خانه اخبار اخبار جهان پرونده ساتوشی: ارتباط ساتوشی ناکاموتو با پابلو اسکوبار

پرونده ساتوشی: ارتباط ساتوشی ناکاموتو با پابلو اسکوبار

پرونده ساتوشی: ارتباط ساتوشی ناکاموتو با پابلو اسکوبار
زمان مطالعه : 7 دقیقه
سنا نجفیان سنا نجفیان

یک نظریه جدید از یک منبع آگاه در مورد هویت واقعی طراح ناشناس بیت کوین، ساتوشی ناکاماموتو، مطرح شده است. برای درک بهتر بایستی اطلاعاتی از خانواده اسکوبار (Escobar) و داستان آن ها در مورد یاسوتاکا ناکاموتو داشته باشیم.

 

یاسوتاکا ناکاموتو یک مهندس رده بالای خطوط هوایی غرب اقیانوس آرام بود که برای پابلو اسکوبار، سلطان مواد مخدر کلمبیا، کار می‌کرد و مواد مخدر را از آمریکای جنوبی به آمریکا قاچاق می‌کرد. یاسوتاکا در سال ۱۹۹۲ پس از جان سالم به در بردن از یک سو قصد توسط کارفرمای سابقش کاملا از دید عموم ناپدید شد. او سپس سال‌ها بعد دوباره ظاهر شد تا بیت کوین را ایجاد و راه‌اندازی کند. او همچنین احتمالا می تواند برادر دوریان ساتوشی ناکاموتو (Dorian Satoshi Nakamoto) باشد.اولف گوستافسون (Olof Gustaffson)، مدیرعامل موسسه اسکوبار

 گوستاوسون یک کارآفرین ۲۷ ساله سوئدی است که اولین کسب‌وکار خود را در سن ۱۳ سالگی آغاز کرد. او در سن ۲۱ سالگی مدیر عامل شرکت مجتمع چند ملیتی اسکوبار مستقر در مِدِلین (Medellín) کلمبیا شد.

چرا الان داریم این داستان رو می‌خونیم؟!

گوستاوسون دست راست رابرت برادر پابلو اسکوبار به این دلیل این اطلاعات عجیب و باورنکردنی را فاش کرد که اخیرا کریگ رایت اقدام به مالکیت حساب هایی کرده بود که به ساتوشی ربط پیدا می کرد و لازم دانست که د راین رابطه شفاف سازی کند. حال اینکه حرف های او نیز قابل اعتماد هست یا نه، نمی توان قضاوت کرد!

گوستاوسون دست راست رابرت برادر پابلو اسکوبار به این دلیل این اطلاعات عجیب و باورنکردنی را فاش کرد که اخیرا کریگ رایت اقدام به مالکیت حساب هایی کرده بود که به ساتوشی ربط پیدا می کرد و لازم دانست که د راین رابطه شفاف سازی کند. حال اینکه حرف های او نیز قابل اعتماد هست یا نه، نمی توان قضاوت کرد!

به گفته گوستافسون، سِمَت یاسوتاکا به عنوان سرمهندس خطوط هوایی غربی اقیانوس آرام، او را به یک محرم راز برای عملیات قاچاق مواد مخدر پابلو اسکوبار تبدیل کرده‌است. جایی که خلبان هواپیمای باربری،بری سیل (Barry Seal) (‏که نقش این خلبان را تام کروز در فیلم ساخت آمریکا (American made)نیز بازی کرده است‏) قبلا مواد مخدر را به اسکوبار تحویل می داد و با او همکاری داشت و پس از آن یاسوتاکا می‌توانست به این کار ادامه دهد و با اسکوبار همکاری کند، که این امر خوشبختانه به خاطر دسترسی نامحدودی بود که او بخاطر وظیفه اش در خطوط هوایی به عهده داشت.

بیشتر بخوانید: رمزگشایی کدهای بیت کوین ؛ ساتوشی ناکاموتو روسی است یا ایرانی ؟

(گوستافسون) ‏در ادامه ادعا می‌کند که تجربه ‏یاسوتاکا ‏با ریزپردازنده ها و نیمه‌رساناها، پایه و اساس دانش فنی را برای او فراهم کرد که بعدها آن تجربه را برای اولین رمز ارز جهان به کار ببرد. به گفته گوستاوسون، یاسوتاکا به اندازه کافی خلق و خوی وحشیانه داشت، که برای پابلو اسکوبار کار کند، اما چنان کله‌شق بود که هرگز وفاداری خود را تضمین نمی‌کرد.

