خانه اخبار اخبار قانون گذاری تقابل سازمان بورس اوراق بهادار و تلگرام

تقابل سازمان بورس اوراق بهادار و تلگرام

تقابل سازمان بورس اوراق بهادار و تلگرام
زمان مطالعه : 7 دقیقه
کیمیا رئیسی کیمیا رئیسی

اخیرا مشکلات متعددی بین سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا و اپلیکیشن تلگرام، به وجود آمده است. اینگونه مشکلات می‌توانند برای شرکت SAFT (تنظیم کننده توافق نامه های توکن های آتی)، چالش برانگیز باشند.

اپلیکیشن تلگرام، یک برنامه پیام رسان جهانی و محبوب است که تماس تصویری و صوتی را نیز با بهترین کیفیت، در خود جای داده است. این برنامه برای ذخیره‌سازی اطلاعات خود از فضای ابری استفاده می‌کند.

محبوبیت این اپ در پایان سال 2017، هنگامی که تصمیم به جمع‌آوری کمک‌های مالی برای پیشرفت و توسعه ارز‌های دیجیتال جدید گرفت، دو چندان شد. تلگرام در مرحله نخست، از سرمایه‌های جمع شده برای توسعه و توزیع توکن اختصاصی خود به نام گرام، و طراحی یک شبکه باز پیام‌رسان، بهره گرفت. تلگرام بخشی از این سرمایه را به ارتقای سیستم پیامکی خود اختصاص داد. 

لازم به ذکر است که تلگرام، طی دو مرحله مجزا، اقدام به جمع‌آوری سرمایه کرد. ابتدا شروع به فروش توکن‌های خود و عرضه عمده آنها کرد. افراد زیادی از این اقدام حمایت کرده و دارایی‌های خود را روی توکن گرام، سرمایه‌گذاری کردند. مرحله دوم نیز ورود Gram به بازار ارزهای دیجیتال بود. این مرحله به پروژه SAFT یا همان توافق نامه‌های توکن‌های آتی، نیز معروف است. 

تلگرام بر این باور بود که تنظیم کنندگان ایالات متحده آمریکا، به ویژه کمیسیون بورس و اوراق بهادار، با حقوق قراردادی، مانند اوراق قرضه برخورد می‌کنند.

تلگرام بر این باور بود که تنظیم کنندگان ایالات متحده آمریکا، به ویژه کمیسیون بورس و اوراق بهادار، با حقوق قراردادی، مانند اوراق قرضه برخورد می‌کنند. همانطور که می دانید فروش اوراق قرضه، در آمریکا غیر قانونی است. فقط در صورتی میتوان آن‌ها را به فروش رساند که به طور قانونی در سازمان بورس اوراق بهادار ثبت شده باشد.

مراحل ثبت اوراق قرضه، بسیار سخت و هزینه بر است بنابراین بسیاری از سرمایه‌گذاران با محدودیت های متعددی روبرو خواهند بود. دراصل تنها نهاد ها و افراد ثروتمند قادر به گرفتن مجوز از سمت این سازمان بودند. فروش این حقوق قراردادی در اوایل سال 2018 آغاز و موفق شد حدود 1.7 میلیارد دلار سرمایه را از سراسر جهان جمع آوری کند. در مجموع 171 سرمایه گذار از این فروش ها استقبال کردند که بالغ بر 39 نفر آنها آمریکایی بودند. با درآمد حاصل از این کار، تلگرام بلافاصله تصمیم گرفت توسعه Gram ها را نهایی کند. 

در اکتبر 2019، درست قبل از اینکه تلگرام برای شروع مرحله دوم و راه اندازی توکن Gram آماده شود، سازمان بورس و اوراق بهادار خواستار توقف این فعالیت‌ها شده و از تلگرام در دادگاه مرکزی آمریکا شکایت کرد. کمی بعد قرار منع تعقیب موقت صادر شد و تلگرام و سازمان بورس و اوراق بهادار بایکدیگر به توافق جدیدی رسیدند. 

در اکتبر 2019، درست قبل از اینکه تلگرام برای شروع مرحله دوم و راه اندازی توکن Gram آماده شود، سازمان بورس و اوراق بهادار خواستار توقف این فعالیت‌ها شده و از تلگرام در دادگاه مرکزی آمریکا شکایت کرد. کمی بعد قرار منع تعقیب موقت صادر شد و تلگرام و سازمان بورس و اوراق بهادار بایکدیگر به توافق جدیدی رسیدند. 

تلگرام اعلام کرد که پس از ثبت حقوق قراردادی و صدور مجوز، اقدام به فروش توکن خود کرده و تمامی الزامات قانونی آمریکا را به دقت رعایت کرده است. اما سازمان بورس و اوراق بهادار بر این باور است که توکن گرام نمی‌تواند نوعی اوراق قرضه باشد و مانند آن به فروش برسد. این سازمان ادعا کرد که توکن تلگرام، ثبت نام نشده است و به همین دلیل ادامه فعالیت آنها غیر قانونی است.

