خانه مفاهیم پایه وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر چیست؟
زمان مطالعه : 8 دقیقه
پوریا زعیم زاده پوریا زعیم زاده

در فرهنگ لغت فارسی به وایت پیپر (white paper)، اوراق سفید یا گزارش دقیق و جامع گفته می شود. اوراق سفید اسناد و گزارشی هستند که خلاصه ای از مشکلات یک پروژه را بیان می کنند و در آن صاحبان پروژه می خواهند راه حل هایی را به منظور حل آن مشکل ارائه دهند. همچنین این افراد نحوه تعامل آن با کاربران این پروژه را در اوراق سفید شرح می دهند.

تمام پروژه هایی که قصد عرضه اولیه سکه (ICO) را در بازار دارند، نیازمند تهیه اوراق سفید هستند.

محتویات هر اوراق سفید باید موارد زیر را در بر بگیرد، اما نباید محدود به آن ها باشد. این موارد عبارت اند از:

 • معرفی
 • سلب مسئولیت
 • فهرست مطالب
 • توضیحاتی در مورد بازار و مشکلات مربوط به آن
 • توضیحاتی در مورد محصول و نحوه حل مشکلات آن
 • مقدار توکن ها و سوالات متداول درباره آنها
 • نحوه استفاده از وجوه جمع آوری شده
 • گروه
 • طرح پروژه

چگونه یک وایت پیپر بنویسیم؟

1. پروژه خود را شروع کنید

اخطاریه قانونی یا سلب مسئولیت می تواند موضوع خوبی در ابتدای نوشتن اوراق سفید باشد که البته باید محدودیت ها یا اطلاع رسانی های مهم را در برگیرد. این مسئله ممکن است مربوط به معافیت ساکنان برخی از کشورها برای خرید توکن های پروژه به دلیل قوانین محلی باشد، از طرفی هم باید سرمایه گذاران آینده بدانند که این سرمایه گذاری الزاما باعث سودآوری نمی شود.

اخطاریه قانونی یا سلب مسئولیت می تواند موضوع خوبی در ابتدای نوشتن اوراق سفید باشد که البته باید محدودیت ها یا اطلاع رسانی های مهم را در برگیرد. این مسئله ممکن است مربوط به معافیت ساکنان برخی از کشورها برای خرید توکن های پروژه به دلیل قوانین محلی باشد، از طرفی هم باید سرمایه گذاران آینده بدانند که این سرمایه گذاری الزاما باعث سودآوری نمی شود.

بیشتر بخوانید: انواع توکن و ویژگی های آن

شاید یکی از مهمترین مراحل در تهیه هر سند و مدرکی، نوشتن یک مقدمه قانع کننده است. معرفی مقدمه یک نامه از طرف مدیر عامل خطاب به دارندگان توکن می تواند یک اقدام مناسب و تاثیرگذار باشد.

در این بخش می توانید مشکلی را که پروژه شما قصد حل کردن آن را دارد، به طور خلاصه بیان کنید و توضیح دهید که چرا این مشکل مهم است و حتی می توانید به عواقب حل نشدن مشکلات در این بخش اشاره کنید.

در اینجا باید توجه خواننده را به خود جلب کنید، فواید خواندن گزارش را به او گوش زد کنید و خلاصه ای از مطالب را در قالب چند جمله به آنها ارائه دهید. برای انجام این کار می توانید از نمودارها، تصاویر و ابزار دیگری استفاده کنید.

یک اوراق سفید بیشتر به عنوان یک مدرک یا گزارش فنی شناخته می شود و به طور متوسط می تواند حدود 25 صفحه باشد. بنابراین این موضوع بسیار مهم است که اوراق سفید خود را برای پروژه مناسب و با کیفیت تهیه کنید. فهرست مطالب آموزنده و سازمان یافته قطعا در اینجا تاثیرگذار خواهند بود.

اگر اوراق سفید شما حاوی اصطلاحاتی است که نیاز به تعریف شدن دارند، می توانید یک واژه نامه در همان بخش تهیه کنید و تمام عبارت و اصطلاحات ناآشنا در آن قرار دهید.

2. در مورد پروژه صحبت کنید

درباره پروژه خود به صورت دقیق و کامل صحبت کنید و جایگاه پروژه خود را در بازار فعلی برای سرمایه گذاران بالقوه ترسیم کنید. از همه مهمتر، به آنها بگویید که هدف پروژه شما چیست و از چه بخش هایی تشکیل شده است.

درباره پروژه خود به صورت دقیق و کامل صحبت کنید و جایگاه پروژه خود را در بازار فعلی برای سرمایه گذاران بالقوه ترسیم کنید. از همه مهمتر، به آنها بگویید که هدف پروژه شما چیست و از چه بخش هایی تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید: بیت کوین بهترین سرمایه گذاری از 1200 سال قبل تا به امروز!

در حقیقت هیچ شخصی به اعداد و ارقامی که می خواهید در اوراق سفید بنویسید، نیازی ندارد، مگر این که از آنها برای تحقیقات، حقایق یا تجزیه و تحلیل استفاده شود.