​ پروفایل عمومی یاسوتاکا

تنها یک مورد نقل عمومی در مورد شخصیت یاسوتاکا ناکاموتو را میتوان آنلاین در ایترنت پیدا کرد.​ ​​​​​​ ​گوستاوسون با اشاره به مقاله لس آنجلس تایمز از تاریخ یکم اکتبر 1992، که داستان کارمند شرکت هواپیمایی هیوز یعنی یاسوتاکا ناکاموتو را این گونه بیان کرد؛ کسی که پس از پیدا کردن یک بمب لوله‌ای در اتومبیلش در حالی که در محل کارش پارک شده‌بود، سالم بیرون آمد. در این مقاله نوشته شده است:

 

کارمند شرکت هیوز،یاسوتاکا ناکاموتو، ۳۹ ساله، در ابتدا فکر کرد که اتومبیلش قرار بوده به سرقت برود چون پنجره اش شکسته بوده اما بعدا دستگاه بمب را در زیر صندلی پیدا کرد.گروهبان اندی گونیس

براساس این رویه پلیس، از ارائه جزئیات بیشتر در مورد این بمب گذاری امتناع کرد.​ ​آن‌ها همچنین هرگونه شک و تردید را در مورد اینکه چرا یک مهندس هواپیما هدف بمب گذاری بوده رد کردند.

به گفته گوستاوسون، این تلاش برای ترور، پایان دوره مفید همکاری در زمینه مواد مخدر برای ناکاموتو و اسکوبار بود. همچنین این آخرین باری بود که کسی نام یاسوتاکا ناکاموتو را می شنید.

شرکت اسکوبار بارها برای ورود به دنیای رمز ارزها تلاش کرده است!

شرکت اسکوبار در حال حاضر در دنیای رمز ارزها نفوذ کرده‌است. در سال ۲۰۱۸، روبرتو اسکوبار دایِت بیت کوین (Diet Bitcoin) ، شاخه‌ای از بلاک چین بیت کوین را راه اندازی کرد، که در نهایت در سال ۲۰۱۹ به بستر ERC-۲۰ اتریوم اضافه شد، راه اندازی کرد. یکی از نقاط قوت این شرکت تبلیغات تحریک آمیز و وسوسه کننده آن است.

در سال ۲۰۱۶، اسکوبار یک کمپین با نام گوفاندمی (GoFundMe) را آغاز کرد که به دنبال جمع‌آوری ۵۰ میلیون دلار برای تسریع استیضاح دونالد ترامپ بود. روبرتو اسکوبار ادعا کرد که اطلاعاتی حیاتی برای تحقیقات علیه رابرت مولر دارد. صفحه گوفاندمی (GoFundMe) به دلیل عدم شفافیت در مورد نحوه تخصیص بودجه توسط شرکت جمع‌آوری بودجه حذف شد. این کمپین در 10 ساعت یعنی تا قبل از حذف شدن صفحه رسمی آن تا بیش از 10 میلیون دلار جمع آوری کرده بود.

در همان سال، اسکوبار، نتفلیکس (Netflix)  را با یک دادخواست ۱ میلیارد دلاری در مورد آنچه ادعا می‌کرد تهدید کرد که این ادعا توصیف نادرستی از شخصیت او در سریال موفق نارکوس (Narcos) بود. روبرتو اسکوبار همچین خواستار حق ویرایش فصل‌های بعدی نمایش شد. ​

در سال‌های گذشته، روبرتو اسکوبار ادعا کرده‌ که ساتوشی شخصا برای کمک به ساخت بیت کوین با او ارتباط نزدیک برقرار کرده است. سایر اوقات، اسکوبار ادعا کرده‌ که ساتوشی واقعا یک شخصیت مرموز برای سازمان سیا و دولت آمریکا بوده‌است. ​

جنجال اسکوبار بر سر علامت تجاری بیت کوین

​​​​​​در سال ۲۰۱۹، گزارشگری اعلام کرد که گوستافسون و اسکوبار صاحبان سابق نشان تجاری بیت کوین هستند که در اداره ثبت حق انحصار و علامت تجاری ایالات‌متحده ثبت شده‌اند.

کریگ رایت که خود را ساتوشی ناکاموتو جا زده بود، در سال ۲۰۱۹ زمانی که ادعای خود را با USPTO برای حقوق نامگذاری بیت کوین محکم تر کرد، سرخط خبرها شد. پس از عدم پاسخ به ادعای کریگ رایت در دوره زمانی ۶ ماهه اختصاص‌داده‌شده، شرکت گوستاوسون که مستقر در بریتانیا بود ،انحصار نشان تجاری بیتکوین را از دست داد.

