خانه آموزش برنامه نویسی مقیاس پذیری (Scalability)

مقیاس پذیری (Scalability)

مقیاس پذیری (Scalability)
زمان مطالعه : 6 دقیقه
سنا نجفیان سنا نجفیان

مقیاس پذیری توانایی یک نرم افزار رایانه‌ای یا محصول (سخت افزار، نرم افزار، بلاک چین) است که هنگام تغییرات در شبکه یا افزایش کاربران می‌تواند عملکرد خود را حفظ کند و پاسخگوی نیاز آن‌ها باشد. معمولا تغییر مقیاس در اندازه سایز و حجم صورت می‌گیرد.

تغییر مقیاس می‌تواند خود به عنوان یک کالا باشد (به عنوان مثال، یک خط از سیستم‌های رایانه‌ای با اندازه‌های مختلف، حافظهٔ رم و غیره) یا اینکه به عنوان یک آپدیت ارائه شود (به عنوان مثال یک سیستم عامل جدید). برای درک بهتر از مقیاس پذیری به چند نمونه از ارزهای دیجیتال اشاره کرده‌ایم که این مشکل را در پروژهٔ خود برطرف کرده‌اند.

ارز دیجیتال کاردانو

بلاک چین‌های قدیمی مانند بیت کوین و اتریوم مشکلات زیادی با مقیاس پذیری دارند زیرا آن‌ها تراکنش‌های محدودی را در یک بازهٔ زمانی مشخص می‌توانند پردازش کنند. در حقیقت،‌ بیت کوین در ثانیه تنها قادر به پردازش ۷ تراکنش است، در حالی که اتریوم در بهترین حالت ۱۵ تراکنش را پردازش می‌کند. کاردانو در این زمینه بهتر عمل می‌کند.

بلاک چین‌های مختلفی در بازار وجود دارند که باید بدانیم کدام یک منحصر به فرد هستند. مقیاس پذیری یکی از مهمترین مواردی است که باید هنگام انجام پروژه به آن توجه کرد. در صنعت ارز دیجیتال،‌ مقیاس پذیری به معنای این است که یک بلاک چین قادر است چند تراکنش را در یک بازهٔ زمانی خاص پردازش کند. معمولا این بازهٔ زمانی یک ثانیه در نظر گرفته می‌شود.

بلاک چین‌های قدیمی مانند بیت کوین و اتریوم مشکلات زیادی با مقیاس پذیری دارند زیرا آن‌ها تراکنش‌های محدودی را در یک بازهٔ زمانی مشخص می‌توانند پردازش کنند. در حقیقت،‌ بیت کوین در ثانیه تنها قادر به پردازش ۷ تراکنش است، در حالی که اتریوم در بهترین حالت ۱۵ تراکنش را پردازش می‌کند. کاردانو در این زمینه بهتر عمل می‌کند.

هنگامی که تراکنش‌ها در بلاک چین بیت کوین تایید می‌شوند، برای همیشه در لجر عمومی باقی می‌مانند. به طوری که با انجام هر تراکنش جدید، بلاک چین لجر بزرگ و بزرگتر می‌شود. تنها مشکلی که هست، ماینرها باید یک سری کپی از هر تراکنش نزد خود بایگانی کنند که این امر مسئلهٔ مقیاس پذیری را بیش از پیش مهمتر می‌کند.

با این حال، کاردانو در حال ساخت یک بلاک چین متفاوت است. این بلاک چین با جدا کردن اطلاعات افرادی که در تراکنش‌ها شرکت نداشته‌اند کارها را انجام خواهد داد. به عنوان مثال، اگر جان ۱۰۰ ADA به مایکل ارسال کند،‌ آنگاه جان و مایکل تنها افرادی هستند که در این تراکنش شرکت داشته‌اند.

