خانه اخبار اخبار جهان آندره کرونیه خالق یرن فاینانس از دیفای جدا شد!

آندره کرونیه خالق یرن فاینانس از دیفای جدا شد!

آندره کرونیه خالق یرن فاینانس از دیفای جدا شد!
زمان مطالعه : 4 دقیقه
سنا نجفیان سنا نجفیان

آندره کرونیه (Andre Cronje)، کدنویس و خالق پروتکل Yearn.Finance، گفت که این پروژه و به طور کلی حوزه مالی غیرمتمرکز (DeFi) را به دلیل ناامیدی از واقعیت‌های آن ترک کرده است.

آندره کرونیه در تاریخ 1 اکتبر گفت:

 

blockquote

من دیگر هیچ چیز نخواهم ساخت. من این کار را انجام می‌دهم چرا که به آن علاقه دارم، اما اگر افرادی از محیط‌های آزمایشی من استفاده کنند، سپس پول خود را از دست بدهند و سپس من را مسئول بدانند، این به معنای سود 0 بوده و فقط برای من ریسک دارد.

blockquote

Yearn.Finance برنامه مشاور اصلی بهره در DeFi و آغازگر ایده «fair launch» بوده که تابستان سال جاری، توانایی خود را ثابت کرد. با این حال، هنگامی ‌که کاربران در اواخر سپتامبر، به قرارداد هوشمندی که وی در حال ساخت آن بود هجوم آوردند، مورد سوءاستفاده قرار گرفتند و سپس کرونیه را سرزنش کردند، و گویا تحمل این‌ها برای توسعه‌دهنده سخت بود.

در مورد اقدام کرونیه حرف و حدیث زیادی صورت گرفت (که شامل تکذیب این خبر توسط سایر افراد درگیر در Yearn)، و جامعه شروع به درک عدم حضور وی کرد. دیگر به صلاح عموم نیست که این اطلاعات را مخفی نگه داریم. گرچه Yearn مستقیما با بیت‌کوین قابل مقایسه نیست، اما ما این مسئله را مشابه لحظه‌ای در سال 2010 می‌دانیم که ساتوشی ناکاموتو، بیت‌کوین را ترک کرد.

بیشتر بخوانید: کشف هویت ساتوشی ناکاموتو همچنان سوژه داغ خبرنگاران! related_content

اگر CoinDesk در آن زمان وجود داشت، مطمئناً با آن به عنوان خبر برخورد می‌کردیم. اما همچنین لازم به ذکر است که بیت‌کوین از آن زمان تاکنون ادامه یافته و رشد کرده است و از توانایی جامعه Yearn می‌توان فهمید که عمر طولانی خواهد داشت. یکی از سرمایه‌گذاران که مدت طولانی در Yearn بوده به CoinDesk گفته است که این پروژه قادر به مدیریت چنین تغییری است. اسپنسر نون (Spencer Noon)، از DTC Capital، در اشاره‌ای به CoinDesk گفت:

 

blockquote

قوی‌ترین دارایی Yearn جامعه خارق‌العاده آن است که در مدت زمان کوتاهی با هم ادغام شده است. من کاملا مطمئن هستم که پروژه به پیشرفت خود ادامه خواهد داد، حتی اگر به دلایلی آندره تصمیم به ترک پروژه داشته باشد.

blockquote

همان‌طور که کرونیه توضیح داد، به لطف سرمایه ایجاد شده در Yearn، که خزانه توکن را جبران می‌کند، این سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) اکنون بودجه‌ کافی برای حمایت از کارکنانی که می‌توانند کار او را ادامه دهند را دارد. وی نوشت:

 

blockquote

حالا تیم YFI باید آن را به عهده بگیرد. منظور من این است که آن‌ها بیش از 20 نفر کارمند تمام وقت با کارمزد بسیار مناسب در اختیار دارند.

blockquote

کرونیه به CoinDesk گفت که همه کدهایی که پورتال مورد علاقه دیفای، Yearn را اجرا می‌کنند را مستقر کرده است. او با خلق توکن حاکمیتی Yearn، یعنی YFI که ارزش آن تا 43000 دلار تخمین زده شده و در حال حاضر تقریباً 2 BTC ارزش دارد، در فضای رمزارزی تا حدودی تبدیل به اسطوره شده است.

