیون دلار قرارداد آتیِ بازِ اتر، به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم بازار آتی اتر را در اختیار دارند.

جان ویلاک (John Willock) مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی‌های دیجیتال ترایتوم (Tritum) معتقد است که علاقه معامله‌گران به بازار آتی اتر رو‌به‌افزایش است؛ زیرا تریدرهای خبره بازار قصد دارند سود خود را از قیمت‌های بالاتر اتر دریافت کنند. او در مصاحبه با کوین دسک اظهار داشت:

 

blockquote

تمایل طبیعی شدیدی در میان سرمایه‌گذاران بلندمدت اتر وجود دارد که آنها را به فروش اتر در قیمت‌های بالاتر از آستانه ۱۰۰۰ دلار سوق می‌دهد. همان طور که می‌بینیم، سفارش‌های بسیار زیادی حول این محدوده قیمتی در صرافی‌ها ثبت شده و در انتظار تکمیل شدن هستند.

blockquote

او همچنین معتقد است که علاقه سازمانی به اتر روز‌به‌روز در حال افزایش است. زیرا از یک سو انتظار می‌رود که صرافی بازارهای آتی جهانی CME در ماه آینده قراردادهای آتی اتر را راه‌اندازی کند و از سوی دیگر هم سرمایه‌گذاران به‌دنبال هر فرصتی برای ورود به بازارهای آتی اتر هستند. ویلاک می‌گوید:

 

blockquote

سرمایه‌گذاران نهادی در کوتاه‌مدت می‌توانند فشارهای اندکی را به بازارهای آتی تحمیل کنند؛ زیرا بسیاری از مردم هم بعد از رشد قیمت ناگهانی و معنی‌دار این دارایی ارزشمند، منتظر اصلاح قیمت آن هستند.

blockquote

نگاهی به بازارهای دیگر

سایر دارایی‌های لیست‌شده در کوین‌دسک۲۰ هم غالباً دوشنبه پرسودی را پشت‌سر گذاشته‌اند. برندگان بزرگ بازار تا ساعت ۲۱:۰۰ به وقت جهانی (۰۰:۳۰ بامداد سه‌شنبه به وقت ایران) عبارتند از:

  • استلار (XLM) ۲۰٪+
  • اومیس‌گو (OMG) ۱۶.۱٪+
  • اتریوم کلاسیک (ETC) ۹.۶٪+

و بازندگان بزرگ بازار:

  • الگورند (ALGO) ۱.۲٪-
  • بیت کوین کش (BCH) ۰.۶۰٪-
  • لایت کوین (LTC) ۰.۱۰٪-

وضعیت بازار: بازگشت قیمت بیت کوین پس از کاهش به زیر ۲۸,۰۰۰ دلار

توجه : مطالب سایت ارزسنتر از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد .

در این باره بیشتر بخوانید
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
افزایش ۴۱٪ استلار؛ اوکراین ارز دیجیتال خود را روی بلاکچین استلار عرضه می‌کند افزایش ۴۱٪ استلار؛ اوکراین ارز دیجیتال خود را روی بلاکچین استلار عرضه می‌کند