خانه آموزش ارزهای دیجیتال بانک مرکزی روسیه: ارز دیجیتال بانک مرکزی، جایگزین سوئیفت خواهد شد

بانک مرکزی روسیه: ارز دیجیتال بانک مرکزی، جایگزین سوئیفت خواهد شد

بانک مرکزی روسیه: ارز دیجیتال بانک مرکزی، جایگزین سوئیفت خواهد شد
زمان مطالعه : 4 دقیقه
کیمیا رئیسی کیمیا رئیسی

بانک مرکزی روسیه بر این باور است که ارزهای دیجیتال می‌توانند جایگزین سیستم پرداخت بانکی بین‌المللی سوئیفت شوند.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرد توسعه این ارزهای دیجیتال (CBDC) می‌تواند سیستم سوئیفت را به چالش کشیده و آن را از دور خارج سازد. این بانک همچنین اعلام کرد که با توجه به سرعت پیشرفت CBDC‌ها، 5 تا ۷ سال آینده اغل کشور‌ها CBDC خود را راه‌اندازی خواهند کرد.

به همین دلیل سوئیفت که بستر پرداختی مالی بین‌المللی است، با گذشت زمان کارایی خود را از دست داده و به طور کلی از بین میرود. ارزهای دیجیتال سیستم‌های فعلی پرداخت مالی بین‌المللی را به چالش کشیده و ممکن است در سال‌های آتی به طور کلی جایگزین آنها شوند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی روسیه

حدودا 30 بانک مرکزی در سراسر دنیا، تحقیقات خود را برای راه‌اندازی CBDC مختص خود آغاز کرده‌اند. روسیه پیش از این اعلام کرده بود که به دنبال راه‌اندازی روبل دیجیتال بوده و تا چند سال آینده آن را راه‌اندازی خواهد کرد.

اولگا اسکوروبوگاتوا، رئیس بانک مرکزی روسیه، اظهار کرد که  طی چند سال آینده برخی از کشورها، شکل جدیدی از ارزهای ملی خود را راه‌اندازی خواهند کرد. او در یک مصاحبه آنلاین گفت که جهان با وجود ارزهای دیجیتال، به یک شبکه معاملات جهانی جدید احتیاج خواهد داشت.

سرعت پایین سوئیفت 

در حال حاضر، شبکه سوئیفت یک پلتفرم استاندارد موفق، برای انجام مبادلات بین المللی است. در حال حاضر بیش از 11,000 موسسه مالی در 200 کشور جهان از این سیستم استفاده می‌کنند. 

با این وجود، این سیستم کند و هزینه بر است. برخی مقامات غربی خواستار تحریم روسیه برای استفاده از این پلتفرم شده اند. از آن زمان روسیه در حال کار بر روی یک شبکه مالی توسعه یافته به نام SPFS است. همچنین روسیه به دنبال فناوری‌هایی است که چنین تحریم‌هایی روی آن تاثیر نداشته باشد.

موسسه Bincrypto اخیرا در گزارشی کاربرد روبل روسیه برای رفع اینگونه مشکلات را توضیح داده است. مقامات روسیه در واقع به دنبال رونمایی روبل دیجیتال برای رفع مشکلات بوجود آمده هستند. مقامات روسیه اعلام کرده‌اند که این ارز دیجیتال را می‌توانند در سال آینده مورد آزمایش قرار دهند.

مبادلات مالی CBDC

فدرال رزرو روسیه اعلام کرد که روبل دیجیتال می‌تواند برای انتقال پول در سطح بین‌الملل مورد استفاده قرار گیرد. اما این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که سایر کشورها نیز از CDBC مستقل خود استفاده کنند.

در حال حاضر حداقل ۳۶ کشور و بانک مرکزی تحقیقات خود را در زمینه ارز دیجیتال بانک مرکزی خود آغاز کرده‌اند. سوئیس و چین از جمله این کشورها هستند. کشور چین، یوان دیجیتال خود را در میان مردم توزیع کرده است.

در حال حاضر افراد با استفاده از یوان دیجیتال،  پرداخت‌های فرد به فرد خود را انجام دهند. اتحادیه اروپا نیز به آرامی بر روی یورو دیجیتال تحقیقات خود را آغاز کرده است.

یکی از مقامات بانک مرکزی روسیه تاکید کرد که معاملات بین‌المللی بسیار گرانتر از مبادلات داخلی است. هر چند انتقال پول به صورت دیجیتال در سطح بین المللی ساده است اما خطرها و ریسک‌های خاص خود را دارد.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرده است که آنها باید مطمئن شوند که انتقال پول از طریق فناوری جدید واقعا بی خطر است. برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، ماهیت بین‌المللی دارند بنابراین مسئله مهم در این زمینه، تامین امنیت است.

بانک مرکزی روسیه: ارز دیجیتال بانک مرکزی، جایگزین سوئیفت خواهد شد

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
اگر روند صعودی بیت‌کوین ادامه یابد، مقاومت 40000 دلاری نیز شکسته خواهد شد اگر روند صعودی بیت‌کوین ادامه یابد، مقاومت 40000 دلاری نیز شکسته خواهد شد