خانه مفاهیم پایه آشنایی با بیت کوین پروپوزال توسعهٔ بیت کوین (BIPS) چیست؟

پروپوزال توسعهٔ بیت کوین (BIPS) چیست؟

پروپوزال توسعهٔ بیت کوین (BIPS) چیست؟
زمان مطالعه : 1 دقیقه
کیمیا رئیسی کیمیا رئیسی

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هنوز در ابتدای راه خود قرار دارند و روز به روز در حال تکامل هستند. پروپوزال توسعه بیت کوین (BIPS) یک سند فنی است که مسائل مربوط به تغییرات مشتریان بیت کوین را مورد خطاب قرار می‌دهد.

پروپوزال‌های بیت کوین برای علاقمندان ارسال و به صورت عمومی منتشر می‌شوند. برای اینکه پروپوزال‌ها در هستهٔ بیت کوین اعمال شوند، ابتدا توسط کاربران شبکه مورد رای گیری قرار می‌گیرند، اما رای گیری به دلیل حضور ماینرها و مستر نودها به گونه‌ای انحصار می‌شود و آن‌ها می‌توانند با رای خود بر تمام رای‌های کاربران تاثیر بگذارند. ماینرها حتی می‌توانند از شرکت در رای گیری خودداری کنند. 

روش رای گیری بدین صورت است که هر ماینر شامل یک سری کد تراکنش کوین بیس در یک بازهٔ زمانی خاص برای رای دادن می‌شود. رای گیری می‌تواند تا ۱۰۰ بلاک به طول بیانجامد که در این بازه زمانی، یک استخر استخراج می‌تواند با داشتن ۳۰ درصد قدرت درهم سازی، ۳۰ مرتبه رای بدهد. بنابراین رای‌ها بستگی به درصد قدرت هش توزیع شده در شبکه دارد. 

بیشتر بخوانید: سِگویت (Segwit) و عملکرد آن

بدین ترتیب فرایند این گونه است که توسعه دهندگان پروپوزال را ایجاد می‌کنند سپس ماینرها به آن رای می‌دهند. پروپوزال‌ها تنها زمانی می‌توانند اعمال شوند که ۵۵ درصد از رای ماینرها را به دست آورند. این حالت در سال ۲۰۱۵ انتقادهای زیادی را به همراه داشت زیرا توسعه دهندگان با این کارشان رقابت شدیدی بین ماینرها در مسیر پیشرفت بیت کوین ایجاد کردند.

این کار باعث ایجاد دو دستگی در شبکه شد و ماینرهایی که تغییرات به ضررشان بود با رای منفی مانع از بروز تغییرات در شبکه می‌شدند. به طور مثال پروپوزال توسعه دهندگان در رابطه با افزایش حجم بلاک و بالا بردن مقیاس پذیری، برای آن دسته از ماینرهایی که کارمزد بالایی دریافت می‌کنند خوشایند نیست. بدین ترتیب پیشنهاد رای گیری را می‌توان به نفع شرکت کنندگان صنعت خاص و مانع پیشرفت شبکه دانست.

پروپوزال توسعهٔ بیت کوین (BIPS) چیست؟

1
برچسب ها:
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
افزایش 198 درصدی کارمزد  تراکنش بیت‌کوین! افزایش 198 درصدی کارمزد تراکنش بیت‌کوین!