خانه مفاهیم پایه معرفی ارزهای دیجیتال توکن YFI چیست و دلیل رشد انفجاری آن چه بود؟

توکن YFI چیست و دلیل رشد انفجاری آن چه بود؟

توکن YFI چیست و دلیل رشد انفجاری آن چه بود؟
زمان مطالعه : 7 دقیقه
سنا نجفیان سنا نجفیان

اواخر ماه ژوئن توکن جدیدی با علامت YFI منتشر شد که مرتبط با پروژه yEarn می باشد و در زمینه DeFi و ابزارهای مرتبط با آن فعالیت دارد.YFI یک توکن حکومتی است، به این معنی که صاحبان این توکن می توانند آن را به عنوان یک وثیقه نگه دارند تا در مورد طرح‌های سیاسی که بر آینده زمین تاثیر می‌گذارند، رای بدهند.

پس از آن Compound و Aave نیز توکن‌های حکومتی خود را ارائه کردند که آنها نیز رشد خوبی داشتند. در واقع، کل DeFi، پس از ارائه‌ی این توکن‌های حکومتی، رونق گرفت.

پروتکل yearn.finance، یک پروتکل غیر متمرکز مالی است . همزمان با لیست شدن این توکن در صرافی‌های مختلف بیش از 300 درصد رشد داشت و به شدت مورد توجه مارکت قرار گرفت .نکته جالب توجه اینکه وب سایت CoinGecko کف قیمتی دیده شده این توکن را با قیمت 32 دلار ثبت نموده است.

بیشتر بخوانید: 20 فناوری که دنیا را دگرگون خواهد کرد! related_content

به گفته سایت DeFi Pulse، پروتکل yearn.finance ششمین پروتکل دیفای از نظر بزرگی است . اما YFI همچنین به عنوان یک دارایی سوداگرانه شناخته می شود که فرآیند کشت سودش به عنوان یکی از ویژگی های مهم آن محسوب می شود، جایی که در آن پروتکل‌های وام دهی DeFi، توکن های حکومتی را به عنوان پیشبرد ‌هایی برای استفاده از آن‌ها ارائه می‌دهند.

​همه اینها با وجود این بود که بنیانگذار توکن YFI، Andre Cronje، در اواسط ماه جولای (اواخر تیر) YFI را به عنوان یک توکن کاملا بی‌ارزش با عرضه صفر توصیف کرد. او به کاربران yEarn گفت: آن را خریداری نکنید. بدست آورید.

yEarn یک پلت فرم DeFi است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بازدهی بین پروتکل‌های مختلف وام ‌دهی DeFi را مقایسه کنند و با قرار دادن رمز ارز خود در “کیف پول های Vault” به همراه سایر کاربران، سود بیشتری به دست آورند.

یکی از دلایلی که YFI بسیار ارزشمند است این است که عرضه آن بسیار کم است. فقط 29،962 توکن YFI وجود دارد و این رمز ارز در مقایسه با 18 میلیون بیت‌کوین در حال معامله، بسیار کم ارزش است.

ظاهراً احساس عمومی طرفداران امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) پیرامون YFI همچنان مثبت باقی مانده است. لان لی (Ian Lee)، توسعه دهنده IDEOVC ، با اشاره به انتشار سریع محصول آندره کرونژ، توسعه دهنده Yearn.finance ، آنرا یک کاتالیزور بلند مدت مثبت برای YFI خواند.

بیشتر بخوانید: نظریه بازی (Game Theory) چیست و چه ارتباطی با ارزهای دیجیتال دارد؟ related_content

کرونژ ماه گذشته، محصولات مختلفی از جمله yinsure.finance را معرفی کرد. بسیاری از سرمایه‌گذاران، از جمله فرد اراسم (Fred Ehrsam) از پارادایم، بر پتانسیل تضمین DeFi برای تکامل در بازار بزرگ بعدی، تأکید کرده اند.

توسعه سریع محصولات و همچنین جامعه فعال Yearn.finance ، روند صعودی YFI را تقویت خواهد کرد. لی نوشت:

 

blockquote

ما شاهد اتفاقی بزرگتر هستیم. با توجه به سرعت ساخت و انتشاری که کرونژ در پیش گرفته است، YFI سریعترین دارایی در حال پیشرفت یا نوآوری خواهد بود.

blockquote

برخی از تحلیلگران معتقد هستند در بلند مدت ارزش گذاری yearn.finance  می تواند به چندین میلیارد دلار برسد. با این حال، در روند طولانی مدت YFI، ریسک های متعددی وجود دارد.

مشهودترین ریسک موجود، وابستگی شدید yearn.finance  به توسعه دهنده اصلی آن، یعنی کرونژ است. توسعه دهنده این توکن فشار قابل توجهی را برای انتشار محصولات و ویژگی های جدید متحمل میشود.

از طرفی، مانند سایر توکن های DeFi ، خطر کاهش بازده نیز این توکن را تهدید میکند. اگر بازده کلی در بازار DeFi کاهش یابد، تقاضا برای YFI و yearn.finance  نیز می تواند کاهش یابد.

بزرگترین تهدید برای بازده در فضای DeFi ، قیمت اتر (ETH)  است. اگر قیمت اتر به طور مداوم کاهش یابد و منجر به لغزش توکن های حاکمیت شود، ممکن است به تبع آن بازده نیز کاهش قابل توجهی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بیت کوین نازی، اتریوم یهودی و ترون ژاپنی؛ جنگ جهانی ارزهای دیجیتالی related_content

در کوتاه مدت، دو متغیری که می توانند حرکت YFI را کند کنند، ارزش‌گذاری و نقدینگی آن است. از نظر کل ارزش قفل شده، YFI به ارزشی بالغ بر یک میلیارد دلار رسیده است.

یکی از منحصر به فرد ترین ویژگی‌های آن که دلیل قیمت بالای آن نیز می باشد، سهام سپرده آن معادل ارزش تنها 30.000 YFI است که به طور قابل ‌توجهی نسبت به بسیاری از دیگر دارایی‌های رمز ارزی پایین ‌تر است. ​

این امر این امکان را برای YFI فراهم ساخته که در جایگاه 25 ام در بازار جهانی رمز ارزها قرار بگیرد. به جز 30.000 سهام سپرده ، داده‌های مربوط به CoinMarketCap نشان می‌دهد که 29.962 توکن YFI در گردش وجود دارد که نشان دهنده رشد بالقوه اش به دلیل عرضه تقریبا کامل ارزهای استخراج شده آن است.

توکن YFI چیست و دلیل رشد انفجاری آن چه بود؟

0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید. ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
تاثیر تصمیمات بانک مرکزی آمریکا در اقتصاد این کشور تاثیر تصمیمات بانک مرکزی آمریکا در اقتصاد این کشور