خانه اخبار ارزها پامپ و دامپ ارز دیجیتال چگونه اتفاق می افتد؟

پامپ و دامپ ارز دیجیتال چگونه اتفاق می افتد؟

پامپ و دامپ ارز دیجیتال چگونه اتفاق می افتد؟

زمان مطالعه : 

10 دقیقه

اگرچه سکه های دیجیتالی و فناوری بلاک چین نسبتا جدید هستند، اما هنوز هم امکان کلاهبرداری به روش های قدیمی توسط برخی از افراد برای این سکه ها وجود دارد. یکی از انواع این کلاهبرداری ها طرح های پامپ و دامپ است.

طرح های پامپ و دامپ در مبادلات منظم ارزهای دیجیتال غیرقانونی هستند. با این حال، زمینه ارزهای دیجیتال کنترل نشده، بستر بزرگی را برای این طرح ها فراهم کرده است زیرا کاربران مطمئن هستند که به راحتی توسط مقامات قانونی دستگیر نمی شوند.

برای برخی از افراد که در فناوری بلاک چین فعالیت می کنند، سوال اصلی این است که چگونه طرح های پامپ و دامپ کار می کنند؟ در این مقاله نگاهی دقیق تر به این طرح ها شده است تا فرایندی که این طرح ها را اجرا می کند مورد بررسی قرار گیرد.

پامپ و دامپ دقیقا چیست؟

طرح های پامپ و دامپ ارز دیجیتال وضعیتی را نشان می دهد که یک فرد یا گروهی از افراد قصد دارند با تزریق دارایی به بازار سود زیادی کسب کنند. اصطلاح پامپ (تزریق دارایی) برای نشان دادن خرید مقادیر زیادی سکه به منظور افزایش تقاضا و قیمت بالای سکه مربوطه استفاده می شود.

سپس آنها دارایی ها را به قیمت بالاتری اعلام می کنند تا سرمایه خود را به مقدار قابل توجهی افزایش دهند. کلاهبرداران از روند رشد بازار عرضه و تقاضا استفاده می کنند تا سرمایه گذاران افزایش قیمت را به عنوان یک روند عادی ببینند.

در بسیاری از موارد، کلاهبرداران سکه های جدید و گمنام را هدف قرار می دهند که برای دستکاری آنها نیاز به پول زیادی ندارند. به عنوان مثال، کلاهبرداران به ندرت به بالا بردن حجم معاملات در بازار بیت کوین فکر می کنند زیرا این کار به پول زیادی نیاز دارد.

برای کسب درآمد بیشتر از طرح های پامپ و دامپ، کلاهبرداران نیز عرضه های اولیه سکه (ICOs) را هدف قرار می دهند زیرا بسیاری از سرمایه گذاران از لحاظ روانشناختی آمادگی خرید دارند. قبل از ICO، رایزنی های زیادی توسط این افراد انجام می شود که نشان دهند دارایی تزریق شده به بازار تحت شرایط خوبی قرار دارد.

بیشتر بخوانید: تورم، ریال ایران را از بین می برد و باعث ایجاد ارز جدید می شود

پامپ و دامپ چگونه انجام می شود؟

در مرکز طرح های پامپ و دامپ گروهی از افراد ماهر، با انگیزه و سازمان یافته وجود دارد. این افراد از نقاط مختلفی با یکدیگر کار می کنند تا تبلیغات آنها واقعی به نظر برسد.

این گروه اغلب شامل سرمایه گذارانی است که بودجه لازم را برای خرید توکن ها و افزایش تقاضا فراهم می کنند. اگر توکن انتخابی یک دارایی کم ارزش باشد، خرید زیاد آنها به کلاهبرداران اجازه می دهد تا عرضه را کنترل کنند و قیمت را در بازار تنظیم کنند.

از آنجا که تیم داخلی در ایجاد عرضه مصنوعی متمرکز است، تیم دیگر برای نشان دادن جنبه مثبت توکن ها تلاش زیادی می کند. در گذشته، کلاهبرداران مردم را به صورت شفاهی به خرید سهام پامپ و دامپ تشویق می کردند.