وضعیت پروژه خود را به طور کامل برای دیگران توصیف کنید. این بخش باید شامل شرح مفصلی از وضعیت فعلی پروژه از جمله، داده های اصلی، اطلاعات کاربران و در صورت وجود، استراتژی توسعه و اهداف کلی باشد.

بیشتر سرمایه گذاران بالقوه تنها از پروژه هایی حمایت می کنند که مطلب مفیدی برای ارائه دادن، داشته باشند، زیرا داشتن یک موقعیت و رابط کاربری مناسب، میزان موفقیت توکن های پروژه را در بازار افزایش می دهد. اگر هر یک از این عوامل را در اوراق سفید خود لحاظ کرده اید، آن را در اختیار خوانندگان قرار دهید.

حتما بخش زیادی از اوراق سفید خود را به منابع مالی پروژه اختصاص دهید. شما باید به طور واضح توضیح دهید که چرا پروژه شما به توکن های خاص خود نیاز دارد، این توکن ها دقیقا چگونه و چه زمانی توزیع می شوند، آیا توزیع توکن ها به ICO محدود می شود و این که چه زمانی فروش توکن ها در بازار شروع می شود.

یک برنامه مناسب برای استفاده از بودجه داشته باشید. سرمایه گذاران باید دقیقا بدانند که پول آنها در کجا قرار می گیرد و برای انجام کارهای مهم، پروژه به چه مقدار پول نیاز دارد.

از همه مهتر، در اوراق سفید باید از نام بردن مواردی مانند رویداد شبکه سازی، توسعه صنعت و موارد دیگر، اجتناب کرد. اوراق سفید شما باید به وضوح بیان کند که تمام پول جمع آوری شده فقط صرف پیشرفت و توسعه می شود.

در نهایت، اوراق سفید نه تنها باید توضیحات مفصلی از پروژه را ارائه دهد، بلکه باید برنامه بلند مدت توسعه و پیشرفت پروژه را برای مخاطبان ترسیم کند. به طور کلی، باید یک برنامه کاری دقیق و کامل برای 12 تا 24 ماه آینده از طرف صاحبان پروژه ارائه داده شود و حداقل نسخه آزمایشی را برای پروژه خود راه اندازی کنند.

اگر برخی از وظایف ذکر شده در برنامه کلی پروژه در حال حاضر انجام شده است، حتما آنها را در اوراق سفید ذکر کنید، زیرا این یک مزیت عمده برای سرمایه گذاران محسوب می شود.

3. در مورد تیم پروژه صحبت کنید

اعضای تیم کاری بخش مهم و اساسی پروژه هستند و باید به خوبی و دقیق بر روی پروژه خود کار کنند، زیرا ICO با توسعه دهندگان بی نام و نشان هیچ موفقیتی کسب نخواهد کرد.

اعضای تیم کاری بخش مهم و اساسی پروژه هستند و باید به خوبی و دقیق بر روی پروژه خود کار کنند، زیرا ICO با توسعه دهندگان بی نام و نشان هیچ موفقیتی کسب نخواهد کرد.

در حالی که در ادامه تهیه اوراق سفید باید مسائل فنی به خوبی بیان شود، تیم پروژه نیازمند فردی متخصص و با پشتکار است. قرار دادن عکس و شرح مختصر و کوتاهی از زندگی نامه افراد تیم توسعه می تواند مزیت بزرگی در نظر سرمایه گذاران باشد.

صرفا به توصیف افراد تیم توسعه پروژه خود نپردازید، بلکه خاطرنشان کنید که چرا این افراد برای این پروژه خاص مهم هستند و چرا اعضای تیم باعث می شوند که پروژه در مسیر حرکت خود قرار گرفته و سپس به مرحله اجرا برسد.

استفاده از افراد با تجربه می تواند مزیت مهمی برای پروژه شما باشد. حتما سوابق کاری اعضای تیم را در رابطه با پروژه های مربوط به بلاک چین یا ارزهای دیجیتال در اوراق سفید لحاظ کنید.

شما می توانید در چند خط کوتاه درباره مشاوران پروژه صحبت کنید. با این حال، از آوردن نام افراد متفرقه خودداری کنید، زیرا برای دستیابی به اهداف پروژه، مشاوران باید افراد متخصص و با تجربه ای باشند.

4. سبک نگارش، زبان و طرح پروژه

برای تهیه اوراق سفید، حتما از سبک نگارش رسمی و اداری استفاده کنید. این سند باید به صورت توصیفی و حرفه ای نوشته شود. توصیه می شود که یک موضوع را انتخاب کنید و بر روی آن تمرکز کنید.

برای تهیه اوراق سفید، حتما از سبک نگارش رسمی و اداری استفاده کنید. این سند باید به صورت توصیفی و حرفه ای نوشته شود. توصیه می شود که یک موضوع را انتخاب کنید و بر روی آن تمرکز کنید.