حال به نظر می‌رسد که واقعیت موضوع چیز دیگریست. آخرین پرونده‌های موجود در وب سایت USPTO که حق نام گذاری بیت کوین تحت کنترل شرکت حقوقی Coin یعنی همان شرکتی که در بریتانیا مستقر است را نشان می دهد. آخرین تغییرات در بایگانی تا ۱۴ آوریل 2020 انجام شده‌است و پروسه بازنگری اسناد بایگانی هم در حال حاضر در دست اقدام است.​

مانند هر نظریه دیگری در مورد هویت ساتوشی که در سال‌های اخیر مطرح شده اند، داستان یاسوتاکا ناکاموتو بر اساس شواهد و مدارک بروز می شود تا بتوان در آخر این پازل را کامل کرد. تنها کسی که می‌تواند داستان طراحی بیت کوین را تایید یا رد کند، دوریان ساتوشی ناکاموتو است که بر اساس ادعای گوستافسون برادر یاسوتاکا است. ​

بازگشت دوریان ناکاموتو

دوریان ناکاموتو سوژه یک دوره گمانه‌زنی کوتاه اما شدید در سال ۲۰۱۴ بود، پس از اینکه یک خبرنگار نیوز ویک (News week) ادعا کرد که او چهره پشت پرده بیت کوین است قبل از اینکه دوریان در نهایت هر گونه دخالت در این موضوع را انکار کند، او در ابتدا به خبرنگاران گفت که دیگر درگیر این موضوع یعنی بیت کوین نیست و اینکه نمی‌تواند در مورد آن صحبت کند.

دوریان ناکاموتو سوژه یک دوره گمانه‌زنی کوتاه اما شدید در سال ۲۰۱۴ بود، پس از اینکه یک خبرنگار نیوز ویک (News week) ادعا کرد که او چهره پشت پرده بیت کوین است قبل از اینکه دوریان در نهایت هر گونه دخالت در این موضوع را انکار کند، او در ابتدا به خبرنگاران گفت که دیگر درگیر این موضوع یعنی بیت کوین نیست و اینکه نمی‌تواند در مورد آن صحبت کند.

گوستاوسون به مقاله ای در مورد دوریان ناکاموتو، که مرتبط با سن و مکان استقرار او بوده اشاره کرده است. در همان لیست، فهرست شش نفر از بستگان دوریان نوشته شده است که یکی از آن ها یاسوتاکا بوده. به گفته گوستاوسون، این ساتوشی ناکاموتو است که همه به دنبال او بوده‌اند.

این امر توسط یک بانک اطلاعاتی شماره تلفن در آمریکا تایید شده‌است که در آن شماره تلفن چهار تن از بستگان دوریان با نام یکسان آکیکو لیست شده است. لیست مقاله مربوط به یاسوتاکا ناکاموتو همچنین نشان می دهد که او در همان آدرسی که دوریان بوده، زندگی می کرده است. اما چنین لیست‌هایی برای اثبات قطعی این موضوع کافی نیستند و می‌توانند پنهانی توسط اشخاص ثالث غیر مرتبط دستکاری شوند.​ ​

آیا برای تولید بیت کوین به اعتبار بعد از مرگ ساتوشی احتیاج داریم؟!

گوستاوسون ادعا می‌کند که دوریان همه چیز را در مورد دخالت یاسوتاکا در بیت کوین می‌دانست، و خود دوریان در سال ۲۰۱۴، بعد از ناپدید شدن یاسوتاکا پس از حادثه بمب گذاری، برای انجام کسب‌وکار با روبرتو اسکوبار به کلمبیا سفر کرده بود. ​

این نسخه از هویت ساتوشی، اگر درست باشد، به تنهایی می‌تواند اعتبار و موجودی پس از مرگش را برای طراحی بیت کوین گذاشته باشد! گوستاوسون ادعا می‌کند که تولید بیتکوین یکی از آخرین اقدامات یاسوتاکا پیش از مرگش در اوایل دهه ۲۰۱۰ بوده‌است.

در همین حال، پس از سال‌ها آزار و اذیت به دنبال مقاله بی‌اعتبار نیوز ویک (News week)، دوریان ناکاموتو از ماینرهای بیت کوین و طرفداران رمز ارز ها خواست تا او را تنها بگذارند. اگر چه معمولا شیوه استاندارد روزنامه‌نگاری به این شکل است که بی چون و چرا به دنبال حرف کشیدن از دوریان ناکاموتو هستند.

وقتی از گوستاوسون سوال شد که چرا او این اطلاعات را به دست آورده‌است، او گفت: روبرتو بر این باور است که ثبت و نگهداری کردن از وقایع بصورت مستند و شفاف، خیلی مهم است!

پرونده ساتوشی: ارتباط ساتوشی ناکاموتو با پابلو اسکوبار

1
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
قیمت بیت کوین به سطح مقاومت 10 هزار دلار رسید! قیمت بیت کوین به سطح مقاومت 10 هزار دلار رسید!