امروزه کلاهبرداران با استفاده از شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، فیس بوک و توییتر به خریداران ارز دیجیتال انگیزه وارد شدن در این طرح را می دهند. کلاهبرداران حتی گروه هایی را تشکیل می دهند و از بازاریاب های ماهر برای خوب نشان دادن توکن ها استفاده می کنند.

سرمایه گذاران از ترس بالا رفتن قیمت توکن ها را خریداری می کنند. سرانجام وقتی کلاهبرداران تمام توکن های خود را بفروشند، تمایل بیش از حد و تقاضا از بین می رود. وقتی سرمایه گذاران متوجه می شوند که این یک طرح کلاهبرداری بود، قیمت به طور ناگهانی سقوط می کند، اما دیگر خیلی دیر شده است.

نحوه عملکرد پامپ و دامپ در پنج مرحله

اگر قصد اجرای طرح پامپ و دامپ ارز دیجیتال را دارید، مهم است که به اندازه کافی برای این کار آمادگی داشته باشید. این کار نیاز به تجزیه و تحلیل جامع از ارز دیجیتال هدفمند دارد تا نتایج و بازده مورد انتظار را فراهم کند.

اگر قصد اجرای طرح پامپ و دامپ ارز دیجیتال را دارید، مهم است که به اندازه کافی برای این کار آمادگی داشته باشید. این کار نیاز به تجزیه و تحلیل جامع از ارز دیجیتال هدفمند دارد تا نتایج و بازده مورد انتظار را فراهم کند. در اینجا پنج گام اصلی برای یک طرح پامپ و دامپ موفق ارائه شده است:

 • برای شروع یک گروه را برای اجرای طرح پامپ و دامپ تشکیل می دهیم

فرایند طرح پامپ و دامپ با تشکیل یک گروه کامل برای دستکاری بازار شروع می شود. در اینجا، باید با افرادی که درباره بازارهای ارز دیجیتال اطلاعات دارند، شروع به کار کرد.

برای افزایش تقاضا از مناطق مختلف می توانید گروه را به واحدهای کوچک تقسیم کنید. یک بخش از گروه باید از افراد تحلیلگر بازار باشند که می توانند به طور دقیق زمان شروع خرید و فروش را تعیین کنند.

 • سرمایه گذاران را شناسایی کرده و بودجه را برای خرید سریع آماده کنید

برای تاثیرگذاری و ایجاد حباب در بازار ارزهای دیجیتال نیاز به سرمایه بسیار زیاد و منابع لازم برای خرید توکن های مشخص شده دارید. اگر به تنهایی از پس تامین مالی برنمی آیید حتما نیاز به ورود سرمایه گذار دارید.

 • برای تحریک کردن احساسات کاربران، یک کمپین تبلیغاتی بزرگ راه بیندازید

برای این که مردم بیشتری به بازار جذب شوند و ارز دیجیتال بخرند، باید یک کمپین تبلیغاتی بزرگ راه بیندازید. در اینجا باید از پلتفرم هایی استفاده کنید که به آسانی هویت شما را فاش نمی کنند. به عنوان مثال، از نام مستعار در رسانه های اجتماعی استفاده کنید و گروه های مربوط به ارزهای دیجیتال را ایجاد کنید.

هدف ایجاد ترس از دست دادن (FOMO) و ایجاد تقاضای گسترده برای سکه است. تا زمانی که افراد بیشتری به این توکن ها توجه می کنند، سریعا شروع به خرید کنید تا نشان دهید که تقاضا در حال افزایش است. حتما به طور سریع این کار را انجام دهید تا دیگران نتوانند آنها را بخرند و سود کسب کنند.

 • قیمت توکن را به دقت بررسی کنید و هنگامی که قیمت آن به بالاترین حد خود رسید، آن توکن را بفروشید

با نزدیک شدن قیمت به بالاترین حد خود، شروع به فروش سکه های خریداری شده خود کنید. وقتی قیمت در بالاترین حد قرار می گیرد، سود هم به بالاترین حد خود می رسد. سعی کنید تا حد امکان بسیاری از توکن ها را بفروشید، زیرا به صورت طولانی مدت در بالاترین حد خود نخواهد ماند. در بعضی موارد، اوج قیمت چند ساعت یا چند دقیقه طول می کشد.

