خانه اخبار ارزها سه راه حل برای کاهش دادن کارمزد تراکنش های بیت کوین

سه راه حل برای کاهش دادن کارمزد تراکنش های بیت کوین

سه راه حل برای کاهش دادن کارمزد تراکنش های بیت کوین
زمان مطالعه : 5 دقیقه
کوین سرا کوین سرا

با توجه به روند صعودی اخیر بیت کوین و هجوم کاربران زیادی برای خرید آن، کارمزد تراکنش های شبکه آن دوباره در حال افزایش است.

طبق داده های Bitinfocharts، اخیرا متوسط کارمزد تراکنش بیت کوین بین 24 تا 31 دلار در نوسان بوده است.

کارمزد تراکنش ها در زمان شلوغی شبکه بلاک چین افزایش می یابند. بلاک چین فضای محدودی دارد. مانند یک راهبندان ترافیکی، تراکنش ها با پر شدن فضا کندتر انجام می شوند.

همانطور  که نمودار فوق نشان می دهد، طی چند ماه گذشته تعداد تراکنش هایی که در صف انتظار تایید بوده اند، به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

کاربران برای تایید تراکنش های خود باید به استخراج کنندگان شبکه بیت کوین کارمزد پرداخت کنند. انتخاب کارمزد بالاتر برای تراکنش باعث انجام سریع تر آن می شود، زیرا استخراج کنندگان انگیزه زیادی برای اضافه کردن تراکنش های دارای کارمزد بالاتر به بلاک ها دارند. این کارمزدها  سلامت و امنیت شبکه را  ارتقا می دهند، چون آنها به استخراج کنندگان پرداخت می شوند تا تشویق به شرکت در این فرایند شوند. 

خوشبختانه، راه های زیادی برای کاهش کارمزد تراکنش ها وجود دارند، اگر حوصله کافی برای یادگیری نحوه کار بلاک چین بیت کوین و ابزارهای مناسب برای استفاده را داشته باشید.

منتظر ماندن

اگر به اندازه کافی وقت دارید، دو گزینه وجود دارند که باید آنها را در نظر بگیرید. به دنبال زمانی باشید که شبکه بلاک چین کمتر شلوغ است. برای مثال، کسب و کارها در آخر هفته تعطیل هستند و تراکنش های کمتری انجام می شوند. این باعث می شود تا تراکنش ها کمی زودتر تایید شوند.

سعی کنید تراکنش خود را با کارمزد کمتری ارسال کنید، سپس منتظر بمانید تا تایید شود. برای مثال، ممکن است متوسط کارمزد تراکنش بیت کوین در حدود 25 دلار باشد، اما میانگین به کارمزدی نزدیک تر است که بیشتر کاربران احتمالا پرداخت می کنند.

طبق bitcoinfees.earn، اگر می خواهید یک تراکنش را فوری ارسال کنید، بهترین کارمزد در حال حاضر حدود 102 ساتوشی در هر بایت است. یک تراکنش با متوسط 224 بایت، کارمزدی حدود 22848 ساتوشی (معادل 11 دلاار) دارد. در صورتی که می توانید تقریبا نیم ساعت منتظر بمانید، کارمزد تراکنش شما 83 ساتوشی در هر بایت (حدود 9 دلار) می شود. اگر وقت بیشتری دارید و می توانید صبر کنید، کارمزد تراکنش شما بیشتر کاهش می یابد.

توجه داشته باشید که برای اجرای این استراتژی باید کیف پولی را انتخاب کنید که به شما امکان تعیین کارمزد تراکنش را به صورت دستی می دهد. اکثر کیف پول ها قابلیت تنظیم سفارشی کارمزد را ارائه نمی دهند، اما برخی از آنها از این گزینه پشتیبانی می کنند. بنابراین، کیف پولی را انتخاب کنید که این قابلیت را دارد. این استراتژی می تواند کمی خطرناک باشد. اگر کارمزد خیلی پایین در نظر بگیرید، تراکنش احتمالا در ترافیک شبکه گیر خواهد کرد یا اصلا انجام نخواهد شد.

بررسی برخی سایت ها برای کارمزدهای پیشنهادی

اگر نگران این سناریو هستید، می توانید سایتی مانند “mempool.space ” را بررسی کنید تا از کارمزدهای پیشنهادی فعلی بیت کوین مطلع شوید. این سایت کارمزد برای تراکنش های دارای اولویت بالا، متوسط و کم را نشان  می دهد. کارمزد با اولویت بالا منجر به انجام سریع تر تراکنش می شود. اما اگر عجله ندارید، می توانید کارمزد پایین تری انتخاب کنید و منتظر بمانید تا تراکنش شما انجام شود.

علاوه بر این، از قسمت “purging” می توانید ببینید که شبکه بیت کوین با چه کارمزدی تراکنش را نادیده می گیرد و انجام نمی دهد.

اگر مطمئن نیستید که کارمزد را به اندازه کافی تنظیم کرده اید (اما نمی خواهید بیش از حد پرداخت کنید) و اگر کیف پول شما گزینه “(Replace-By-Fee (RBF ” را ارائه می دهد، می توانید کارمزد را حتی پس از ارسال تراکنش تغییر دهید. اما تنها برخی از کیف پول ها مانند الکتروم و بلاک استریم گرین از این ویژگی پشتیبانی می کنند.

