خانه اخبار اخبار جهان آیا ساتوشی ناکاموتو 30000 بیت‌کوین از دارایی خود را فروخته است؟

آیا ساتوشی ناکاموتو 30000 بیت‌کوین از دارایی خود را فروخته است؟

آیا ساتوشی ناکاموتو 30000 بیت‌کوین از دارایی خود را فروخته است؟
زمان مطالعه : 4 دقیقه
سیامک تیموری سیامک تیموری

یک تحلیلگر بلاکچین در این هفته متوجه موضوع جالبی شده است. یکی از اولین ماینر‌های بیت‌کوین، بخش بزرگی از دارایی خود را (نزدیک به 30.000 بیت‌کوین) در ژانویه 2018 که توجه جهانی روی بیت‌کوین جلب شده بود و قیمت آن نزدیک به 20.000 دلار بود، فروخته است. حال سوال اینجاست که این ماینر مرموز که با یک فروش، مبلغی 9 رقمی (بدون مالیات) را به جیب زده، کیست؟


آنتونی کالوِز در روز 26 سپتامبر، نموداری از الگو‌های هزینه از اولین پاداش‌های بلاک بیت‌کوین را که مقدارش هم اصلا کم نیست، توییت کرد.

 

blockquote

یک تحلیل از الگو‌های هزینه از اولین پاداش‌های بلاک بیت‌کوین نشان می‌‌دهد که یکی از اولین ماینر‌ها، حدود 30 هزار بیت‌کوین را از دسامبر 2016 تا ژانویه 2018 برای فروش به صرافی‌‌‌ها سپرده است. آنتونی کالوِز 

blockquote

کالوِز می‌‌‌گوید که این ماینر مرموز، استخراج را از دسامبر 2009 شروع کرده، اگر‌چه او مدعی است که تاریخ شروع اصلی می‌تواند قبل‌‌تر از این هم باشد. این فرد ناشناس، اوایل کار ماینینگ می‌توانست هزاران بیت‌کوین به دست آورد چون در اوایل شروع کار بیت‌کوین، پاداش‌‌‌ها بسیار زیاد بودند و تقریبا هیچ‌کس هم از وجود اولین ارز دیجیتال جهان با خبر نبود.

در سال 2009، بیت‌کوین تقریبا هیچ ارزشی نداشت. در مارس 2010، این ارز دیجیتالی به قیمت 0.003 دلار معامله می‌شد و تا جولای 2010 قیمت آن به 0.08 دلار رسید. با اینکه این افزایش قیمت بسیار ناچیز به نظر می‌‌‌رسد، ولی در واقع رشد 2566 درصدی را نشان می‌‌‌دهد و می‌‌‌تواند سرمایه‌گذاری 100.000 دلاری را به 2.66 میلیون دلار تبدیل کند!

بنابر ادعای کالوِز، این ماینر به حدی آگاه و باهوش است که ردپای خود را از بین برده. این ماینر به حدی محتاط است که اولین بلاک‌‌‌هایی که پاداش گرفته را پیش خود نگه‌ داشته تا زمان شروع ماینینگ خود را لو ندهد. تا این لحظه می‌‌‌دانیم که این ماینر کار خود را از دسامبر 2009 شروع کرده، ولی امکان دارد که قبل تر از این هم باشد.

بیشتر بخوانید: رمزگشایی کدهای بیت کوین ؛ ساتوشی ناکاموتو روسی است یا ایرانی ؟ related_content

راستش را بخواهید، کالوِز فکر نمی‌‌کند که این ماینر مرموز ساتوشی ناکاموتو باشد. همان شخص مبهم و ناشناسی که سیستمی ارائه داد که سرانجام به انقلابی‌ ترین اختراع در اقتصاد مدرن تبدیل شد. با اینکه در رابطه با هویت ناکاموتو گمانه‌زنی‌‌هایی زده شده، ولی او تا امروز کاملا ناشناس باقی‌‌ مانده است.

از سال 2013، بسیاری باور دارند که ساتوشی ناکاموتو حدود یک میلیون بیت‌کوین در اختیار دارد و در کنار آن تقریبا به همین‌ اندازه ارز‌های دیجیتال جانبی (فورک شده) مثل بیت‌کوین کش (BCH) هم دارد. ولی در آگوست 2018، یک تحلیلگر در موسسه تحقیقاتی Bitmex Research مجموع بیت‌کوین‌‌ها و سایر ارز‌‌های جانبی تحت مالکیت او را حدود 700.000 عدد اعلام کرد. در مقاله‌‌‌ای که در این وبسایت منتشر شد آمده:

 

blockquote

بر خلاف باور عموم، مدارک مختلف نشان می‌‌دهد که برترین ماینر جهان احتمالا بسیار کمتر از یک میلیون بیت‌کوین را استخراج کرده است. این تعداد احتمالا بین 600 تا 700 هزار بیت‌کوین است.   Bitmex Research

blockquote

 با توجه به قیمت 6700 دلاری کنونی، 700.000 بیت‌کوین بدون احتساب سکه‌‌های فورک شده، حدود 4.7 میلیارد دلار ارزش دارد. در فوریه 2011، قیمت بیت‌کوین با یک دلار آمریکا برابر شد و تا جولای همان سال، قیمت آن به 31 دلار رسید. البته در دسامبر 2011، قیمتش به 2 دلار سقوط کرد.

ارزش این ارز دیجیتال در ژوئن 2013 به 100 دلار رسیده بود. با سطح قیمت 15.000 دلاری، 30 هزار بیت‌کوین این ماینر ارزش 450 میلیون دلاری داشت. بنابر تحلیلی که در سپتامبر 2018 در وبسایت Diar.co منتشر شد، بیشتر بیت‌کوین‌های جهان (55 درصد)، در کیف پول‌‌هایی هستند که بیش از 200 بیت‌کوین دارند و وقتی قیمت آن به 5000 دلار رسیده بود، حداقل ارزش آن‌‌ها به یک میلیون دلار رسیده بود.

بیشتر بخوانید: ساتوشی ناکاموتو کیست؟ related_content

در این تحلیل همچنین آمده بود که بیش از 87 درصد از بیت‌کوین‌‌های استخراج شده در کیف پول‌‌هایی ذخیره شده‌‌اند که بیش از 10 بیت‌ کوین دارند. همچنین در ادامه این مقاله آمده، بسیاری از سرمایه‌‌گذاران، در واقع بیت‌کوین دارانی بلند مدت (که در این صنعت به آن‌ها هادلِر یا Hodler می‌گویند) هستند. در این مقاله که توسط مارتین دومُنت نوشته شده، آمده:

 

blockquote

نکته حیرت انگیز اینجاست که 42 درصد از بیت‌کوین‌هایی که در این کیف پول‌ها (بیش از 200 بیت‌کوین داران) بودند، در دسامبر 2017 که قیمت بیت‌کوین به اوجش رسیده بود و حوالی 20.000 دلار معامله می‌شد، هیچ خروجی نداشتند و در کیف پول‌ ها ماندند. در ضمن 27 درصد از این کیف پول‌ها از آن موقع به جمع آوری بیت‌کوین‌‌های بیشتر ادامه داده‌اند.   مارتین دومُنت

blockquote

 

آیا ساتوشی ناکاموتو 30000 بیت‌کوین از دارایی خود را فروخته است؟

2
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
چه تفاوت­ ها و شباهت هایی بین معامله ارز دیجیتال و معامله در بورس وجود دارد؟ چه تفاوت­ ها و شباهت هایی بین معامله ارز دیجیتال و معامله در بورس وجود دارد؟