معمولا نویسندگان اوراق سفید به جای تمرکز بر روی یک کار، تمایل دارند به بررسی موارد فرعی و تاثیرات احتمالی آنها بر روی فناوری آینده خود بپردازند. به عنوان مثال اگر قصد فروش تعدادی کلاه در بستر بلاک چین را دارید، در مورد اهداف خود برای معرفی خدمات فروش به یک استارت آپ دیگر تا سال 2025 یا در مورد تصمیم گیری برای انبار کردن کلاه های با کیفیت در آینده نزدیک، نباید هیچ مطلبی نوشته شود. تنها بر روی فروش کلاه ها در بلاک چین تمرکز کنید. نحوه استفاده از توکن ها برای ارتقا کیفیت کلاه ها را یاد بگیرید و یا به عنوان مثال بر روی تولید کلاه ها با رنگ های جدید تمرکز کنید.

علاوه بر این، اوراق سفید همیشه باید واقعی باشد. از فرضیات، حدس و گمان ها و ادعاهای نادرست اجتناب کنید.

حتما اوراق سفید خود را چندین بار بخوانید تا غلط املایی یا دستوری در آن وجود نداشته باشد و همین طور تمام موارد را به دقت بررسی کنید تا هیچ خطایی در نوشتن اوراق سفید رخ ندهد. متن کل این سند باید به درستی طراحی شود تا غیر حرفه ای به نظر نرسد.

بیشتر بخوانید: نحوه بدست آوردن بیت کوین به زبان ساده

به علاوه، اگر می خواهید اوراق سفید خود را در چندین زبان به مخاطبان خود ارائه دهید، بهتر است از یک مترجم حرفه ای کمک بگیرید. برای نوشتن یک سند 25 صفحه ای حدود 150 تا 200 دلار باید هزینه کنید.

کاغذ سفید را در کجا منتشر کنیم؟

چند سال پیش، مواردی از پروژه های موفق ICO در انجمن های مختلف مربوط به بیت کوین منتشر شد که اوراق سفید به عنوان اولین سند از این پروژه ها بود. به نظر می رسد که این روزها شوق و علاقه نسبت به ICO در بالاترین حد خود رسیده است و بسیاری از پروژه ها اوراق سفید خود را در وبسایت های خود منتشر می کنند.

گزینه هایی مانند استفاده از وبسایت GitHub، انجمن ها و موارد دیگر برای منتشر کردن اوراق سفید بسیار مناسب هستند، اما باید مطمئن باشید که همه افراد به اوراق سفید شما دسترسی داشته باشند. از کپی کردن اوراق سفید خود بر روی چندین پلتفرم خودداری کنید، به جای آن می توانید هنگام تبلیغ پروژه کاری، لینک اوراق سفید خود را بر روی انجمن ها و وبسایت های مختلف منتشر کنید.

الگوهای اوراق سفید ICO

مانند سایر اسناد و مدارک کاری پیچیده، نمونه های زیادی از الگوی اوراق سفید در فضای اینترنت وجود دارد. به طور کلی، استفاده از این چنین الگوها و قالب هایی برای تهیه اوراق سفید توسط انجمن های مربوط به ارز دیجیتال و هم توسط سرمایه گذاران توصیه نمی شود. اگر در حال تهیه یک محصول با کیفیت و منحصر به فرد هستید، باید تمام زمان خود را صرف نوشتن اوراق سفید مربوط به پروژه خود کنید.

در حالی که ICO روز به روز در بین افراد محبوب تر می شود، تعداد فریلنسرهایی که پیشنهاد نوشتن اوراق سفید را به شما می دهند به طور تصاعدی در حال افزایش هستند و ظاهرا می توان با پرداخت تنها 100 دلار این سند را تهیه کرد.

در پایان، اوراق سفید به عنوان نقطه اصلی فروش شما در نظر گرفته می شود. در حقیقت این دیدگاه منحصر به فرد اعضای تیم شما از محصول است و باید با تلاش و تمرکز لازم آن را تهیه کنید. استخدام یک فریلنسر برای انجام این کار باعث تولید یک اوراق سفید با کیفیت و منحصر به فرد نمی شود و در نتیجه شما متحمل هزینه اضافی برای تهیه آن می شوید.

نمونه هایی از اوراق سفید موفق

در زیر برخی از نمونه های اوراق سفید منحصر به مفرد و مبالغ ICO های جمع آوری شده برای شما آورده شده است:

 • اتریوم: 15.5 میلیون دلار
 • کوینه : 105 میلیون دلار

اتریوم در اوراق سفید خود شعار خنده داری داشت که می گفت، توکن های ما را خریداری نکنید. این ارز دیجیتال توانست با همین جمله به طور دقیق مبلغ 257,213 دلار را از طریق ICO جمع آوری کند.

وایت پیپر چیست؟

1
برچسب ها:
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران

شاید بخواهید بدانید
خالق کاردانو، رمز ارزها را جنبشی سیاسی خواند! هاسکینسون خالق کاردانو، رمز ارزها را جنبشی سیاسی خواند!