استفاده از شبکه لایتنینگ

از مدت ها قبل، توسعه دهندگان سناریوی افزایش کارمزد تراکنش ها را پیش بینی کرده اند، چون کاربران زیادی به سمت بیت کوین می روند. به همین دلیل آنها در حال توسعه شبکه لایتنینگ هستند. این شبکه امکان پردازش تراکنش های بیشتری را فراهم می کند و از شلوغی شبکه بیت کوین می کاهد.

برای مقایسه، در حالی که متوسط کارمزد تراکنش در بلاک چین بیت کوین حدود 25 دلار است، متوسط کارمزد در شبکه لایتنینگ می تواند کمتر از یک سنت باشد.

این بهترین راه حل طولانی مدت برای کاربرانی است که قصد انجام چندین تراکنش را در آینده دارند. با راه اندازی لایتنینگ، کاربر در ابتدا باید هزینه ای را پرداخت کند. اما پس از آن، آنها می توانند هر تعداد تراکنش را (با فرض داشتن پول کافی در حساب خود) با کارمزد پایین تر ارسال کنند.

دوباره به شباهت شبکه به راهبندان ترافیکی اشاره می کنیم. کاربران باید از ترافیک اولیه عبور کنند. اما  آنها با استفاده از شبکه لایتنینگ می توانند این ترافیک را دور بزنند، چون این شبکه یک خط جایگزین برای کاربران ارائه می کند و آنها می توانند این کار را هر چند بار که بخواهند انجام دهند.

برخی نکات درباره شبکه لایتنینگ

دوباره به شباهت شبکه به راهبندان ترافیکی اشاره می کنیم. کاربران باید از ترافیک اولیه عبور کنند. اما  آنها با استفاده از شبکه لایتنینگ می توانند این ترافیک را دور بزنند، چون این شبکه یک خط جایگزین برای کاربران ارائه می کند و آنها می توانند این کار را هر چند بار که بخواهند انجام دهند.

توجه داشته باشید که همه کیف پول ها از تراکنش های لایتنینگ پشتیبانی نمی کنند. در حقیقت، محبوب ترین آنها مانند کوین بیس و بلاک چین دات کام این کار را نمی کنند. کیف پول هایی مانند فونیکس، بریز و بلو والت از تراکنش های لایتنینگ پشتیبانی می کنند.

البته، برخی از هشدارها درباره شبکه لایتنینگ وجود دارند. اول این که لایتنینگ هنوز جدید است و همه این نوع پرداخت را قبول نمی کنند. بنابراین، مفید بودن آن برای کاربران به این بستگی دارد که آیا آنها به حساب هایی که لایتنینگ را می پذیرند، پرداخت می کنند یا خیر. 

ناگفته نماند، شبکه لایتنینگ هنوز در مرحله آزمایش است. در حالی که این فناوری طی دوسال گذشته به بلوغ رسیده، اما هنوز هم این احتمال وجود دارد که کاربران سرمایه خود را در این شبکه از دست بدهند. 

استفاده از کیف پول هایی که فناوری مقیاس پذیری دارند

بازگشت به حوزه کارمزد تراکنش های بیت کوین: تراکنش های سگویت، تغییری که جامعه بیت کوین آن را در سال 2017 تصویب کرد و کارمزد این تراکنش ها 30 درصد ارزان تر از فرمت های قدیمی است. به عبارت دیگر، اگر یک تراکنش با استفاده از آدرس قدیمی 15 دلار کارمزد داشته باشد، ارسال آن با سگویت در بهترین حالت ممکن 10.50 دلار کارمزد دارد.

اگر چه سگویت مدت ها قبل ارائه شد، اما همه کیف پول ها و صرافی ها این نوع تراکنش ها را  نپذیرفته اند. علاوه بر سگویت، آدرس های bech32 وجود دارند که می توانند کارمزد تراکنش ها را کمی بیشتر کاهش دهند. برخی از سرویس ها تراکنش های سگویت را پذیرفته اند، اما فرمت bech32 را قبول نکرده اند. این فرمت برای تراکنش های سگویت ساخته شده است.

اگر به دنبال کاهش کارمزد تراکنش ها هستید می توانید به سایت های “whensegwit.com” و ” bitcoinops.org ” مراجعه کنید. در این وب سایت ها فهرستی از صرافی ها و کیف پول ها ارائه شده اند که کارمزد پایینی دارند. هرچه تیک ها یا مربع های سبز یک کیف پول یا صرافی بیشتر باشند، احتمالا کارمزد پایین تری خواهند داشت.

گفته می شود که سگویت لزوما در کیف پول هایی که از آن پشتیبانی می کنند، به طور پیش فرض تنظیم نشده است. کاربران باید هنگام ایجاد کیف پول خود، گزینه سگویت را فعال کنند تا مطمئن شوند که می توانند تراکنش های بیت کوین را با کارمزد کمتری ارسال کنند.

سه راه حل برای کاهش دادن کارمزد تراکنش های بیت کوین

0
برچسب ها:
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
از مانی‌گرام در ارتباط با همکاری با ریپل شکایت شد از مانی‌گرام در ارتباط با همکاری با ریپل شکایت شد