کرونیه در شبکه‌های اجتماعی سکوت کرده و توجه جامعه Yearn به این موضوع جلب شده است. به عنوان مثال، یک کاربر Yearn که با عنوان Niffler شناخته شده، رشته‌ای را با عنوان «نامه‌های عاشقانه برای آندره» در کانال حاکمیت Yearn آغاز کرد. Niffler نوشت:

 

blockquote

ما آندره را دوست داریم و دلمان برایش تنگ می‌شود. اما به نظر می‌رسد که پر سر و صدا‌ترین افراد اخیر، فاسدان EMN هستند که زیاده روی کرده و نفرتی شدید نسبت به آندره ابراز کردند. بیایید به او بگوییم که چقدر دوستش داریم و هنوز هم از او قدردانی می‌کنیم.

blockquote

(EMN توکن Eminence است، پروژه‌ای که کرونیه شروع کرده بود ولی به بیراهه رفت؛ «degens» عامیانه رمزارز برای «degenerates» (فاسدان) است). در میان 47 پست در آن صفحه، یک کاربر دیگر با عنوان whenmoon با صراحت نوشت:

 

blockquote

من آن روز توئیت Eminence شما را دیدم و با خودم فکر کردم... نمی‌دانم چیست اما می‌خواهم درگیر آن شوم.... این هیجانات و تمایل به هجوم آوردن نشان از این است که مردم چقدر به شما و توانایی شما در خلق چیزهای جالب باور دارند.

blockquote

کرونیه در تاریخ 1 اکتبر به CoinDesk گفت که مدتی پیش به کارکنان خود اطلاع داده بود که آن جا را ترک می‌کند، اما او به وضوح از اتفاقی که در 24 ساعت گذشته رخ داده، عصبانی بود. در حینی که او در حال ساخت یک قرارداد هوشمند برای جامعه Yearn به نام Eminence.Finance بود، کاربران قرارداد را پیدا کرده و شروع به ارسال وجه برای آن کردند، با این که هیچ کس به جز کرونیه نمی‌دانست که این چیست.

این نشان می‌دهد که او چه ستاره‌ای در این جامعه بوده است. اما کرونیه سردرگم بود. وی به CoinDesk گفت که پیش‌بینی نکرده بود که جامعه DeFi، بدون هیچ گونه اطلاعیه، مستندات، وب سایت یا اطلاعی از نحوه کار آن، 15 میلیون دلار، قرارداد هوشمند خود را در آن قرار می‌دهند. 

پیش از این، کرونیه در مورد مرحله بعدی پروژه خود بسیار هیجان زده بود. تصمیم وی برای ترک DeFi پس از هک شدن، مخالف اعلامیه‌ای است که در تاریخ 29 سپتامبر منتشر کرده و گفت که کار بر روی پروژه جدید را ادامه خواهد داد:

 

blockquote

وی گفت که تهدیدهایی از سوی افرادی دریافت کرده که وی را مقصر حمله به کدی می‌دانند که او حتی به صورت زنده اعلام نکرده بود. برای کاربران اتریوم امکان ارسال بودجه به قرارداد هوشمند وی وجود داشت زیرا او روی شبکه اصلی اتریوم کار می‌کرد.

blockquote

کرونیه از این که مردم چنان عجول بوده که قبل از اعلام آمادگی قراردادی هوشمند، برای آن پول بفرستند، متعجب شد. رفتار آن‌ها نشانگر این است که تا چه حد برخی سرمایه‌گذاران خُرد در جست و جوی بهره، حریص شده‌اند.

کرونیه که در روز پنجشنبه در تلگرام با CoinDesk مصاحبه کرد، هیچ یک از اظهارات قبلی خود را تغییر نداد، و گفت که او در حال حاضر بیشتر به دنبال منافع خود است.

پی نوشت (9 اکتبر، 19:10 به وقت هماهنگ جهانی): اندکی پس از انتشار این مقاله، کرونیه با انتشار توئیتی در تضاد با آن چه در اول اکتبر و دوباره پنجشنبه به CoinDesk گفته بود، منکر ترک کار شد. این مقاله به طور دقیق چت‌های تلگرام را منعکس کرده و ما (تیم CoinDesk) پای آن می‌ایستیم.

آندره کرونیه خالق یرن فاینانس از دیفای جدا شد!

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
برخی اصطلاحات رایج در خرید و فروش ارزهای دیجیتال برخی اصطلاحات رایج در خرید و فروش ارزهای دیجیتال