هنگامی که اعتبارسنج‌ها به تایید تراکنش‌ها کمک می‌کنند، فقط باید اطلاعات مربوط به همان تراکنش را نزد خود بایگانی کنند، نه کل بلاک چین را ! تیم سازنده همچنین به دنبال افزودن پروتکل "شاردینگ" است. روش کار شاردینگ اینگونه است که هر چه افراد بیشتری از شبکه استفاده کنند، تعداد تراکنش‌ها در هر ثانیه افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: پلتفرم جدید ایجاد صندوق رمزنگاری شخصی

کاردانو در اواخر سال ۲۰۱۷ آزمایشی انجام داد که به بلاک چین اجازه داد تا ۲۵۷ تراکنش را در ثانیه پردازش کند. این تعداد به طور قابل توجهی بیشتر از بیت کوین و اتریوم است. با این حال، تیم سازنده قصد دارد تا این رقم را به ده هزار تراکنش در ثانیه برساند.

مقیاس پذیری پویا در مونرو

یکی از حوزه‌هایی که مونرو سعی در بهبود آن دارد مقیاس پذیری است. حجم بلاک مونرو هیچ گونه محدودیتی ندارد. با وجود اینکه این امر اجازه می‌دهد تا اطلاعات زیادی در یک بلاک ذخیره شود، اما باعث روند نزولی قیمت می‌شود. افراد سودجو از این قابلیت بهره می‌برند و با استفاده از ربات‌های فیک بلاک چین را از تراکنش پر می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا تعداد عظیمی از بلاک ایجاد شود.

با این حال، توسعه دهندگان مونرو یک سیستم جریمه - پاداش را ارائه کردند. به گونه‌ای که میانگین حجم صد بلاک‌ اخیر محاسبه می‌شود. اگر بلاک جدیدی که ماینرها در حال پردازش آن هستند از میانگین محاسبه شده تجاوز کند، آنگاه پاداش بلاک کاهش می‌یابد. این کار باعث می‌شود تا انگیزهٔ تراکنش‌های تقلبی (spam) از بین برود.

 ماینرها علاقه‌ای ندارند تا به خاطر بلاک‌هایی که برایشان سودآوری ندارند مشمول چنین جریمهٔ بزرگی شوند. منظور از "جریمه" هدر دادن وقت برای پردازش بلاک‌های تقلبی است، به این معنی که هنگام پردازش به این نتیجه می‌رسید که تراکنش تقلبی است و در نتیجه پاداشی به شما تعلق نخواهد گرفت. این خود جریمهٔ بزرگی محسوب می‌شود. 

"پاداش ها هرگز کمتر از ۰.۳ XMR نخواهند بود و مونرو به عنوان یک واحد پول با ثبات و بدون تورم معرفی می‌شود: تورم در سال ۲۰۲۲ تقریبا یک درصد خواهد بود و پس از آن برای همیشه به صفر خواهد رسید، اما تورم جزئی در هر دقیقه ۰.۳ XMR باقی خواهد ماند. این امر موجب می‌شود ماینرها همواره تشویق به استخراج مونرو شوند و در نتیجه امنیت بلاک چین حفظ شود." 

مقیاس پذیری بیت کوین توسط سگویت

سگویت شبکهٔ بیت کوین را به گونه‌ای تحت تاثیر قرار داد که پیتر ویل هنگام طراحی فکرش را هم نمی‌کرد. هنگامی  که او سگویت را عرضه کرد متوجه شد که طرح او به طور تصادفی مقیاس پذیری شبکهٔ بیت کوین را ارتقا داده است. دادهٔ امضا ۶۵ درصد از فضای داخلی هر بلاک را اشغال می‌کرد. با حذف آن، بلاک‌های بیت کوین فضای بیشتری برای ذخیرهٔ اطلاعات تراکنش در اختیار دارند.

اکنون هر بلاک دارای حجمی معادل با ۴ مگابایت است. هر بلاک متشکل از ۱مگابایت اطلاعات ذخیره شدهٔ تراکنش بر روی بلاک چین اصلی و ۳ مگابایت دادهٔ امضای ذخیره شده بر روی بلاک چین جانبی است. سگویت به شبکه اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های بیشتری را بدون نیاز به تغییراندازهٔ کلی بلاک چینِ بیت کوین پردازش کند. 

مقیاس پذیری (Scalability)

1
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
ابداع اولین نسخه GPU ماینینگ توسط ساتوشی ناکاموتو ابداع اولین نسخه GPU ماینینگ توسط ساتوشی ناکاموتو