 • اگر از مبادلات ارز دیجیتال استفاده می کنید، حتما پول خود را سریعا به کیف پول امن منتقل کنید

توجه به این نکته ضروری است که از آنجا که مبادلات ارز دیجیتال توسط قوانین محلی تنظیم می شوند، در صورت کشف یک طرح پامپ و دامپ، هنوز پول شما در محل امنی قرار ندارد. بنابراین، سریعا سکه های خود را به یک کیف پول مطمئن منتقل کنید.

بیشتر بخوانید: ۵ عامل مهم که نشان دهنده چشم‌اندازی مثبت برای بیت کوین هستند!

کسب سود از طرح های پامپ و دامپ ارز دیجیتال

نکته قابل توجه این است که در زمان مناسب می توان از طرح پامپ و دامپ سود قابل توجهی کسب کرد. این امر شامل نظارت دقیق بر روند بازار و خرید خواهد بود، زیرا قیمت قبل از فروش در زمان اوج خود افزایش می یابد. نکاتی در زیر آمده است که باید به آن ها دقت کنید:

 • با توکنی شروع به کار کنید که در مورد آن بسیار تبلیغ شده است. این می تواند یک سکه جدید یا سکه موجود در بازار باشد.
 • حرکت قیمت سکه را دنبال کنید تا متوجه شوید چه زمانی شروع به افزایش می کند. این همان نقطه پامپینگ و زمان مناسب برای خرید توکن ها است.
 •  قیمت را به دقت دنبال کنید و وقتی که به بیشترین حد خود رسید سریعا آن را بفروشید. اگر به اندازه کافی باهوش باشید، متوجه می شوید که قیمت با افت ناگهانی همراه خواهد بود. منتظر نمانید تا قیمت روند نزولی داشته باشد زیرا ممکن است برای فروش خیلی دیر شود.

در هنگام برنامه ریزی برای یک طرح پامپ و دامپ به چه چیزی فکر می کنید؟

در صورت اجرای صحیح این طرح، طرح های پامپ و دامپ می توانند به شما در جمع آوری پول زیاد در مدت زمان کوتاه کمک کنند. با این حال، هنگام اجرای این طرح باید مراقب باشید.

در صورت اجرای صحیح این طرح، طرح های پامپ و دامپ می توانند به شما در جمع آوری پول زیاد در مدت زمان کوتاه کمک کنند. با این حال، هنگام اجرای این طرح باید مراقب باشید. در اینجا مواردی وجود دارند که باید آنها را در نظر بگیرید:

 • پامپ و دامپ ارز دیجیتال غیر قانونی است

بسیاری از دولت ها مانند چین، اتحادیه اروپا و ایالات متحده درباره طرح های پامپ و دامپ به مردم هشدار داده داند. بنابراین، برای جلوگیری از دستگیر شدن توسط مقامات قانونی، برنامه شما باید به خوبی اجرا شود.

 • مردم در حال یادگیری شناسایی طرح های پامپ و دامپ هستند

با رشد قیمت ارزهای دیجیتال، افراد بیشتری در حال یادگیری شناسایی طرح های کلاهبرداری هستند. به عنوان مثال، به مردم توصیه می شود، فقط مبلغ کمی از پول خود را سرمایه گذاری کرده و در مواقعی که داد و ستد خیلی خوب است، از این کار خودداری کنند.

 • کارشناسان می توانند با اطلاع رسانی به خریداران استراتژی شما را شناسایی کرده و با آن مقابله کنند

امروزه فضای ارزهای دیجیتال از زوایای مختلفی ارزیابی می شود. جوامع تحلیلی مانند ردیت و Bitcoin.org به آسانی می توانند استراتژی های پامپ و دامپ را شناسایی کنند و به افراد درباره طرح آنها هشدار دهند. بنابراین، شما باید طرح خود را با دقت و سرعت اجرا کنید.

