خانه اخبار ارزها اخبار بیت کوین ویتالیک بوترین: مدل انباشت به جریان برای بیت کوین اشتباه است!

ویتالیک بوترین: مدل انباشت به جریان برای بیت کوین اشتباه است!

ویتالیک بوترین: مدل انباشت به جریان برای بیت کوین اشتباه است!
زمان مطالعه : 3 دقیقه
سنا نجفیان سنا نجفیان

ویتالیک بوترین، از بنیان‌گذاران اتریوم، در اظهارنظر تازه‌ای اعلام کرده است که عقیده چندانی به مدل انباشت به جریان ندارد. این مدل در ماه مارس ۲۰۱۹ (اسفند ۹۷) توسط یک تحلیل‌گر مطرح با نام مستعارِ پلن‌بی (PlanB) عرضه شد. 

همچنین بوترین معتقد است که هیچ رابطه منسجمی میان جهش‌های قیمتی بیت کوین و کاهش عرضه این ارز دیجیتال که هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد وجود ندارد، اما این مسئله به تنهایی نمی‌تواند عاملی برای رد درستی آن باشد.

این کاهش عرضه بیت کوین که در بازه‌های چهار ساله (حدودی) رخ می‌دهد هاوینگ نام دارد. طی هاوینگ اخیر که ماه مه (اردیبهشت) رخ داد، پاداش استخراج بیت کوین از ۱۲.۵ واحد به ۶.۲۵ واحد کاهش یافت.

به‌عقیده بسیاری از تحلیل‌گران هاوینگ بیت کوین، از جمله دلایل اصلی افزایش قیمت این ارز دیجیتال است. از جولای سال ۲۰۱۶ (تیر ۹۶) تا مه ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸) قیمت بیت کوین با جهشی ۱,۲۵۰ درصدی مواجه شده است. پیش از آن نیز، طی چرخه چهار ساله اول که از نوامبر ۲۰۱۲ ( آبان ۹۰) آغاز شد، قیمت بیت کوین در حدود ۷,۰۰۰ درصد افزایش یافت.

بیشتر بخوانید: هاوینگ بیت کوین، راهنمایی برای افراد تازه کار related_content

به‌گفته بوترین، بی‌ثباتی در افزایش قیمت بیت کوین، سبب شده است تا رد این فرضیه ممکن نباشد.

به‌عبارت دیگر، عاملی به نام زمانبندی باعث می‌شود تا اثبات یا رد آن دشوار باشد. مثلا، پادشاه ارزهای دیجیتال در دوره‌ای میان سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ به رکورد قیمتی خود رسید.

طبق مدل انباشت به جریان، پس از کاهش پاداش استخراج، به‌سبب افزایش میزان کمیابی بیت کوین، قیمت این ارز دیجیتال نیز با افزایش همراه خواهد شد.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه بیت کوین از طلا نیز کمتر است. اما سوال اینجاست که آیا بیت کوین می‌تواند به رقیبی جدی برای طلا بدل شود؟

صد البته مدل انباشت به جریان با وجود استقبال گسترده از جانب خریداران بازار، با انتقاد شدیدی نیز همراه است. به‌ گفته منتقدان، این مدل تقاضا را لحاظ نکرده است.

 

 

ویتالیک بوترین: مدل انباشت به جریان برای بیت کوین اشتباه است!

1
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
صرافی دیجیتال ایرانی در چین متهم به کلاهبرداری شد! صرافی دیجیتال وابسته به ایران در چین متهم به کلاهبرداری شد!