خانه مفاهیم پایه آشنایی با بلاک چین درخت مرکل (درخت درهم سازی)

درخت مرکل (درخت درهم سازی)

درخت مرکل (درخت درهم سازی)
زمان مطالعه : 3 دقیقه
سیامک تیموری سیامک تیموری

درخت مرکل (Merkle tree) مانند ساختار درخت، باینری یا دو به دو  است که تمام تراکنش‌ها را در یک بلاک درهم سازی می‌کند. این درختان در بسیاری از ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند تا داده‌های زیادی را در خود ذخیره و آن‌ها را کارآمدتر کنند. این کار باعث می‌شود تا سطح دادهٔ مورد نیاز برای اثبات وجود چیزی کاهش یابد.

همه تراکنش‌هایی که به ماینرها سپرده می‌شوند در یک ردیف قرار می‌گیرند تا به نوبت پردازش شوند. در تراکنش‌های کوین بیس یا تولید نسل (تراکنشی که توسط یک ماینر منجر به تولید بیت کوین می‌شود؛ ماینر این کار را با حل کردن معادلات بلاک قبلی انجام می‌دهد) اگر تعداد تراکنش‌ها فرد باشند، آنگاه آخرین تراکنش با خود جفت می‌شود تا تراکنش را زوج کند. از این رو تعداد سطوح درخت بستگی به تعداد تراکنش‌ها دارد.

اولین تراکنش از طریق الگوریتم SHA-256 درهم سازی می‌شود، سپس دومین تراکنش و بعد از آن سومی و این روند تا تکمیل تمام تراکنش‌ها ادامه می‌یابد. گام بعدی مشخص کردن مقدار هش هر تراکنش است که به ترتیب از اولین تراکنش شروع می‌شود و تا آخرین تراکنش برای به دست آوردن آخرین هش ادامه می‌یابد. آخرین هش در بالاترین نقطهٔ درخت قرار دارد.

​​​​​​​

بیشتر بخوانید: پلتفرم چنجلی (Changelly)

به خاطر داشته باشید الگوریتم هشینگ SHA-256 دسته‌های ۳۲ بیتی تولید می‌کند، از این رو هرگاه یک دستهٔ ۳۲ بیتی را به یک دستهٔ ۳۲ بیتی دیگر متصل کنیم، یک دستهٔ ۶۴ بیتی ایجاد می‌شود. بعد از این که دستهٔ ۳۲ بیتی توسط الگوریتم SHA-256 تولید شد،‌ تراکنش‌ها تا زمانی که همهٔ آن‌ها به هم متصل شوند، توسط الگوریتم درهم سازی می‌شوند. 

به بیانی دیگر، این فرایند تا زمانی تکرار می‌شود که آخرین مقدار هش به دست آید. به این مقدار ریشهٔ مرکل (Merkle Root) می‌گویند. برای هر ماینر، ریشهٔ مرکل متفاوت است زیرا مسیری که هر ماینر برای بدست آوردن مقدار هش استفاده می‌کند با سایرین فرق دارد و به همین خاطر هش‌ها متفاوت هستند.

این بدان معناست که ماینرها از سخت افزارهای گوناگون با قدرت محاسباتی متفاوت استفاده می‌کنند و به همین خاطر روش اثبات کار آن‌ها با یکدیگر فرق دارد.

درخت مرکل (درخت درهم سازی)

1
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
بایننس کوین چیست؟ بایننس کوین چیست؟