 • شما باید این طرح را اجرا کنید و شکست بخورید تا به اهداف خود برسید

امروزه مردم برای خرید هر دارایی اعلام شده در بازار عجله نمی کنند. حتی وقتی توکن ها جدید معرفی می شوند، آنچه مردم به دنبال آن هستند ایده یا پروژه ای است که در پشت این توکن ها قرار دارد. به عنوان مثال، پلتفرم TenX به دلیل پروژه چشمگیر خود که هدف آن پیوستن به ارزهای فیات می باشد، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

بنابراین توجه به این نکته مهم است که ممکن است طرح پامپ و دامپ به خوبی توسط افراد درک نشود. ممکن است برای طولانی مدت بر روی پروژه پامپ و دامپ کار کنید و منابع بیشتری را برای ایجاد ویژگی های قانع کننده تر مانند کاغذ سفید وبسایت واقعی در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: تراکنش‌های بیت کوین به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

چگونه طرح پامپ و دامپ ارز دیجیتال را شناسایی کنیم؟

برای سرمایه گذاران، توانایی شناسایی طرح پامپ و دامپ می تواند یک خط تعیین کننده بین از دست دادن پول و به دست آوردن دوباره آن باشد. اما چگونه می توان چنین طرح هایی را شناسایی کرد؟ در اینجا چند استراتژی اصلی برای انجام این کار وجود دارد:

 • حتما قبل از سرمایه گذاری، توکن مورد نظر خود را به طور کامل بررسی کنید. این کار به شما کمک می کند به رویدادهای غیر معمول در بازار را توجه کنید.
 • هنگام سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، احساساتی نباشید. اگرچه ممکن است یک ارز دیجیتال در حالت ثبات قرار نداشته باشد، اما حقیقت این است که ارزهای زیاد دیگری برای خرید و فروش وجود دارند. بنابراین، برای خرید توکن ها احساساتی نباشید.
 • حتما منابع خود را در هنگام سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال بر روی توکن های مختلف توزیع کنید، زیرا بسیار مهم است که برای طرح های پامپ و دامپ تمام پول خود را از دست ندهید.
 • حتما ارزهای دیجیتالی که دارای ساختار قابل اعتماد و ساخته شده توسط افراد سرشناس هستند را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، وقتی می بینید که یک توکن توسط شخصیت های محبوب مانند ویتالیک بوترین یا دن لریمر پشتیبانی شده اند، به احتمال زیاد یک پروژه خوب و قابل اعتماد خواهد بود.

سخن پایانی

از آنجا که ارزهای دیجیتال همچنان محبوب می باشند، طرح هایی مانند پامپ و دامپ به احتمال زیاد تشدید می شوند زیرا پروتکلی برای آن تنظیم نشده است. سودهای بالای حاصل از این طرح ها فقط کلاهبرداران را به خود جذب می کند تا به دنبال روش هایی برای مخفی کردن خود از معامله گران ساده و ناآگاه باشند.

ارزیابی فوق به شما کمک می کند تا ذهن کلاهبرداران پامپ و دامپ را بخوانید تا بتوانید آنها را به راحتی شناسایی کنید. به یاد داشته باشید که با نزدیک شدن قیمت به بیشترین حد خود می توانید با خریدن سکه های مورد نظر خود و فروش آنها از سود خوبی بهره مند شوید.

همچنین می توانید مطالب بیشتری را درباره تجارت ارزهای دیجیتال یاد بگیرید تا درک کنید چگونه شاخص های مختلف کار می کنند و به راحتی روندهای غیر طبیعی را شناسایی کنید. با این وجود، توصیه می شود به دلیل خطر بالای از دست دادن سرمایه خود، در طول دوره پامپ و دامپ از بازار فاصله بگیرید.

پامپ و دامپ ارز دیجیتال چگونه اتفاق می افتد؟

منبع: icoholder

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران
 • متین رحمانی متین رحمانی
  forward-like 14 تیر 99

  مرسی از سایت قوی تون

 • حسین حسین
  forward-like 01 خرداد 99

  ما ایرانی ها اول از همه این چیزاشو یاد میگیریم 😁

 • ماندانا ماندانا
  forward-like 01 خرداد 99

  به کجا داریم میریم؟