 از طرف دیگر همه خریداران واجد شرایط نبودند و تنها یک طرح واحد وجود داشت. بنابراین توزیع این توکن به کلی به مشکل برمی‌خورد. سرانجام در تاریخ 24 مارس 2020، قاضی پیتر کستل، حکم نهایی خود را به نفع سازمان بورس صادر کرد. سپس تمامی فروشهای توکن بدون در نظر گرفتن موقعیت خریداران، ممنوع شد.

بیشتر بخوانید: تاثیر بانک مرکزی آمریکا و بورس اوراق بهادار، در خرید و فروش ارز‌های دیجیتال related_content

 اپلیکیشن تلگرام نیز با پرداخت 18.5 میلیون دلار جریمه توانست رضایت این سازمان را جلب کند. کمی بعد از این حکم، تلگرام همه برنامه‌ها و پروژه‌های خود را کنار گذاشته و سرمایه ای که از فروش توکن‌ها به دست آورده بود را به صاحبان آن بازگرداند. 

خوب است بدانید که این موضوع برای دیگر سازمان‌ها و نهاد‌ها نیز اتفاق افتاده است. این اولین باری نیست که سازمان بورس و اوراق بهادار، نسبت به کارآفرینان ارزهای دیجیتال یا روند کاری تنظیم کنندگان توافق نامه توکن‌های آتی، اعتراض می‌کند. این سازمان در اکثر موضوعات اینچنینی مداخله کرده و شکایت می‌کند و بر این باور است که اقدامات آنها نوعی کلاهبرداری است. 

بیشتر بخوانید: استقبال بانک مرکزی فیلیپین از توکن‌های دیجیتال related_content

به هر حال با تمامی این مخالفت ها و سختگیری هایی که این سازمان داشته، هم اکنون در مرحله ای قرار دارد که SAFT، شرکت تنظیم کننده قرارداد های فروش توکن های آتی، باید فروشندگان نهایی و عملیات باز فروش این دارایی دیجیتال را به منظور احقاق حق خریداران اولیه که هزینه های اصلی را تقبل کرده اند، بر عهده بگیرد.

تصمیم نهایی قاضی برای تلگرام چه بود؟

تصمیمات قاضی برای تلگرام و حکمی که در نهایت صادر کرد، بر اساس پیشنهادی برای حکم مقدماتی بود. در صورتی که این حکم باید پس از بررسی‌ها و تحقیقات جامعی داده می‌شد. با این وجود، چون اعتراضی وجود ندارد، این حکم برای تلگرام لازم الاجرا است. سازمان بورس نیز پیگیری‌های خود را ادامه داده و همچنان روند کاری SAFT را تحت نظر دارد. 

وقتی بحث فروش توکن‌ها یا ارزهای دیجیتال با استفاده از SAFT در میان باشد، سازمان بورس به صورت خودجوش وارد عمل شده و مداخله می‌کند. نتیجه این دخالت‌ها کمی متفاوت تر خواهد بود. این سازمان به وضوح اعلام کرده که هر دو مرحله از توزیع SAFT یک پیشنهاد واحد را تشکیل می‌دهند. به ویژه هنگامی که خریداران حقوق قراردادی، قابلیت فروش مجدد دارایی های دیجیتال را دارند. 

اخیرا فروش توکن‌ها به سرمایه‌گذاران خارج از کشور، با محدودیت‌هایی روبرو بوده است. همچنان ممکن است سازمان بورس در این مورد نیز دخالت داشته باشد. با توجه به این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که تلاش‌های تلگرام برای محدود کردن دامنه دستورات مقدماتی، بی نتیجه بوده مجاز به ادامه فروش توکن گرام در هیچ کجای دنیا نیست. 

اما این پایان ماجرا نیست 

این بار سازمان بورس و اوراق بهادار از اپ پیام رسان kik شکایت کرده است. این شکایت در همان دادگاه مرکزی آمریکا مطرح شده اما توسط قاضی دیگری مورد بررسی قرار می‌گیرد. Kik، یک برنامه رایگان برای پیام رسانی فوری است که روی گوشی‌های هوشمند نصب می‌شود.

Kik، یک برنامه رایگان برای پیام رسانی فوری است که روی گوشی‌های هوشمند نصب می‌شود.

سازنده این اپ، یک شرکت کانادایی به نام Kik Interactive است. این برنامه به صورت رایگان در سیستم عامل‌های iOS و Android قابل استفاده است. Kik، قصد داشت تا یک توکن بین المللی را با همکاری SAFT، راه اندازی و توزیع کند. اما تا کنون برنامه‌های خود را اجرایی نکرده است.

مادامی که تصمیمی به نفع اپلیکیشن kik توسط قاضی دادگاه فدرال آمریکا صادر نشود، شریط کنونی اخطاری جدی برای تمامی ارزهای دیجیتال خواهد بود. بنابر این افرادی که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت دارند و همچنین تنظیم کنندگان SAFT، همگی با مشکلات جدی روبرو خواهند بود.

تاکنون حکم رسمی برای این پرونده صادر نشده است. این مقاله بخشی از پرونده‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در دادگاه فدرال آمریکا بود. در صورت انتشار هرگونه اخبار مربوطه، شما را مطلع خواهیم کرد. 

تقابل سازمان بورس اوراق بهادار و تلگرام

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
جی کلیتون، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا استعفا داد! جی کلیتون، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا استعفا داد!